אורן חסון: "השיקול היחיד שעמד על הפרק היה כלכלי"

יו"ר ההתאחדות לכדורגל ערך מסע"ת בה התייחס למאמני הנבחרת החדשים, רוטנשטיינר וחזן: "ברקוביץ' היה ראוי", "הביקורת לגיטימית", "גרנט היה מועמד מטעם התקשורת"

מוטי פשכצקי
מוטי פשכצקי  22.07.20 - 14:30
תחילת כתבה

הזיגזג של ההתאחדות לכדורגל ו-ועדת האיתור בכל מה שקשור למינויו של ווילי רוטשטיינר, גרם ללא מעט ביקורות, גם מצד התקשורת והמאמנים הישראלים שלא קיבלו בסופו של יום את התפקיד כמו אברהם גרנט, אייל ברקוביץ' ויוסי אבוקסיס, אבל גם בעיקר מצד הציבור שרואה בהחלטה למנות את האוסטרי שלא אימן מ-2006 החלטה לא מקצועית, אלא רק כלכלית בצל משבר הקורונה ורצון לחסוך כסף בדמות שני אנשים - רוטנשטיינר ואלון חזן שגם ככה על הפיירול של ההתאחדות לכדורגל.

בכל מקרה, אומרים בהתאחדות שהסיכוי שרוטנשטיינר ימשיך על הקווים למוקדמות מונדיאל 2021 קלושים. "רוטנשטיינר הוא אילוץ כלכלי וזו האמת", אמר אחד מחברי הוועדה היום אחרי שנודע שהנהלת ההתאחדות לכדורגל אישרה כמעט פה אחד את מינויו יחד עם חזן לאימון הנבחרת הבוגרת.

היום (רביעי), יו"ר ההתאחדות לכדורגל, אורן חסון התראיין באמצעות הזום לתקשורת וענה על כל השאלות הבוערות. על הודעת ההתאחדות רק עשרה ימים קודם לכן, שהמאמן הבא ייבחר על פי שני קריטריונים: מאמן ישראלי ותקופת כהונה עד סוף 2022, על הביקורות האישיות נגדו והאינטרסים של גורמים כאלה ואחרים להריץ מועמדים מטעמם, ועל האילוצים הכלכליים בעידן הקורונה.

אז איך ייתכן שאדם שרצו שיעלה על המטוס הראשון חזרה לאוסטריה כדי לנטרל אותו מכל נגיעה לנבחרת הבוגרת, הפך לאיש  שקיבל את המשרה הכי חשובה בכדורגל הייצוג? התשובה ברורה: מצוקה כלכלית וחשש גדול שהמשחקים הקרובים כלל לא התקיימו ומינוי מאמן חדש, ולא חשוב מה שמו, יהיה מעמסה כלכלית לא נכונה.

"אני שמח שמינוי צוות המאמנים עבר כמעט פה אחד בהנהלת ההתאחדות לכדורגל. היו מחשבות שונות, היו חילוקי דעות, אבל כשמגיע רגע האמת גם אם יש קצת ביקורת על הדרך, אנשים גאים לתמוך בהחלטה נכונה", אמר חסון בפתיחת מסיבת העיתונאים. "אני שמח שכפי שקרה בעבר בהתאחדות בכל השנים האחרונות, מינוי צוות מקצועי עובר כמעט פה אחד למרות שהיו כאלה שאולי התנגדו. אנחנו באמת במצב מאוד מורכב, יש לנו חשיבות מאוד גדולה לקיים את הפעילות של הכדורגל והנבחרות. אנחנו עובדים בשיתוף פעולה עם משרד הספורט ומשרד הבריאות. המצב הוא מורכב מאוד".

כמו כן, חסון התייחס לליגות החובבניות: "אנחנו דוחים את פתיחת העונה מיד אחרי חגי תשרי על מנת שהקבוצות יוכלו להתארגן. ההנחיות משתנות כמעט מדי יום, מצד שני הקבוצות צריכות להיערך החל ממאמנים, שחקנים וכל הצוותים. לכן קיבלנו את ההחלטה לדחיית הליגות. נעשה כל שביכולתנו בנוער והילדים להמשיך את הפעילות שכרגע אנחנו מאפשרים. מקיימים טורנירים של הילדים כעת ויחד עם המנהלת משרד הבריאות והספורט להביא את ליגת העל והלאומית תחת המגבלות שכולנו מכירים".

על הביקורת מצד אייל ברקוביץ': "אני לא מתכוון להתייחס לשום תוכן שעולה. השיחות אישיות, עם כל אחד. אני יכול לאשר שהיו לנו שתי פגישות אישיות טובות מאוד. האחרונה בינהן הייתה לפני חודשיים עוד לפני שהרצוג הודיע על רצונו לסיים את התפקיד. ככל שזה היה תלוי בי, אייל היה ראוי להגיע לוועדת האיתור. אני לא מתכוון לחשוף שום דבר מהשיחות שניהלנו".

"כולם דיברו על כך שבוועדה הזו לכל אחד מהשותפים והחברים יש את המועמד שלו. קיימנו שלושה דיונים, כל דיון ארך כמעט שעתיים. הגענו למסקנה במהלך השבועיים האחרונים, קיבלנו החלטה במצב הנתון, גם מקצועית וגם מבחינה כלכלית להישען על הצוות המקצועי שהוביל אותנו לחצי גמר הפלייאוף. לאף אחד מחברי הוועדה לא עלה שם של מועמד אחד כזה או אחר, אף אחד לא ניסה לסחוב למקום כזה או אחר. אף אחד לא העלה על דעתו שבסופו של דבר שזו תהיה ההחלטה".

"ביקורת זה לגיטימי, בוודאי שאתה נמצא בראש מערכת. לכל החלטה תמיד יש אנשים שחושבים אחרת", המשיך היו"ר. אלונה ברקת כופה עליי את יוסי אבוקסיס? במהלך שלושת החודשים האחרונים דיברתי עם אלונה ברקת עשרות פעמים. מעולם לא פנתה אליי, לא שאלה אותי ולא אמרה מה התפקיד. אז אומרים, לא לכל דבר אנחנו מגיבים. כל דבר שאנחנו עושים צריכים לבדוק אם היינו יכולים לעשות דברים טובים יותר  והתשובה היא כן".

"אברם גרנט היה מועמד מצד התקשורת. עשינו את כל מכלול השיקולים שלנו. אמרת שאני רציתי לשלוח את ווילי הביתה? התבטאתי שאני חושב שהוא איש מקצוע ברמה מאוד-מאוד גבוהה. המחלוקת שהייתה בין רוטשנטיינר נעה סביב נושא אחד נושא - כלכלי. בצו השעה לא יכולה ההתאחדות להתנהל כרגיל ואנחנו נמצאים בעיצומו של משבר. ווילי יצטרך להשיג את התוצאות".

"המצב כרגע הוא מצב לא טוב, כולם מבינים את קצב התחלואה בארץ. התהליכים הולכים ומצרים את הצעדים שלנו לקראת המשחק בסקוטלנד. מצד שני נעשים מאמצים כבירים. ההתאחדות לכדורגל נכנסה למשבר מאוד קשה כמו בכל העולם. בסך הכל היא נמצאת במצב כלכלי יציב. אין ספק שאי קיום של משחקים, אי קיום של ליגה יכול מאוד לפגוע בהתנהלות הפיננסית בהתאחדות לכדורגל".

חסון אישר את המניע מאחורי המינוי: "השיקול היחידי שעמד על הפרק היה שיקול כלכלי בתקופה מאתגרת, גם אם לצורך העניין עומד בפניך איש המקצועי המתאים אבל אין לפניך את הצד הכלכלי אתה צריך לעשות פשרות. אנחנו צריכים לעשות כל שבביכולתנו להעפיל לטורניר היורו - זו מטרה אחת. בקמפיין ליגת האומות, להישאר בדרג B - אלא מטרות מאוד ברורות שוועדת האיתור הבהירה".

"אם נדאג למצב הכלכלי ולא יהיה לנו פה כדורגל אז לא עשינו שום דבר. אם לא תהיה לנו תמיכה מהמדינה לא נוכל לשרוד. זה גם זה וגם זה. התפקיד שלנו הוא להחזיר את הכדורגל והפעילות - שיהיה כדורגל ומצד שני להכיר במציאות שתהיה מציאות כלכלית מאתגרת".

על ועדת האיתור: "אני יודע שהיו הרבה מאוד שמות של מועמדים, בסופו של דבר הוועדה התכנסה בצורה רצינית, דנה בכל התרחישים - התוצאה הכי לא צפויה גם לחברי הוועדה. הוועדה קיבלה את ההחלטה שאף אחד מאיתנו לא צפה אותה. לימים נוכל לדעת אם ההחלטה הזו נכונה".

חסון דיבר על הקבוצות הישראליות באירופה: "אנחנו במציאות מאוד מורכבת. מה שנצהיר היום יכול להיות שמחר נצהיר משהו אחר. החלטות הממשלה משתנות. יש אוזן קשבת אמיתית. יש פתרונות שאנחנו קרובים בהבנות למה שצריך שזה יקרה. להגיד לכם שכבר הגענו להבנות מלאות? תשובה היא לא. אני מעריך בשבירות גבוהה שנצליח למצוא פתרון. אנחנו במרתון מאוד אינטנסיבי. לשמחתי במדינת ישראל מכירים בחשיבות הלאומית של ייצוג קבוצות ישראליות והנבחרת, ואני רוצה לקוות ולהאמין שנגיע לשלב שהקבוצות ישחקו והנבחרת תשחק אבל הדרך לא פשוטה".