$(document).ready(function () { setTimeout(function () { $('#Haim_L').remove(); }, 2500); // Remove the element after 3000 milliseconds (3 seconds), you can adjust this value as needed });
הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

שינו זוארץ: "לכדורגל יש תפקיד אדיר בתקופה זו"

צפו בנאום יו"ר ההתאחדות ובדיווח שליחנו מבית הכנסת הגדול בבודפשט

מוטי פשכצקי, שליח ערוץ הספורט להונגריה  16.11.23 - 17:59

תגיות: שינו זוארץ

אחרי ה-1:1 מול נבחרת שווייץ, נבחרת ישראל מתכוננת בימים אלו למשחק החשוב מול רומניה בשבת, שיערך גם הוא בהונגריה. חלק מהאוהדים, אנשי הנבחרת וגם אנשי ההתאחדות לכדורגל נמצאים בימים אלו בבודשפט, כאשר היום (חמישי) נערך אירוע מרגש בבית הכנסת השני בגודלו בהונגריה, שבו נאם יו"ר ההתאחדות שינו זוארץ.

בתוך בית הכנסת, הגדול ביותר בבודפשט, הכינו מיצג למען החטופים בעזה. לבית הכנסת הגיעו אנשי הקהילה היהודית וילדי העוטף שלמדו מעט על ההיסטוריה של יהודי הונגריה עוד מימי השואה. צפו בדיווח של שליחנו מבית הכנסת בנגן הווידאו למעלה.

דבריו של זוארץ: "גבירותי ורבותי, אורחים יקרים, חברים. כאשר בחרתי לקחת על עצמי את תפקיד יו"ר ההתאחדות לכדורגל זה היה מתוך אמונה אדירה בכוחו של המשחק לשנות חיים. זאת אינה מליצה אלא תפיסת עולם, אמונה, שחייבות להיות מתורגמות בכל רגע לעשייה משמעותית. הכדורגל, אני מזכיר לעצמי בכל יום, מקבץ אליו אנשים מרקעים נבדלים, בעלי דת שונה, תפיסת עולם מנוגדת, מעמד כלכלי אחר ועוד אלף ואחד הבדלים. ואז הם נכנסים לחדר ההלבשה, כור היתוך אנושי, ויוצאים משם קבוצה אחת. חזקה, מגובשת, כזאת שהמשותף לה גדול מהשונות של כל אחד מהחברים בה ועצמתי בזכותה".

"ב-7 באוקטובר, בוקר שבת, שמחת תורה, נטבחו יותר מ-1,400 מאזרחי המדינה שלי רק כי הם היו ישראלים, בהם יהודים, מוסלמים, נוצרים, אזרחים של מדינות זרות. החיים של כולנו השתנו ללא הכר. מלים לא יצליחו לתאר את גודל הכאב ואת עומק השבר שנפער בלב שלנו ובחברה הישראלית. העם שידע לקום מתוך שואה נוראית, המדינה שנוסדה מתוך הבנה שאין לנו מקום אחר על פני הכדור הזה מלבד, מוצאים עצמם 75 שנה לאחר מכן נלחמים שוב על עצמאותם, על זכות קיומם. השבר, צריך להודות, עצום".

"קהילת הכדורגל שילמה גם היא מחיר דמים כבד. שחקן עבר, ליאור אסולין, נרצח במסיבה בה ביקש לחגוג את עצם החיים, כך גם נכדתו של מאמן הנבחרת בעבר מאי נעים-שרף, שופטים, אוהדי כדורגל, שחקנים בליגות הילדים והנוער. אבל אנחנו ננצח, אין לנו ברירה אחרת. ולכדורגל, חברי היקרים, יש תפקיד אדיר".

"מרגע שפרצה המלחמה לקחה על עצמה ההתאחדות לכדורגל תפקיד מרכזי במלאכת השיקום, התמיכה, האחדות ובניית העוצמה של החברה הישראלית. גייסנו תרומות, ביקרנו בבתי חולים ובבסיסי צה"ל, סייענו לחקלאים, קיימנו טורנירים מיוחדים לילדים שניצלו ולכאלה שפונו מבתיהם, חילקנו מאות זוגות נעליים וכדורים למי שתוך כדי המלחמה ולאחריה ישובו לעשות את מה שהם הכי אוהבים. השחקנים שלנו ונבחרות הייצוג מזכירים לכל מי שמתעלם או מעוות את המציאות מה קרה באותו יום ארור. ההתאחדות לכדורגל ואני מבינים את הצורך והזכות לחבק את מי שכואב, את מי שפצוע ובצד זה לוודא שהוא קם חזק יותר, נחוש יותר ונעזר במשחק כדי לעמוד על רגליו מחדש".

"אבל זאת לא רק ההתאחדות לכדורגל, אלא כל קהילת הכדורגל. אני נחשף לעשייה מדהימה של מועדוני הכדורגל בישראל, כל אחד בהתאם ליכולותיו. אוהדי הכדורגל נחלקים למי שעלו על מדים ולוחמים בחזית ולמי שפועלים יומם ולילה כדי לסייע ולעודד את רוחם של הנפגעים, לעזור בשיקום היישובים ובבניית החוסן החברתי. ראוי להזכיר גם את המועדונים והשחקנים הזרים שהיו הגונים ואמיצים כדי להביע תמיכה במדינת ישראל ולגנות את הזוועות. בחדר ההלבשה של האנושיות יש מקום לכל מי שחולק את אותם ערכים".

"הכינוס המרשים והחשוב הזה מתקיים במקום שאין סימבולי ממנו בימים אלה, בית כנסת בבודפשט. בזכות הרצון הטוב והעשייה האדירה של ממשלת הונגריה והעומד בראשה, ההתאחדות ההונגרית ושגריר ישראל בהונגריה, הגענו לכאן. הסבל, הקושי, הטרגדיה ותקומת העם היהודי קשורים בעבותות למקום בו אנו נמצאים. במהלך מלחמת העולם השנייה נרצחו 564,500 יהודים אזרחי הונגריה, 77% מכלל היהודים במדינה, והכל בתוך חודשיים ארורים. בצד הרוע הבלתי נתפס שחווה העולם בזמן השואה, נמצאו תמיד אנשים אמיצים, אוהבי אדם, שסיכנו את עצמם כדי להציל נפש אחרת, שונה או דומה ככל שתהיה. יותר מ-600 הונגרים, נשים וגברים, הוכרו על ידי "יד ושם" כחסידי אומות עולם".

"ב-2 במאי 1860 נולד בפשט יהודי בשם Herzl Tivadar, לימים בנימין זאב הרצל. ב-1902 הוא פירסם את ספרו "אלטנוילנד", מדינת היהודים, בו הציג את החזון הציוני שלו ואת ההכרח בהקמת בית יהודי בארץ ישראל. היום, בבודפשט האהובה והיקרה, אני נמצא כאן גאה ונרגש כנציג של מדינת ישראל, משנן לעצמי בקול רם את המלים שהרצל כתב: "אם תרצו, אין זאת אגדה". אנחנו רוצים לחיות, לשגשג, לפתח, להצמיח. אז, עכשיו ולעולם".

צפו בדבריו של שינו זוארץ >>>