הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

"רציתי את זהבי בסלטיק. אשקול לאמן קבוצה ישראלית"

ניל לנון, שאימן את כיאל, אלחמיד, ביטון וגרשון בסלטיק ואת מרציאנו בהיברניאן, בראיון מיוחד לשליח ערוץ הספורט לסקוטלנד. השחקן הישראלי ("יש לו ערכים טובים, הוא גם לא עולה 20 מיליון ליש"ט"), עבדה ("יסיים כל עונה בדו ספרתי") ומיהו אחד השחקנים המועדפים עליו?

מוטי פשכצקי, שליח ערוץ הספורט לסקוטלנד
מוטי פשכצקי, שליח ערוץ הספורט לסקוטלנד  08.10.21 - 13:27
תחילת כתבה

סקוטלנד מול ישראל, בשנים האחרונות זו הפכה להתמודדות שבשגרה, אבל הקשר לכדורגל בין שתי המדינות החל לפני תקופה ארוכה. אחד שמכיר אותנו טוב מאוד הוא ניל לנון, שאימן במהלך הקריירה שלו חמישה שחקנים כחול לבן: את אופיר מרציאנו בהיברניאן ואת בירם כיאל, ניר ביטון, חאתם עבד אלחמיד ורמי גרשון בסלטיק. שליח ערוץ הספורט לסקוטלנד, מוטי פשכצקי, שוחח עם המאמן, שמשמש היום פרשן בתקשורת המקומית על השחקנים אותם אימן, המשחק בהאמפדן פארק והסיכוי שיאמן בישראל ביום מן הימים.

מי הפייבוריטית לנצח במשחק?
"כנראה סקוטלנד, בגלל שהמשחק בבית שלה. המשחקים עד כה בבית לא היו מדהימים, וסקוטלנד עשתה תוצאה נהדרת באוסטריה. אני חושב שבפלייאוף העלייה ליורו, ישראל הייתה הקבוצה הטובה יותר".

"אם ישראל תצליח לשמור על הרמה הזו, סקוטלנד עלולה להיכנס ללחץ בבית וזו יכולה להיות הזדמנות טובה לישראל. יש לה את ערן זהבי, מואנס דאבור ומנור סולומון. אני חושב שהסיכויים בשבת הם 50-50, סקוטלנד לא כובשת הרבה, אבל היא נבחרת שקשה לנצח".

העובדה שהאמפדן פארק יהיה מלא מהווה יתרון לסקוטים או שהקהל ילחיץ את השחקנים?
"בעיניי הקהל מעט מרוחק מהמגרש, יש מסלול שמפריד בין הקהל למגרש וזה קצת מרחיק אותם, אבל אם יש לחץ והקהל מרעיש אז כן הוא משפיע. אני לא חושב שזה ישפיע על הנבחרת הישראלית. היא יודעת מה היא צריכה לעשות והיא מצליחה בשנים האחרונות בשלב הבתים, אחרי שהנבחרת הסקוטית ניצחה את אוסטריה זה משחק שישראל חייבת לנצח, אם ישראל תיכנס ללחץ הקהל יריע, וזה יוקרן אצל השחקנים".

"ביורו סקוטלנד הפסידה בשני המשחקים בהאמפדן והשיגה 0:0 בוומבלי, כשסקוטלנד משחקת כ'אנדרדוג' היא מעלה את הרמה שלה, גם העיתונאים פה וגם הקהל מצפים מהנבחרת לנצח במשחק, וזה יכול לפעול דווקא נגדם".

אימנת חמישה שחקנים ישראלים, ארבעה בסלטיק. איך אתה מסביר את היחסים וההצלחה שלך איתם?
"יש לי יחסים טובים עם דודו דהאן מישראל, והוא מביא לנו הרבה שחקנים. הראשון שהגיע היה בירם כיאל שהיה הצלחה נהדרת וגם עבר לאנגליה,. ההגעה של בירם הייתה ההתחלה של קשר חזק מאוד".

"אני סומך על שיקול הדעת של דהאן, ואז אני רואה את השחקנים בעיניים שלי. יש להם ערכים טובים, הם רעבים והם עושים רושם חיובי. זה שוק טוב, והשחקן הישראלי גם לא עולה 20 מיליון ליש"ט. הישראלים רוצים ליצור לעצמם קריירה בחו"ל וזה לא דבר שקל לעשות, לחיות מחוץ לארץ שלך, לעזוב את המשפחה שלך, מזג אוויר שונה".

"למשל, ניר ביטון פה כבר שש שנים. הוא כמעט סקוטי הילדים שלו לומדים פה, גם בירם היה פה תקופה ממושכת, אופיר מרציאנו גם היה פה 4-5 שנים. הם יוצאים למסע, הם לא באים לשנה שנתיים וללכת, אז יש להם מנטליות טובה, הם מקבלים יותר מוטיבציה ללכת למקום אחר. חמשת השחקנים שאימנתי מאוד טובים ומאוד מוכשרים".

במי מבין חמשת השחקנים שאימנת זיהית הכי הרבה פוטנציאל?
"ראיתי בכולם פוטנציאל, אני עצמי שיחקתי במרכז הקישור וכיאל שחקן מאוד חזק, לא ראיתי שחקן כזה כבר הרבה זמן, הוא מאוד הזכיר לי אותי. במשחק הראשון שראיתי אותו בסלטיק הוא היה מדהים, אבל הוא נפצע והיה לו קשה לחזור לרמה הקודמת".

"ניר (ביטון) שונה, יותר אלגנטי, יותר נינוח עם הכדור, יותר טכני. שיחקנו במשחק אחד אצל אברדין והדרך בה הוא שיחק, זה היה פשוט בלתי ייאמן, הפוטנציאל שחשבנו שיש לו. הוא שיחק בשביל סלטיק להרבה מאוד זמן, לטעמי הוא היה יכול להגיע יותר רחוק בקריירה שלו".

"רמי (גרשון) היה צעיר, חזק, בלם ומגן, אבל הוא נקלע לתחרות עם וירג'יל ואן דייק, כך שהתקשה לשחק על בסיס קבוע, הוא עשה דברים נהדרים בבלגיה ובטח שבישראל. אופיר (מרציאנו) אחד המועדפים עליי, מאוד אהבתי אותו כשאימנתי את סלטיק, הייתי צופה בו בהיברניאן, הוא הגיע אליה והפך את הדברים לכל כך הרבה יותר טובים, הוא היה מבריק ל-2-3 עונות".

"לחאתם (עבד אלחמיד), יש את כל מה שאתה מחפש בשחקן מודרני. הוא מהיר והוא טוב עם הכדור, במשחקים הראשונים שהוא הגיע לפה הוא היה פנטסטי כשהוא היה כשיר, הוא מוסיף המון. לפעמים הוא מאבד את הריכוז וזה בסדר".

"הוא הקריב המון כדי להגיע לכאן, הבעיה הייתה שהסגרים הגיעו והיה לו ולמשפחה שלו מאוד קשה. הוא מצא את עצמו באימון ובבית ומאוד מבודד והוא לא היה שמח. כולם ילדים טובים עם רעב וערכים טובים, כולם שיחקו טוב מאוד אצלי והיה להם טוב בסקוטלנד".

היו שחקנים ישראלים נוספים שרצית לצרף כשאימנת את סלטיק או היברניאן וזה לא הסתדר?
"כן. ערן זהבי היה אחד מהם בזמנו, מאוד אהבתי אותו. הוא חלוץ טוב, אייקון, משפיע על שאר חברי הקבוצה, אבל לא הצלחנו להגיע מעולם לסגירת ההסכם איתו".

"כשאימנתי את היברניאן צפיתי במשחק בין סלטיק לזלצבורג, ומואנס דאבור שיחק מקדימה וחשבתי שהוא טוב, אני מאוד אוהב אותו כששחקן".

"עדיין לא ראיתי מספיק משחקים של מנור סולומון כדי שתהיה לי דעה אמיתית, אבל אני אוהב את המגן הימני של הנבחרת (אלי דסה). חושב שהוא טוב מאוד עם הכדור, הוא חזק מנטלית, ומול אנדי רוברטסון שברמה עולמית הוא עומד יפה מאוד".

אמנם לא אימנת את ליאל עבדה, אבל איך אתה רואה את ההתקדמות שלו בסלטיק?
"הוא התחיל טוב מאוד את הקריירה שלו. הוא לא בנוי פיזית ממש, אבל הוא מהיר וחד. צפיתי בו מול לברקוזן, הוא חלק גדול מהמעברים קדימה, הוא מסיים טוב מאוד יחסית לשחקן כנף וכבר בא לידי ביטוי בסלטיק וכבש".

"הוא רק בן 19 ואני חושב שיסיים כל עונה עם דו ספרתי. בשביל שחקן כנף אלו מספרים יפים מאוד ותרומה טובה מאוד. אולי הוא צריך להתפתח קצת פיזית. הוא עדיין צעיר, אבל עד עכשיו אני מאוד מרוצה ממה שאני רואה ממנו".

ניר ביטון משחק כקשר אחורי וכבלם, בנבחרת כבלם. מה לדעתך התפקיד האידיאלי עבורו?
"אני תמיד חשבתי שהוא 6, אני יודע שביברס נאתכו משחק אצלכם בעמדה הזו, אבל כשהראש של ביטון חזק הוא 6".

"ניר אוהב להיות קשר ולראות את המשחק, כששיחקתי איתו כקשר, הוא היה גדול, ידע להניע את הכדור, טוב בתיקולים ובאוויר, אני חושב שהיום הוא עדיין יכול לשחק כ-6, אבל הוא רוצה לשחק מאחור כבלם".

"במשחקים באירופה שהוא שיחק בנבחרת, או בליגת האומות מול סקוטלנד, הוא שיחק בצורה נפלאה. לדעתי הוא טוב יותר כ-6 אבל זה טוב שהוא יכול לשחק בשתי העמדות".

 אם תקבל בעתיד הצעה לאמן קבוצה ישראלית זה משהו שתשקול?
"כן. בהחלט. בתור התחלה ישראל מדינה יפה מאוד, יש בה אנשים שהכרתי, שחקנים שאימנתי, קולגות, תמיד שומר על קשר מסוים. צפיתי בקבוצות הגדולות בישראל כמו מכבי תל אביב, הפועל באר שבע, אפילו מ.ס אשדוד".

"אני אוהב את איכות הכדורגל, אני חושב שיש פוטנציאל, למאמנים שאימנו אצלכם הייתה הצלחה באירופה, למרות הירידה לאחרונה. אלו דברים שעולים ויורדים וזה יעלה שוב לדעתי. ביליתי את כל חיי בבריטניה, הייתי מאמן ושחקן ואני אשמח לאתגר חדש. ישראל תהיה בדיוק כמו כל מדינה אחרת מהרשימה שלי".