הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

"מציעים לי ללכת לכדורגל, אני לא מעוניין"

המשך ההשקעה בפרמיירטק וטור דה פראנס בישראל. סילבן אדמס בראיון

דני פורת, שליח ערוץ הספורט לדנמרק  05.07.22 - 12:13

תגיות: סילבן אדמס

סילבן אדמס הוא פילנטרופ, ורוצה שיזכרו אותו כזה. הבעלים היהודי-קנדי של פרמייר טק החליט לפתוח את מסיבת העיתונאים ערב הטור דה פראנס עם המיזם החדש שלו ושל הקבוצה. אדמס מתכוון לשים שקל/דולר/יורו אחד על כל סכום שתגייס הקבוצה לבניית "מגרש החלומות", פרויקט גיוס המונים לבניית מתקן אימונים מפואר לרוכבים צעירים וצעירות ברואנדה.

לאחר ההצהרה, אספה הקבוצה מעל 85 אלף יורו ומאז שהחל הטור, המספרים רק הולכים וגדלים, כאשר התורמים הם מאות אוהדי אופניים מהארץ והעולם, ביניהם יהודים רבים. "ביקרתי ברואנדה והרגשתי שהם האחים והאחיות שלנו היהודים, בעקבות רצח העם שהתחולל שם", סיפר אדמס לעשרות העיתונאים מרחבי העולם שהגיעו לקופנהגן. "עבורי זה משהו אישי. סיפקנו לרוכבים אופניים וציוד לפני מספר שנים ואנחנו רוצים לתת הזדמנות אמיתית לאנשים האלה. זה מגיע להם. למה אני עושה את זה? זה חלק מהמורשת היהודית שלנו. יש לנו מורשת של 3,000 שנה של תיקון עולם. לכן אנחנו רוצים לעשות טוב בעולם הזה ולכן בחרנו ברואנדה".

למחרת פגשתי את אדמס במלון יוקרתי במרכז קופנהגן בו השתכן. ניסיתי לבדוק את התחושות שלו על הקבוצה, שפתחה את העונה בצורה נוראית ונמצאת בסכנה של ירידה לליגה השניה. אדמס לא נראה מוטרד מכך, אבל מבין שהקבוצה, המבוגרת ביותר בטור 2022, חייבת לעבור שינויים. "אנחנו תמיד מנסים להשתפר וזה נכון שהספורט הופך לצעיר יותר ויותר. אנחנו צריכים לתת הופעות טובות יותר, כולם מודעים לכך. בשנה שעברה סיימנו במקום התשיעי בדירוג העולמי. בהתחלה הרגשנו שאנחנו צריכים רוכבים מנוסים כדי להטביע חותם. אנחנו נמשיך להחזיק מספר רוכבים עם ניסיון שיכולים לתרום לצעירים, כמו יאקוב פוגלסנג, דריל אימפי וכריס פרום, שעדיין לא ראינו ממנה מה שאנחנו מצפים ונקווה לראות את זה בטור. אבל יש לנו כבר תכניות לעלות 3 רוכבים צעירים מהאקדמיה בעונה הבאה".

אדמס וקבוצתו פרמיירטק נמצאים כבר שלוש שנים בוורלד טור. הקבוצה הגשימה את החלום הישראלי ומיוצגת על ידי רוכב ישראלי אחד לפחות כמעט בכל הגרנד טורים הגדולים, כולל בטור דה פראנס. ואדמס לא מגלה סימנים של ירידה במוטיבציה. להיפך, יש בו איזה סוג של אופטימיות תמידית, אפילו קצת תמימה. "אני לא יכול לפרוש ולא רוצה", מספר לי אדמס, "הכרתי את אישתי בקיבוץ והתאהבנו. היא הציעה לי נישואים ואמרתי לה: 'כן אתחתן איתך. אבל תצטרכי להתקע איתי, כי אני לא בנאדם שפורש'. אם אני מרוצה מהתוצאות שלנו השנה? לא. אבל בחודש האחרון אנחנו נמצאים במגמת שיפור. בשנה שעברה הבאנו סגל לטור שבנוי בעיקר מספרינטרים ורוכבים שיצאו לבריחות. העונה הבאנו את הסגל הכי טוב שהיינו יכולים לטור ויש לנו ציפיות לזכות באחד הקטעים בפעם הראשונה. ברור שהיו לי גם ימים פחות טובים, אבל אני לא מוותר".

בערך הוויקפדיה של הבעלים בן ה-63 נכתב שהוא זכור בתור מי שהביא לישראל את הג'ירו ד'איטליה 2018 מכספו האישי וכמעט בלי שום תמיכה ממשלתית. מאז התיאבון גדול. האפשרות להביא את הטור לישראל קוסמת לאדמס, שמאוהב במרוץ הצרפתי, אבל מסביר את הקשיים בדרך להגשמת היעד: "פניתי לטור כדי לבדוק אם אפשר לארח את הטור. ההצלחה של הג'ירו הולידה דברים טובים ופחות טובים בקשר לאירוח אפשרי של הטור. מצד אחד, החשיפה שהיתה לג'ירו בישראל בעולם היתה אדירה, וזו היתה הצלחה אדירה. כולם ראו שישראל יכולה לארח תחרות בסדר גודל וכזה וראו את ההתלהבות של הקהל הישראלי בדרכים. הצד השלילי הוא שהטור הוא גדול בהרבה מהג'ירו ויש יריבות בין שני המירוצים. אנשי הטור לא רוצים להעתיק את מה שעושים בג'ירו, זה מה שנאמר לי. מה יקרה בעתיד? אני לא יודע, אבל אני אמשיך להציק להם בנושא".

מאז הצטרף לקבוצה הישראלית, אדמס העלה באופן הדרגתי את התקציב שלה ובשלוש השנים האחרונות הוא עומד על כ-20 מיליון יורו. סכום אדיר לקבוצה בכחול-לבן. הוא מציג את עצמו פטריוט ישראלי וחובב ספורט, אם כי לא חושב בשלב זה להשקיע בענפים אחרים בישראל. "באופן כללי, אני לא אוהב כדורגל. אני יודע שהרבה ישראלים אוהבים כדורגל ואלוהים יברך אותם, זו זכותם. אנחנו הקבוצה הראשונה שמשחקת ברמה הכי גבוהה שיש. קבוצות ליגת העל משחקות בישראל, אבל לא ברמה הכי גבוהה. הרמה הכי גבוהה בכדורסל היא ה-NBA. אז גם אם מכבי תל אביב זוכה ביורוליג, ואני לא מבטל את זה, אני חושב שזה נהדר, היא לא משתתפת ברמה הכי גבוהה, ולא תוכל לנצח משחק ב-NBA. אני לא מתעניין להשקיע בענפים אחרים בישראל. החזון שלי הוא יותר גלובלי. זה לא עניין של אופניים. אני מחבב אופניים, אבל אוהב את ישראל. אני לוקח את המותג של ישראל להרבה בתים בעולם דרך הקבוצה. אפשר לשמוע את השם ישראל בשידור אופניים למשך מאות שנות. זה מה שמרגש אותי. אופניים זה כלי להגיע להמון אוהדים. אני גאה בכך".

"אנשים הציעו לי כל מיני הצעות, אף פעם לא משהו רשמי, לגבי רכישת קבוצות כדורגל. תמיד מייעצים לי לעשות את זה. אבל זה לא המגרש שבו אני רוצה לשחק. אני לא הולך למשחקים בישראל כי אני לא מתעניין. הייתי הולך למשחקי ליגת האלופות או משחק אלוף האלופים בצרפת, אותו הבאנו לישראל. זה משחק גלובלי וזה מעניין אותי. היה לנו משחק נהדר בשנה שעברה כשליל גברה על פ.ס.ז'. גם השנה פריז תחזור ואנחנו מקווים שליאו מסי, אמבפה וניימאר יגיעו. למסי יש מיליונים של עוקבים ברשתות החברתיות. זה משהו שמעניין אותי. אני רוצה להגיע לקהל אדיר בעולם. זה משחק בטופ של הכדורגל האירופי. 400 אלף איש יצפו במשחק בטלווייזיה. אם אהיה מעורב בכדורגל, זה יהיה עם קבוצה בעלת פרופיל גבוה בעולם. כרגע, העניין שלי הוא ישראל, ואם אוכל לקדם את ישראל בעולם, זה מה שיעשה לי את זה".

לחצו כאן לפרויקט גיוס תרומות למען ילדי רואנדה