רוני לוי: "ב"ש תהיה אלופה. אני רוצה להגיע לנבחרת"

הכישלון של חיפה ("מפתיע מה שקורה שם, לא האמנתי שזה יגיע לזה"), מאבק האליפות בקפריסין ("יהיה קשה") והעתיד ("בעונה הבאה הכל אפשרי"). המאמן בראיון ל"5 באוויר"

מערכת אתר ערוץ הספורט
מערכת אתר ערוץ הספורט  20.02.18 - 17:26

תגיות: רוני לוי

תחילת כתבה

מאז שרוני לוי הוביל את מכבי חיפה לשלוש אליפויות רצופות, היא זכתה רק פעמיים נוספות בתואר במשך 12 שנים. בינתיים המאמן נאבק עם אנורתוסיס פמגוסטה על האליפות בקפריסין, ורגע לפני הפלייאוף באי השכן, הוא התייחס למשבר של האקסית, אריאל הרוש והשאיפות בראיון לתוכנית 5"באוויר".

"אין ספק שעבור מועדון כזה ענק כמו מכבי חיפה, ואחרי ההשקעה העונה, זו אכזבה גדולה", אמר רוני לוי על הירוקים, "זה מפתיע מאוד. לא האמנתי שזה יגיע לשם, אבל בכדורגל כשהדינמקיה לא טובה והשחקנים לא יחד, זה בעייתי. שחקנים שרצים יחד כמה שנים יכולים לעשות דברים יפים".

הסגל של חיפה צריך להראות טוב יותר?
"לא אימנתי אף אחד העתידמהשחקנים שם. לפי שמות, הכל יפה, אבל רואים את התוצאות בשטח. כשמדברים על חיפה, זה תקופתי - כל פעם הדברים משתנים. בתקופתי, התבטאתי בעדינות בתקשורת ולא רציתי לצאת בהצהרות, אבל אמרתי שהקבוצה לא הייתה בריאה. היו שם בעיות מקצועיות וחברתיות ואני לא מטאטא מתחת לשטיח. שילמתי על זה בתוצאות בהתחלה, אבל בסוף סיימנו במקום הרביעי וזכירנו בגביע.

"היה צריך להמשיך את התהליך, אבל היו הרבה אי הבנות. כשהלכתי שאלו 'למה הלכת?'. זה לא היה נכון להישאר. ברגע שזה לא נכון - נגמר הסיפור. אני לא מצטער שהרמתי ידיים. יש לי גאווה אישית כזו שמי שרוצה אותי לוקח אותי. אפשר ללכת בדרך של מנהל מקצועי. אני חוזר על זה הרבה פעמים ולכל מועדון יש את הדרך שלו. כשאתה בא למכבי פ"ת ועומר גולן הוא המנהל המקצועי ויודע את מקומו אז הכל בסדר. אבל כשהמקום של המאמן הוא לא נכון, לי זה לא מתאים".

מה דעתך על ארבע המובילות בליגת העל?
"ניר (קלינגר) עושה עבודה נהדרת בהפועל חיפה. יש להם הרבה שחקנים מנוסים שעברו משהו בכדורגל, היו בקבוצות הגדולות ועכשיו רוצים להוכיח את עצמם שוב".

הפועל חיפה יכולה לזכות באליפות?
"אני לא חושב שהם יכולים ללכת עד הסוף, אבל אי אפשר לדעת".

אז האליפות תהיה בין הפועל ב"ש למכבי ת"א?
"נראה לי שב"ש תזכה. אני רואה את הרמה (בליגה), היא לא מספיק גבוהה וב"ש מעל הרמה".

מה עם בית"ר ירושלים?
"אני אוהב את המועדון ויש שם אווירה נפלאה, אבל אני מרוצה מאוד מאיפה שאני נמצא. כשאתה מאמן, אתה לא ממש מקבל הזדמנויות ליהנות במקום העבודה. יש לי יחסים נהדרים עם הבעלים ואני מאוד אוהב את השחקנים. אני נמצא בקבוצה ולא אקום ואעזוב. בשנה הבאה הכל יכול להיות".

הכיוון הוא נבחרת ישראל או קבוצה?
"עבור כל אחד ששיחק בנבחרת וגדל בכדורגל הישראלי, להיות מאמן הנבחרת זו הפסגה. גם אני רוצה להגיע לשם".

אבל היום זה לא תפקיד יוקרתי כמו בעבר.
"אני לא מסכים עם זה. להיות מאמן נבחרת בכל מדינה זה תפקיד ייצוגי ומכובד. יש שנים טובות יותר ופחות וזה בסדר".

אפשר להתקדם או שזה המקום שלנו?
"יש לאן להתקדם ולהפתח ויש תמיד תקווה. אף פעם לא פוסלים שום דבר מראש. הנבחרת הייתה במקומות גבוהים יותר, אבל לפעמים יש חוסר פרופורציות שננצח נבחרות בדרג שלנו בקלות ולפעמים גם נוטים לזלזל. אם הדינמיקה טובה ויש ליגה טובה אז אפשר לייצר נבחרת טובה. כשהדברים האלה לא קיימים ויש המון תחלופה ושינויים, קשה להצליח".

אתם יכולים לזכות באליפות בקפריסין?
"יהיה קשה מאוד כי יש קבוצות שרצות שנים ביחד והצמרת צמודה. יש לנו קבוצה חדשה כמעט מהבסיס, שינינו את כל הקבוצה. אנחנו רוצים להגיע לפלייאוף ואז נתקדם משם".

מה עם אריאל הרוש?
"הוא שוער מצוין. אני מכיר אותו מבית"ר ומנתניה. הייתה תקופה קצת פחות טובה וזה השפיע על השחקנים. יש לנו הרבה שחקני הגנה מנוסים ואיכותיים".

הוא מוערך בליגה?
"כן, מאוד. ספג כמות קטנה של שערים באופן יחסי וזה יפה מאוד. הוא יציב וגם בארץ הוא היה שוער מצוין. לפעמים שחקנים צריכים קצת להתבשל ולהגיע לבגרות מסויימת. סביבת העבודה חשובה - אריאל הגיע לבית"ר כשגאידמק עזב והיה חוסר סדר, בנתניה היה פירוק, ובהפועל תל אביב היה קשה להצליח עם הסביבה שהייתה שם".

ההצלחה בקפריסין יוצרת באז בקבוצות אחרות באירופה?
"בוא נגיד שגם מישראל היה קשה לצאת החוצה. לפעמים צריך סוכן טוב. כישראלי, לצאת החוצה זה לא פשוט. אימנתי את סטיאווה בוקרשט והם רצו אותי שוב למרות שאימנתי שם לפני יותר משש שנים".

אתה נהנה בקפריסין? או מתגעגע לארץ?
"קודם ככל אני מתגעגע לארץ ובא הרבה. אני חלק מהכדורגל הישראלי. השלוש-ארבע קבוצות כאן ברמה מאוד גבוהה. גם אפולון, גם אפואל ניקוסיה ולרנקה ואנחנו קבוצות טובות מאוד. חגגתי 51 לפני כמה חודשים ואלך לאן שירצו אותי. מה יקרה אם ירצו אותי בנבחרת ישראל? עוד לא דיברו איתי מוועדת האיתור".