הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

ניצחון היסטורי: סיימון קלארק זכה בקטע ה-5 בטור דה פראנס

צפו: האוסטרלי של ישראל פרמייר טק הדהים בשלב האבנים בארנברג. טדיי פוגצ'אר הגדיל את הפער מהפייבורטים. רוגליץ' איבד למעלה מ-2 דקות לאלוף המכהן. ואן ארט שמר על החולצה הצהובה

דני פורת
דני פורת  06.07.22 - 18:13

אחרי הקדמה נחמדה בדנמרק ובנורמנדי, הטור דה פראנס התחיל באופן לא רשמי היום (רביעי) בשלב האבנים בצפון צרפת. סיימון קלארק מקבוצת פרמייר טק עשה היסטוריה והעניק ניצחון ראשון אי פעם לקבוצה הישראלית כאשר הגיע ראשון בפוטו פיניש בקטע החמישי של המרוץ הגדול בעולם.

קלארק היה חלק משישה רוכבים שהתגבשו לקבוצת בריחה בשלב שכלל לא פחות מ-11 מקטעים של אבנים משולבות. אחרי למעלה מ-130 ק"מ בבריחה, האוסטרלי הקדים על קו הסיום בארנברג (157 ק"מ מליל) את טאקו ואן דר הורן מאינטרמרש וונטי גובר ואת אדבלד בויזון האגן הנורבגי. זהו ניצחון ראשון אי פעם לקלארק (יחגוג החודש 36) בטור דה פראנס לאחר שזכה פעמיים בשלבים בוואלטה ואפשר היה להבין את הדמעות שזלגו להן לאחר שחצה את קו הסיום בצפון צרפת.

עבור פרמייר טק, הניצחון בטור הוא הגדול ביותר שלה מאז הוקמה ב-2014 והיא עושה זאת באחד הקטעים הכי יוקרתיים שיש. הקבוצה הישראלית השלימה זכיות בכל שלושת הגרנד טורים. לפני קלארק, היו אלה דן מרטין (2020, וואלטה, 2021, ג'ירו) ואלכס דאוסט (2020, ג'ירו) שרשמו ניצחונות במירוצים הגדולים.

גיא ניב, הנציג הישראלי של פרמייר טק, היה בקבוצת המתקשים וסיים במקום ה-121 הכללי מרחק של 9:24 דקות מהמנצח, חברו קלארק. הרוכב המוביל של פרמייר טק, יאקוב פוגלסנג, מדורג במקום ה-21 בדירוג הכללי, מרחק של 1:20 דקות מוואן ארט.

פוגצ'אר ברח לרוגליץ', ואן ארט עדיין בצהוב
והיו עוד לא מעט סיפורים בקטע המדהים הזה: ווט ואן ארט, שבמהלך הרכיבה התרסק וחזר לפדל, שמר בעור שיניו על החולצה הצהובה והוא מוביל ב-13 שניות על פני נילסון פאולס האמריקאי שהיה חלק מקבוצת הבריחה. במקום השלישי ניצב אדבלד בויזון האגן, עוד רוכב שהיה בבריחה, עם פיגור של 14 שניות.

המנצח הגדול של השלב הוא טדיי פוגצ'אר. אלוף הטור בשנתיים האחרונות ביצע התקפה כ-15 ק"מ לסיום והצליח להרוויח 14 שניות על יתר הפייבוריטים והוא מדורג רביעי בדירוג הכללי, 19 שניות מוואן ארט. מי שסבל רבות הוא פרימוז' רוגליץ', שפרק את הכתף בעקבות תאונה כ-30 קילומטרים לסיום ולכן נגרר לאחור והפסיד זמן יקר. הוא איבד 2:02 דקות לפוגצ'אר (ובסך הכל 2:17 דקות פיגור בדירוג הכללי), ונראה שיצטרך להתעשת בהרים אם ברצונו לזכות בטור.

פוגצ'אר מקבוצת UAE הגדיל את הפער בדירוג הכללי מסגנו ב-2021, יונאס וינגגור, שהצליח למזער נזקים אחרי תקלה טכנית כשביניהם מפרידים - 21 שניות במצטבר. הסלובני מוביל על אדם ייטס ב-29 שניות ו-31 שניות על פני גיירנט תומאס. עוד רוכב GC, אלכסנדר ולאסוב, מרוחק כבר 37 שניות מפוגצ'אר, עוד לפני שנכנסו לעליות.

הקטע השישי של הטור דה פראנס צפוי להיות רגוע בהרבה על הנייר. הרוכבים יצאו מביאנש ללונגווי - 220 ק"מ עם שלוש עליות מדורגות. העליה האחרונה לקוט דה פלובנטו בקטגוריה 3, תופיע 5.3 ק"מ לסיום. השלב הוא קלאסי לניצחון של רוכב מקבוצת בריחה.