הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

טור בצל המונדיאל: החגיגה הכפולה של צרפת?

הזנקת הטור דה פראנס מעבר לפינה, והמירוץ צפוי להיות מותח ומאוד מסקרן. אם נבחרת הכדורגל תגיע רחוק, זה יהיה מטורף אפילו יותר

דרור פקץ'  03.07.14 - 14:45
התמונות הכי יפות בספורט
התמונות הכי יפות בספורט
תחילת כתבה

המונדיאל הזה לא מפסיק לבעוט בי. והוא יבעט בי גם תוך כדי הטור. אני רואה את הקצב הזה ואת כמות השערים (לפחות בשלב הבתים) ואני מתרגש, זה מזכיר לי תחושה מוכרת, תחושה של תחרות אופניים. שם לא באמת נחים וגם מי שלא נמצא מקדימה, רוכב במהירות של הדבוקה ואם לא, חוטף גול, וגול אצלנו, זה נוק אאוט. מעטות הפעמים שיש לך הזדמנות שנייה.

כל שידורי הטור דה פראנס - חי בערוצי הספורט

אני צופה במשחקים ויודע שהם החימום, מחמם את אתרי האינטרנט הרלונטיים ומשנן שוב את השמות בתקווה שאצליח לבטא את כולם בצורה הנכונה. את הצרפתים, את ההולנדים, האמריקאים, הספרדים והאיטלקים. לנו, אוהדי הספורט הזה, יש מונדיאל כל שנה.וזה של השנה שונה מתמיד. מה נשתנה אתם שואלים? קבלו רק כמה דוגמאות.

1. המסלול. הצרפתים למדו איך זה עובד. הם קיבלו שיעורים בשיווק מלאנס ארסמטרונג ומשזה עזב, הם נשארו. אז הם טורפים קלפים היכן שאפשר. השנה נתחיל באנגליה, זה יכניס עניין וצבע. ממש יום וחצי אחרי שיעזבו את אדמת המלכה (3 קטעים ראשונים) יעבור הטור בכמה קטעים מהמרוץ החד יומי הקשה בעולם, ה'פריז-רובא'. זה אירוע חד פעמי בהתחשב במה שקשור בטור דה פראנס וזה מצריך אופי אחר של רכיבה, טקטיקה אחרת, ציוד אחר לגמרי וגם סוג אחר של רוכבים.

בנוסף לכל אלו, קטעי נגד השעון ששיחקו לרגליו של כריס פרום, שונו השנה, שונו? קוצצו. קוצצו? הושמטו כמעט לחלוטין. וויתרו על קטע 'נגד השעון קבוצות'- קונדטור וביאן ריס (המנהל המקצועי ורוכב העל של טינקוף-סקסו בנק) נשמו לרווחה. דייב ברילספורד וכריס פרום (מנהל העל של 'טים סקיי' והמנצח אשתקד) התאכזבו. פער אופציונאלי של עד דקה היה מונח על הכף אבל לא עוד. בנוסף, עוד מכה קשה לרוכבים המצטיינים בקטעי נגד השעון האינדיבידואלים- המארגנים וויתרו על קטע נגד שעון נוסף והחליפו אותו בקטע של עליות מתגלגלות. פרום מתחיל להיות מודאג. קטע נגד השעון האחרון, נשתל יום לפני השאנז' אליזה. ישאירו אותנו במתח עם ה'פנדלים' של הענף. המסלול השנה, יעשה חצי מהעבודה.

2. הטיימינג. החפיפה עם המונדיאל תעשה לנו רק טוב. שום משחק לא ייפול על שום קטע ויישארו ממש המשחקים האחרונים וביניהם רווחים של ימי התאוששות מהמשחקים. המקרנים כבר תלויים בפאבים ובמסעדות בכל העולם, הקהל כבר רגיל להיות צמוד לערוצי הספורט, אלו והמותחן הצפוי בטור השנה, יעלו את העניין בטור ויעצימו את החגיגה. תוסיפו את יום הבסיטליה הצרפתי ואת העובדה שיום 100 שנים למלחמת העולם הראשונה גם הוא  במהלך הטור הצרפתי ותקבלו עוד חומר לשדרנים, פרשנים ומביני עניין. אירועים היסטוריים, מקומות מיוחדים ו'סיפוריי השוליים', תמיד היו מנת חלקו של הטור הזה, ואם כל אלו קורים באותו החודש - לו יהי. רק תדמיינו מה יקרה אם צרפת תלך עד הסוף במונדיאל...

3. הפערים הולכים וקטנים. ייתכן ואשלם על זה מחיר לא קטן ואצטרך לאכול את הקסדה שלי אבל הנה זה בא: אנחנו הולכים לטור הצמוד ביותר שראינו בשנים האחרונות, אולי בעשור האחרון ואולי יותר מזה. המתחרים יעשו את הטור של השנה - שונה ביותר.

מוביסטר החליטה שלא להזניק את ניארו קווינטנה שסיים במקום השני בשנה שעברה (וניצח את הג'ירו השנה) ובמקומו יתמקדו באלחנדרו וולוורדה. קשה להאמין שההחלטה הזו היא מאה אחוז פוליטיקה פנימית, ייתכן שבקבוצה הספרדית יודעים משהו שאנחנו לא. המסלול יחסית מתאים לוולורדה. אולי הזדמנות אחרונה מבחינתו.

מצבו של רודריגז (קטיושה) אשר סיים במקום השלישי בשנה שעברה והשתפר  החל מאמצע השבוע השני לא ברור הפעם. הוא נפצע בג'ירו ונאלץ לעזוב. בכלל לא היה ברור (ולא בטוח שזה הרמטי) שיזנק השנה ואם כן, כנראה שכושרו לא מדהים, מצד אחד, מחסור בקטעי נגד שעון יעזרו לו, מצד שני, יכול להפסיד זמן רב בימים הראשונים ובעיקר באבנים המשולבות. בכל מקרה יהיה אחד מהג'וקרים, אולי כמו תמיד.

זו תהיה שנה ראשונה שקבוצת BMC לא תתרכז בקאדל אוונס אלא תשקיע את כל המאמצים בטי ג'יי ואן גדרן האמריקאי. הוא לא ינצח את הטור. אבל הוא יכול להפריע ולעשות חיים קשים לשאר. באותה קטגוריה גם אפשר להכניס את החברים מקבוצת 'בלקין' ההולנדית (לשעבר רבובנק) שאם בשנה שעברה היו עם 2 רוכבים בחמישייה הראשונה עד שדעכו לקראת הסוף, יש תקווה בקבוצה שהשנה יחזיקו קצת יותר. אומנם ווילקו קלדרמן (הנסיך העולה של השנה מבחינת ההולנדים) לא יזנק אבל באוקה מולמה סיים שלישי בטור של שוויץ ונראה שהוא מוכן לדבר האמיתי.

ינסו להצטרף לחגיגה גם ג'אן כריסטוף פרו (Ag2r La Mondiald) שהפך אורח קבע בעשירייה הראשונה וירצה לסגור מעגל עם הפציעה הנוראית שלו לקראת סוף הטור אשתקד. גם הפולני מיכאל קייאקובסקי שהאיר עלינו ברכיבתו אשתקד ינסה לטרוף את הקלפים וזה יהיה תלוי בעיקר בעבודה שיצטרך להשקיע לטובת המשימות הקבוצתיות. תרשמו גם את ארטור וישו וטיבו פינו מקבוצת 'פראנסס דה ז'ה' ותשימו לב שעל השלאקים(TREK FACTORY RACING) כבר אף אחד לא מדבר...

ילחמו על התואר: כמובן כריס פרום. עדיין מוביל ברשימת ההימורים. כאמור יתקשה בגלל חוסר בקטע נג"ש וקשה לדעת איך יום ה"אבנים המשולבות" ישפיע עליו ועוד יותר מזה, פועל העל שלו, ריצ' פורת נראה פחות מוכן השנה, כשגם פרום עצמו עבר פציעה משמעותית ועוד נפילה בטור של דופינה לפני פחות מחודש... מעליו גם תרחף כל הטור העננה של ברדלי וויגנז שלא נבחר לקבוצה שלו עצמו.

אלברטו קונדטור חזק יותר השנה. ניתן היה לראות את זה במרוצי ההכנה שהוא עשה והמסלול השנה מתאים לו יותר. לצערו הרב של פרום, גם פועל העל שלו, רומן קרוייזינגר, נחתך ביום שבת האחרון מהטור בגלל חשד רציני למדדים לא מקובלים בבדיקות הפספורט הביולוגי לפני כמה שנה כחלק מהמלחמה בסמים בדבוקה המקצוענית. קרוייזנינגר סיים במקום החמישי אשתקד, רק דקה אחרי קונדטור עצמו. למזלו של קונטדור, הפולני ראפה מאייקה נמצא בכושר נפלא.

ויצ'אנזו ניבאלי יהיה אולי האס של הטור. הוא ניצח את הג'ירו של איטליה בעונה שעברה והחליט להתמקד בטור הצרפתי השנה. גם לרגליו ישחק החוסר בקטעי נגד השעון. הקבוצה שלו (אסטנה), מאומנת ביותר, בעיקר מבחינה טקטית ובראש הפועלים יהיה כנראה ג'ייקוב פוגלסנג הדני, שהוא עצמו יכול להיות משמעותי בטור.

עד לפני חודש לא חשבו שהוא מועמד, אז בא המהלך המבריק שלו בטור של דופינה ואנרדיו טלנסקי האמריקאי של קבוצת 'גרמין-שארפ' ומאז הוא השם החם לפודיום בשאנז אליזה. לזכותו מומנטום מעולה מדופינה, קבוצה מעולה שמקיפה אותו ויכולת מדהימה. לרעתו, לא בטוח עד כמה זה המסלול שלו אבל יותר מזה, גראנד טור זה לא טור של 8 קטעים. בפרק הזמן שהוא ניצח בדופינה, זה בערך הזמן שהטור דה פראנס רק מתחיל להתחמם. יחסר לו בקבוצה דן מרטין הפצוע וגם הלחץ שפתאום מופעל עליו ידבר ועדיין, עיניים אליו.