חי את החלום

מילד מאור עקיבא לקונצנזוס בבלגיה. רפאלוב הרוויח מעמד שמעטים זוכים לו כליגיונר, והוא לא מתכוון לחזור לארץ. כעת הוא מדבר על יעקב שחר, זכרונות ממכבי חיפה, הצלחה אירופית ורגע בו שינה את הקריירה של מונייה. צפו בכתבה מתוך: "מועדון כדורגל FC"

אור מינץ
אור מינץ  04.01.19 - 19:30
תחילת כתבה

צפו בראיון המלא עם רפאלוב מתוך: "מועדון כדורגל FC".

מתחת לרדאר, ליאור רפאלוב הוא אחד מהליגיונרים הכי גדולים שידע הכדורגל הישראלי. התארים בברוז', המעמד בבלגיה ואהבת הקהל הפכו אותו לשחקן מסוג אחר, כזה שנחשב לקונצנזוס בכל מקום בו הוא נמצא. הקשר, שמוביל את אנטוורפן למקום בפלייאוף העליון, נמצא במשא ומתן על הארכת חוזהו במועדון לשנתיים נוספות, כשלאחרונה הוא קפץ לביקור מולדת בישראל והספיק לקיים ראיון מיוחד ב"מועדון כדורגל FC". על העתיד, מכבי חיפה והחיים מעבר לים, ראיון עם כוכב שיצא ילד מאור עקיבא והפך לגבר מבלגיה.

"כשהגעתי לבלגיה בגיל 24-25, לא ציפיתי שאהיה כל כך הרבה זמן שם. עם הזמן אתה הופך להיות אחד השחקנים המשמעותיים בקבוצה. אתה מתאהב במקום והמקום מחזיר לך אהבה, בעיר, בכל מקום שאתה הולך, זה הלך ביחד", הוא פתח את דבריו, "נכון. היו לי הזדמנויות ללכת לליגה בכירה יותר, אבל לא בהכרח למועדון גדול יותר. תמיד הסתכלתי על עצמי: אם זה מבחינה כלכלית, מה הצעד שאני צריך לעשות ומבחינה מקצועית, איך אני יכול לבוא לידי ביטוי בקבוצה, שנלחמת על חייה בליגה? האם הכדורגל שלה מתאים לי?".

בקיץ אחרי 7 שנים בברוז', רפאלוב הבין שעליו לצאת לדרך חדשה, אך לא שקל לחזור לישראל ובחר בסוף באנטוורפן, בה הוא כבש שישה שערים מתחילת העונה. בין לבין, הקשר עקב אחרי מה שקורה בקבוצתו נעוריו, מכבי חיפה, שממשיכה לדשדש. "אני לא חושב שיש מישהו אחר בכדורגל הישראלי בהיסטוריה שעשה למועדון אחד כמו מה שהוא עשה למכבי חיפה", רפאלוב מגן, "בסופו של דבר, יענקל'ה רוצה את ההצלחה יותר מכולם".

בשבע שנים האחרונות, היו פה 11 מאמנים, מאות שחקנים, כלום לא עובד
"דווקא לצוות ההולנדי הוא נתן ספייס. אני קצת בשיחות עם חברים ששיחקו באותו זמן והמאמן ההולנדי (פרד רוטן) היה חלש מאוד. זה לא ייתכן שעושים מחנה אימונים בהולנד ואין תרגול טקטי אחד על הרכב שרץ, לאורך פתיחת הליגה. זה לא נורמלי שזה קורה.

אתה תלבש את הירוק של מכבי חיפה עוד פעם?
"אין לי מושג. אני כרגע בעיצומו של מו"מ לחתום לעוד שנתיים באנטוורפן".

זה אומר לגמור את הקריירה שם.
"קודם כל שנגיע להבנות כי אנחנו מאוד קרובים, אני אסיים את החוזה שלי בגיל 35, ועד אז לא רוצה להסתכל קדימה מדי, אבל היום אני מרגיש פיזית מאוד טוב. אני מאוד שמח על מה שאני עושה".

האיש ששינה את מונייה
ליאור רפאלוב שיחק עם לא מעט כוכבים בתקופתו בבלגיה, אחד מהם הוא תומא מונייה. "הגענו ביחד לברוז' ב-2011. הוא הגיע מווירטון, ליגה שלישית או רביעית בבלגיה, היה שחקן התקפי לכל דבר, משחק חלוץ, מתחת לחלוץ", הליגיונר נזכר, "המגן הימני שלנו, שהיה קפטן, עבר פציעה שהשביתה אותו לחצי שנה. היינו בבעיה בעמדה הזו, הנשיא כבר התחלנו להתיידד, התחיל לדבר איתי בחדר הלבשה, איפה לחזק את הקבוצה".

אתה בעצם אחראי על שינוי הקריירה של תומא מונייה
"זה מצחיק, אבל דיברתי איתו, הוא היה שחקן צעיר מאוד, סתם זרקתי לו 'אתה רוצה להיות שחקן נבחרת בלגיה? זה החלום שלך?'. הנשיא רצה לקנות מגן ימני חדש, אמרתי לו 'בוא תנסה לכמה משחקים את מונייה כמגן ימני, מתחתי, זה יהיה חיבור טוב'. כריסטוף דאום ניסה את זה משחק-שניים והשאר היסטוריה".

זו רק טעימה קטנה. צפו בראיון המלא עם רפאלוב מתוך: "מועדון כדורגל FC".

הדפס