סטארט אפ הגיעה לטור, חשש מעליה בתחלואה

הקבוצה הישראלית התחדשה במסיכות כחול-לבן. מרטין עדיין בספק

דני פורת
דני פורת  25.08.20 - 15:59
(צילום: נועה ארנון)
(צילום: נועה ארנון)
תחילת כתבה

אירוע הספורט הגדול ביותר של השנה – הטור דה פראנס - עומד להיפתח בשבת הקרובה עם היסטוריה ישראלית אבל גם תחת איום גובר של משבר הקורונה והסכנה המרחפת לשיבוש הטור כמעט בכל רגע נתון לפני הזינוק ובמהלכו.

קבוצת הרכיבה המקצוענית ״ישראל סטארט אפ ניישן״, שתעשה היסטוריה ותתחרה לראשונה אי פעם על הבמה הגדולה והחשובה בעולם, יצאה היום בדרך לניס שם יזנק הטור בשבת, כדי להיכנס במועד ״לבועה״. המעטפת חסרת התקדים שנבנתה על יד מארגני הטור – כדי לנסות ולהבטיח שהטור – בו מושקעים מיליונים רבים ומייצר הכנסות אדירות – יוכל להגיע ב-22 בספטמבר לפריז ללא שיבושים אחרי שיחצה 3500 ק"מ מהפירנאים ועד האלפים.

״פרוטוקול הבועה״ הוא מהמחמירים שנראו עד כה, והקבוצה הישראלית שנמנית על 20 הקבוצות הגדולות בעולם שישתתפו בטור – מחויבת אליו עד הפרט האחרון. המארגנים אפשרו ל-30 רוכבים ואנשי צוות בלבד מכל קבוצה להגיע למרוץ. וכל אחד מחויב לבדיקות קורונה (שתיים לפני הזינוק), להסתגרות במלון הקבוצה לפני ואחרי השלב היומי, לבידוד חברתי, עטית מסיכות – והימנעות מגישה כל שהיא לסביבה החיצונית  - מחוץ ״לבועה״.

הקבוצה הוזהרה שבמקרה שאחד מהרוכבים או אנשי הצוות שלה יימצאו חיוביים לקורונה במהלך המרוץ הם יורחקו מיד עם כל מי שהיה עמם במגע. שני מקרים – והקבוצה כולה תישלח הביתה. "אנחנו ננקוט את הצעדים המחירים ביותר שניתן לעלות על הדעת״ אמר אתמול מנהל הקבוצה צ׳ל קרלסטרום. ״ אף אחד לא רוצה להגיע לקטסטרופה של עזיבת הטור או אפילו להביא להפסקת הטור כולו״.

הקבוצה הישראלית שנהנית מחסות ושותפות עם קרן ״סטארט אפ סנטראל״ שמקדמת סטרטאפים בעולם – דאגה לשגר לקבוצה לניס – מסיכות חדשניות פרי יצור של החברה הישראלית ״סונוביה״ שמעניקות הגנה מיוחדת.  המסכה שנקראת ״סונומאסק״ מיוצרת מבד אנטי פאטוגני ובעל הגנה גבוהה מאד ( לבין 90 ל-99 אחוז) מווירוסים וניתן להשתמש בה גם אחרי למעלה ממאה שטיפות ובמשך עד חצי שנה – מבלי לאבד את עמידותה.  הקבוצה הורתה לכל רוכביה ואנשי הצוות שלה בטור דה פראנס ובכל המרוצים האחרים – להשתמש במסכה כדי להקטין למינימום סיכוי הדבקות או סיכון של אנשים מסביבם.

אבל החששות כבדים במיוחד על רקע העלייה הגדולה בממספר מקרי הקורונה בצרפת ביממות האחרונות (4771 מקרים חדשים בחמישי) ובמיוחדת באזור ניס. לאור המצב המחמיר הורה ראש ממשלת צרפת מקרון על חובת חבישת מסיכות באזור ניס גם ברחובות ולא רק במקומות סגורים כפי שנעשה ברחבי צרפת. הרוכב בישראלי של סטארט אפ ניישן לטור גיא ניב שמתאמן באזור ניס לקראת הזינוק בימים האחרונים סיפר שהוא עושה הכל כדי להישמר: ״אני רוכב כאן עם בן הרמנס (חברו לקבוצה) ומיד אחרי האימון חוזרים הביתה. אין מצב שימצאו אותנו בחלוץ״ אמר ניב. ״שמח לשמוע שמחייבים את התושבים לעטות מסיכות – הגיע זמן״. מארגני הטור מתכוונים להעמיד מחסומים ולא לאפשר לקהל להגיע לרוכבים ולקבוצות בניגוד למה שהיה נהוג תמיד. רק בפסגות ההרים שם נוהגים להמתין אלפים רבים של צופים בצפיפות רבה ולעודד את הרוכבים – לא ברור אם ניתן יהיה לחצוץ בין הקהל לרוכבים.

מחר תכנס הקבוצה הישראלית מסיבת עיתונאים מיוחדת לקראת הופעתה ההיסטורית בטור ושם תכריז על ההרכב הסופי שלה, על מטרותיה ושאיפותיה. מסיבת העיתונאים תתנהל באמצעות זום ומעגל סגור לעיתונאים בישראל וברחבי העולם – ולאולם העיתונות של הטור דה פראנס בניס – כדי להבטיח ש״שהבועה״ מסביב לקבוצה – תישמר.

במסיבת העיתונאים יופיעו בעלי הקבוצה סילבן אדאמס ורוני בר און, מנהלי הקבוצה והרוכבים שלה לטור. עד כה הכריזה הקבוצה על שישה מתוך 8 הרוכבים בהרכב:  גיא ניב ( ישראל), קריסטס ניילנדס ( לטביה), נילס פוליט ( גרמניה), הוגו הופסטטר ( צרפת), בן הרמנס (בלגיה, תום ואן אסבראוק ( בלגיה) והגרמני האגדי אנדה גרייפל שניצח 11 שלבים בטור במהלך הקריירה.

סימן השאלה שנותר מרחף מסביב לכוכב הקבוצה האירי  דן מרטין הסובל מסדק בגבו בעקבות התרסקות בירוץ האחרון בדופינה – והקבוצה עושה מאמצים אדירים להכשירו לטור. במקרה ולא יצליחו להכשירו בזמן, הוא יוחלף באחד משני רוכבים שיוצאים לטור כמחליפים – אלוף ישראל גיא שגיב והקנדי ג׳י. בוייוין.