"נבחרת ישראל יכולה להיות בטופ העולמי בתוך עשור"

האמונה בכדורגל המקומי ("בטוח שנצעיד אותו קדימה, היו סבלניים"), התוצאות הרעות של הנבחרת הצעירה ("האחריות על המאמן, השחקנים התפתחו לפני תקופתי"), סוגיית נאתכו ("אישיות אדירה") וגם עתידו של ערן זהבי. צפו בווילי רוטנשטיינר מסכם שנה בראיון מיוחד

מערכת אתר ערוץ הספורט
מערכת אתר ערוץ הספורט  20.09.20 - 10:05
תחילת כתבה

כחודשיים אחרי שמונה במפתיע למאמנה של נבחרת ישראל ורגע לפני סגירת שנת תש"פ, ווילי רוטנשטיינר התפנה לראיון מקיף ב"מגרש פתוח" בערוץ הספורט, וסיפק כמה אמירות מעניינות מאוד, שלא לומר שנויות במחלוקת. בין השאר, הצהיר כי הוא מאמין ביכולתו להוביל את נבחרת ישראל לטופ העולמי, לא פחות, והתייחס גם לאחריות שלו לתוצאות הרעות של הנבחרת הצעירה בשבועות האחרונים. גם סוגיית ביברס נאתכו וההמנון הלאומי עלתה לדיון, כמו גם, איך לא, עתידו של ערן זהבי.

רוטנשטיינר, כאמור, משמש מאמן הנבחרת הבוגרת בחודשיים האחרונים. יחד עם זאת, הוא חלק מהכדורגל הישראלי כבר למעלה משנתיים, אחרי שמונה ביוני 2018 לתפקיד המנהל הטכני של כלל הנבחרות מטעם ההתאחדות.

האוסטרי נשאל מה למד על 'סצנת הכדורגל' בישראל במהלך התקופה, וענה: "המון. אני חושב שגם מהצד שלי, עשינו דברים גדולים עם ה'דרך הישראלית', אם מותר לי לומר, עם פילוסופיה חדשה בגילאי הילדים. אני חושב שעשינו צעד אדיר בפיתוח כישרונות, בארבעת מרכזי הפיתוח והאקדמיה במכמורת. יש לנו מרכז פיתוח באשקלון עכשיו, ברמת גן ובנוף הגליל. עוד צעד גדול הוא המחקר יחד עם פיפ"א, באקדמיית הכדורגל של ישראל. אני חושב שיש שינוי גדול לכיוון של כדורגל מקצועני, לסביבה מקצוענית".

בהמשך לדברים האלה, התבקש רוטנשטיינר להתייחס לאלה שטוענים שאכפת לו רק מהנבחרת הבוגרת, ולא מהנבחרת הצעירה או מהקבוצות, והגיב בנחרצות: "אני לא יודע מאיפה זה מגיע, אבל הסברתי עכשיו מה שינינו ב'דרך הישראלית', בפילוסופיה, בחינוך המחודש למאמנים, עם מבנה פיתוח חדש. אף אחד לא יכול להגיד שאני לא עובד. עשינו עבודה גדולה בלהביא את הכדורגל הישראלי לתוכנית ארוכת טווח קדימה, ואני חושב שבזה אני צריך להתמקד ולא בדיונים בתקשורת".

"אני מקווה שתהיה פה קצת יותר סבלנות בשנה החדשה, כי אני בטוח לגמרי שנצעיד את הכדורגל הישראלי שלנו קדימה. בבקשה, היו סבלניים איתנו", ביקש מאמן הנבחרת וסיפק הצהרה בומבסטית-משהו: "אם נלך ב'דרך הישראלית', אני מבטיח לכם - בתוך 10 שנים הנבחרת הלאומית שלנו תהיה בטופ, בין 30 הראשונות בעולם. אני מבטיח לכם". יש לציין, אגב, שכיום מדורגת נבחרת ישראל במקום ה-93 בעולם.

הנבחרת הצעירה, עליה אמון היה רוטנשטיינר בשנים האחרונות, ספגה לאחרונה שני הפסדים מביכים-משהו, לאיי פארו ולקזחסטן. זה מה שהיה לאוסטרי להגיד בנידון: "לדעתי, המאמן תמיד אחראי לתוצאה. וכמובן שהמערכת שפיתחה את השחקנים האלו קדמה לתקופתי. אז אני אחראי לתוצאה נגד איי פארו? זה לא נכון. יחד עם זאת, התוצאה בבית (ההפסד לקזחסטן) הייתה רעה במיוחד לנבחרת. מעבר לכך, אני חושב שמשהו כמו חמישה שחקנים מהנבחרת הצעירה גם היו בנבחרת הלאומית. גם זו הצלחה - להעלות שחקנים לנבחרת הבוגרת. היה חסר לנו מזל עם התוצאות הללו וניתחנו אותן בצורה מעמיקה וגם יהיו לכך השלכות בעתיד".

ומה באשר לעתידו שלו בכדורגל הישראלי? "יש לי חוזה עד 2022, אני רוצה להשלים את החוזה הזה, אבל החלטנו לדבר על העתיד, אם יתאפשר להמשיך בתוכנית שהצעתי, בדצמבר", הסביר המאמן והוסיף: "אני חושב שזו הדרך הנכונה. בוא נשחק את משחקי הנבחרת עכשיו, ובואו נשב יחד ונשים את התקציב והנסיבות על השולחן ונשאל 'אנחנו יכולים ללכת בדרך הזאת?' אם כן, אני מוכן לזה, כי אני אוהב להיות כאן. ובניגוד לתדמית שנוצרה לי בתקשורת - אני אוהב לעבוד".

"זה לא כל כך חשוב לי", ענה לשאלה אם הוא חושב שיישאר מאמן הנבחרת בעתיד הנראה לעין, "כי אני תמיד רוצה את הכי טוב לכדורגל הישראלי והכי טוב להתאחדות. כשאמרו לי שהכי טוב שאאמן עכשיו אמרתי 'אוקיי, אעשה את זה'. הדעה שלי לא כל כך חשובה כאן. הדבר הכי חשוב לכל אחד זה לא להיות עם אגו נפוח ולומר 'זה לא', השאלה מבחינתי היא מה הכי טוב לכדורגל הישראלי. נעבור את התקופה החשובה הזאת של ספטמבר-אוקטובר ואז נדון בזה בינינו ואז נפרסם זאת בציבור".

רוטנשטיינר, איך לא, התבקש להתייחס גם לסוגיית הקפטן ביברס נאתכו ושירת/אי-שירת ההמנון הלאומי. "נקודת המבט שלי היא שזה רגע מיוחד כשמנגנים את ההמנון. כולם מכבדים בדרך שונה, חלק מהשחקנים שרים, חלק מהשחקנים מאוד מרוכזים", אמר והמשיך: "הייתה סיטואציה דומה באוסטריה, כששאלו את אלאבה למה הוא לא שר. ותמיד היו קולות של ביקורת נגדו. והוא אמר: 'בבקשה תאפשרו לי. כשאני מתרכז במשחק, אני גם מתפלל'. אי אפשר לראות מה שבפנים, אצל השחקן, על מה הוא חושב באותו הרגע. אבל אם תדברו עם הקפטן שלנו, ביברס נאתכו, הוא אישיות אדירה, אני חושב שכל המחשבות שלו הן על ישראל, על המדינה, על הנבחרת הלאומית. לכל אדם יש את החופש לעשות את זה איך שהוא רוצה, ובשבילי זאת לא בעיה".

גם עתידו של ערן זהבי, כמובן, עלה על הפרק. הכוכב הישראלי עתיד להצטרף לפ.ס.וו איינדהובן, ורוטנשטיינר נשמע מרוצה: "אני חושב שזה פתרון טוב. דיברנו על זה, הוא ביקש את דעתי על זה, והבעתי אותה בפניו בצורה פתוחה מאוד. יש לו הזדמנות לשחק ברמה האירופית. זה מועדון צמרת בהולנד, ואמרתי את זה גם לו. רוג'ר שמידט הוא מאמן טוב מאוד, והוא יכול לתת לו משהו לעתיד. וגם בשבילי זה חשוב מאוד שהוא ישחק, שהוא יתחיל להתאמן מיידית, כדי שיגיע מוכן כראוי לחצי גמר הפלייאוף מול סקוטלנד".