ההרכב של המדינה: בחרו את המאמן הגדול אי פעם

אברהם גרנט הדהים את אירופה, דרור קשטן זלל תארים, ברק בכר שבר תקרת זכוכית ודויד שוויצר ז"ל הותיר חותם. הפרויקט המיוחד נמשך עם הקטגוריה האחרונה שנציג בפניכם: מי גדול מאמני ישראל? המועמדים הסופיים לפניכם, הצביעו בסקר והביעו את עמדתכם

מערכת אתר ערוץ הספורט
מערכת אתר ערוץ הספורט  31.03.21 - 17:05
תחילת כתבה

צילום תמונות: ארכיון ההתאחדות לכדורגל

ממשיכים בהצגת המועמדים: לכבוד יום העצמאות ה-73 של מדינת ישראל ערוץ הספורט מכריז על פתיחתו של פרויקט ענק, שכמוהו לא נעשה מעולם בארץ - "ההרכב של המדינה". בעבר נעשו לא מעט משאלים, שבהם נבחרו הכדורגלנים הטובים ביותר של ישראל. אבל מעולם לא התבצע פרויקט מהסוג הזה ובסדר הגודל הזה, שנותן כבוד לכל השחקנים המצטיינים שהיו כאן, כולל מגנים ובלמים, שבדרך כלל מקבלים פחות כבוד מאשר הקשרים והחלוצים.

  • המועמדים לתואר השוער של כל הזמנים
  • המועמדים לתואר הבלמים של כל הזמנים
  • המועמדים לתואר המגנים של כל הזמנים
  • המועמדים לתואר הקשר האחורי של כל הזמנים
  • המועמדים לתואר הקשר ההתקפי של כל הזמנים
  • המועמדים לתואר החלוץ של כל הזמנים
  • וזה בדיוק הרעיון: לבחור את 11 הכדורגלנים הטובים ביותר בתולדות המדינה, על פי תפקידיהם במגרש. אגב, בנוסף ל-11 השחקנים תהיה בחירה נוספת של המאמן הגדול בתולדות הכדורגל הישראלי. במהלך השבועות הקרובים יתפרסמו כאן באתר שמותיהם של 144 המועמדים הסופיים, 12 שחקנים לכל עמדה (חוץ מהחלוצים), וכן 12 מאמנים.

    ביום העצמאות, ה-15 באפריל, יתפרסמו התוצאות הסופיות של המשאל הענק ויוכרז "ההרכב של המדינה". כל חובבי הכדורגל בארץ, צעירים ו-ותיקים, מוזמנים להשתתף בבחירה, שתכלול את כל השמות הגדולים שפיארו את הכדורגל הישראלי, מיענקל'ה חודורוב ועד מנור סולומון, מ-1948 ועד ימינו אלה.

    בנוסף לגולשים, נקבע צוות שכולל 12 אנשי מקצוע, מאמני עבר ואנשי תקשורת שמכירים היטב ומקרוב את ההיסטוריה של הכדורגל הישראלי. הבחירה הסופית תתבצע אחרי שקלול בחירת הגולשים ובחירת מאמני העבר והעיתונאים. מיותר לציין שמאמני העבר לא ישתתפו בבחירת "המאמן של המדינה", אלא רק בבחירת השחקנים.

    "ההרכב של המדינה" יהיה במערך של 3-3-4 ויכלול שוער, מגן ימני, מגן שמאלי, שני בלמים, קשר אחורי, שני קשרים קדמיים ושלושה חלוצים.

    עד עכשיו עסקנו כמעט בכל הקטגוריות: השוערים, הבלמים, המגנים, הקשרים האחוריים והקשרים הקדמיים. כעת אנחנו מתקרבים לסיום, כשהגענו למעשה לעמדת החלוץ. לכל גולש יש אפשרות להצבעה אחת עבור כל תפקיד. לכולם ברור שהפרויקט הזה יעורר אינספור ויכוחים לוהטים בקרב חובבי הכדורגל, אבל מה שבאמת חשוב זה לתת את הכבוד לכדורגל הישראלי, לשחקני ההווה, אבל גם לכוכבי העבר, שחלק מהם קצת נשכחו.

    בשבועות הקרובים, ככל שהפרויקט יתקדם, נשתדל להביא את סיפוריהם של אותם גיבורי תרבות, אותם שחקנים שבמו רגליהם עשו את ההיסטוריה של הכדורגל הישראלי. כי זה בסופו של דבר מה שעומד באמת מאחורי "ההרכב של המדינה".

    קבלו את 12 המועמדים לתפקיד המאמן הגדול בכל הזמנים.

    עמנואל שפר ז"ל
    קבוצות: הפועל כפר סבא, הפועל רחובות, הפועל רעננה, בני יהודה, מכבי פתח תקווה, הפועל ירושלים, מכבי נתניה, בית"ר ירושלים
    אימן בנבחרות: הנוער (1963-1967), הבוגרת (1968-1970)
    *העפיל עם נבחרת ישראל לגביע העולם היחיד בתולדותיה (מקסיקו 1970)

    דרור קשטן
    קבוצות: הפועל כפר סבא, הפועל קריית אונו, הפועל לוד, בית"ר ירושלים, מכבי חיפה, הפועל רמת גן, מכבי פתח תקווה, הפועל חיפה, מכבי תל אביב, הפועל תל אביב, הפועל פתח תקווה, בני יהודה
    אימן בנבחרות: הצעירה (1984-1985), הבוגרת (2006-2010)
    אליפויות (6): הפועל כפר סבא 1982, בית"ר ירושלים 1987, בית"ר ירושלים 1993, מכבי תל אביב 1996, בית"ר ירושלים 1998, הפועל תל אביב 2000
    גביעים (6): הפועל לוד 1984, בית"ר ירושלים 1986, בית"ר ירושלים 1989, מכבי תל אביב 1996, הפועל תל אביב 2000, הפועל תל אביב 2006

    דוד (דוביד) שוייצר ז"ל
    קבוצות: הפועל מחנה יהודה, הפועל רמת גן, הפועל תל אביב, הכח רמת גן, מכבי תל אביב, מכבי נתניה, בית"ר ירושלים, הפועל חיפה, בני יהודה, הפועל ירושלים, הפועל אשדוד, הפועל פתח תקווה, הפועל בת ים
    אימן בנבחרות: הנוער (1971-1973), הבוגרת (1973-1977)
    אליפויות (6): הפועל רמת גן 1964, הפועל תל אביב 1966, מכבי תל אביב 1970, מכבי נתניה 1971, הפועל תל אביב 1981, הפועל תל אביב 1986
    גביע (1): בית"ר ירושלים 1985

    שלמה שרף
    קבוצות: הפועל כפר סבא, הפועל יהוד, בני יהודה, מכבי חיפה, מכבי תל אביב, הפועל באר שבע
    אימן בנבחרות: הבוגרת (1992-2000)
    אליפויות (3): מכבי חיפה 1984, 1985, 1991
    גביעים (4): הפועל כפר סבא 1975, הפועל כפר סבא 1980, בני יהודה 1981, מכבי חיפה 1991

    אלי גוטמן
    קבוצות: מכבי קריית ביאליק, בית"ר חיפה, הפועל טירת הכרמל, מכבי טמרה, צפרירים חולון, מכבי הרצליה, הפועל בית שאן, הפועל באר שבע, הפועל חיפה, בית"ר ירושלים, הפועל פתח תקווה, פראלימני (קפריסין), מכבי נתניה, א.א.ל לימאסול (קפריסין), הפועל תל אביב, מכבי חיפה
    אימן בנבחרות: הבוגרת (2011-2015)
    אליפויות (2): הפועל חיפה 1999, הפועל תל אביב 2010
    גביעים (3): הפועל באר שבע 1997, הפועל תל אביב 2010, הפועל תל אביב 2011
    *העפיל לשלב הבתים של ליגת האלופות עם הפועל תל אביב 2011

    ברק בכר
    קבוצות: עירוני קרית שמונה, הפועל באר שבע, מכבי חיפה
    אליפויות (3): הפועל באר שבע 2016, 2017, 2018
    גביע (1): עירוני קרית שמונה 2014

    אברהם גרנט
    קבוצות: הפועל פתח תקווה, מכבי תל אביב, הפועל חיפה, מכבי חיפה, צ'לסי (אנגליה), פורטסמות' (אנגליה), ווסטהאם (אנגליה), פרטיזן בלגרד (סרביה), נבחרת גאנה
    אימן בנבחרות: הבוגרת (2002-2006)
    אליפויות (5): מכבי תל אביב 1992, מכבי תל אביב 1995, מכבי חיפה 2001, מכבי חיפה 2002, פרטיזן בלגרד 2012
    גביע (1): מכבי תל אביב 1994
    *הגיע עם צ'לסי לגמר ליגת האלופות 2008

    גיורא שפיגל
    קבוצות: הפועל פתח תקווה, מכבי תל אביב, בני יהודה, מכבי חיפה, עירוני ראשון לציון
    אליפויות (2): בני יהודה 1990, מכבי חיפה 1994
    גביעים (3): מכבי תל אביב 1988, מכבי חיפה 1993, מכבי חיפה 1995

    רוני לוי
    קבוצות: מכבי חיפה, מכבי פתח תקווה, אוניראה אורזיצ'ני (רומניה), בית"ר ירושלים, סטיאווה בוקרשט (רומניה), אנורתוזיס (קפריסין), מכבי נתניה, הפועל באר שבע
    אליפויות (3): מכבי חיפה 2004, 2005, 2006
    גביע (1): מכבי חיפה 2016

    אלישע לוי
    קבוצות: הפועל בית שאן, מכבי הרצליה, צפרירים חולון, עירוני ראשון לציון, הפועל כפר סבא, מ.ס. אשדוד, בני סכנין, מכבי חיפה, הפועל באר שבע, מכבי פתח תקווה, בני יהודה
    אימן בנבחרות: הבוגרת (2016-2017)
    אליפויות (2): מכבי חיפה 2009, 2011
    *העפיל לשלב הבתים של ליגת האלופות עם מכבי חיפה 2010

    אמציה לבקוביץ'
    קבוצות: הפועל ירושלים, הפועל באר שבע, הפועל פתח תקווה, נבחרת סיירה אלון, מכבי חיפה, בני יהודה, הפועל חיפה, בית"ר ירושלים, בית"ר תל אביב
    אימן בנבחרות: הנוער (1969-1972)
    אליפויות (3): הפועל באר שבע 1975, הפועל באר שבע 1976, מכבי חיפה 1989
    גביע (1): הפועל ירושלים 1973

    יצחק שום
    קבוצות: הפועל כפר סבא, מכבי שעריים, הפועל חיפה, בית"ר תל אביב, מכבי חיפה, פנאתינייקוס (יוון), ליטקס לובץ' (בולגריה), אלניה ולדיקווקז (רוסיה), הפועל תל אביב, בית"ר ירושלים, אלקי לרנקה (קפריסין)
    אימן בנבחרות: הצעירה (1998-2000)
    אליפויות (2): פנאתינייקוס 2004, בית"ר ירושלים 2008
    גביעים (2): פנאתינייקוס 2004, בית"ר ירושלים 2008
    *העפיל לשלב הבתים של ליגת האלופות עם מכבי חיפה 2003

    ענו על הסקר ->