כמו ברגקאמפ: סעיף השבת בחוזהו של עזרא בקפריסין

הדרמה מאחורי הקלעים וההסדר התקדימי אליו הגיע עם אומוניה. הסיפור המלא

רז זהבי
רז זהבי  26.07.19 - 11:53
עזרא ינוח בשבת
עזרא ינוח בשבת
תחילת כתבה

סוגיית השבת מסעירה את הכדורגל הישראלי בכל פעם מחדש, אבל מה קורה כששחקן ישראלי מתעקש לשמור שבת כשהוא משחק מעבר לים? את זה חן עזרא יוכל בוודאי לספר היטב, כפי שנחשף בתכנית "מתחממים".

הקשר חתם השבוע לשנתיים באומוניה ניקוסיה לשנתיים עם שכר של 250 אלף יורו לעונה, אלא שמאחורי הקלעים התרחשה דרמה לא קטנה, שיצרה הסכם תקדימי לליגיונר ישראלי.

כידוע, חן עזרא שומר שבת ונחשב לאדם מסורתי, שמחובר מאוד לדת. אחרי שתנאיו הסכפיים סוכמו באופן סופי, הוא הציב דרישה חדשה לספורט דירקטור של הקפריסאים. עזרא טען שלא יוכל לחתום מכיוון שהאימונים המסכמים של אומוניה וכן משחקי הבית והחוץ נערכים בשבת, והוא לא מעוניין לחלל את היום הקדוש. בזמן שהיה בישראל, הקשר היה מתאכסן במלונות ליד המגרשים ומוצא סידור שיאפשר לו לשמור שבת, אך בחו"ל הדבר קשה שבעתיים.

הספורט דירקטור הופתע מהבקשה, אך אמר שהוא יבדוק זאת עם הצוות המקצועי, שכן במקרה שייעדר ממשחקים או מאימונים מסכמים, הקבוצה עלולה להיפגע מקצועית. מאמן אומוניה, הנינג ברג, ששיחק בעבר במנצ'סטר יונייטד שמע את הבקשה, שוחח עם חן עזרא ונתן לישראלי גיבוי תוך שהוא ניתלה באילנות גבוהים.

"גם דניס ברגקאמפ, אחד מהשחקנים הגדולים בתולדות ארסנל החמיץ משחקים כי היה לו פחד מטיסות", ברג ניסה להרגיע, "חן עזרא יכול להפוך לשחקן משמעותי מאוד באומוניה ואנחנו מוכנים לבוא לקראתו גם במחיר שיחמיץ מספר משחקים". אחרי שהנורבגי נתן אישור, הנושא עבר לבעלים של אומוניה, שגם כן הביע תמיכה, אחרי שטען שגם אצלו עובדים יהודים ששומרים שבת, והוא בא לקראתם.

אחרי שכל הצדדים הביעו הסכמה, אומוניה ועזרא הגיעו להסכם תקדימי, כזה שלא ניתן לו אפילו בישראל: אם האימונים המסכמים יגלשו לתוך השבת, הוא לא ישתתף בהם. בנוסף, כדי לא לחלל שבת, הקבוצה תשכור לו מלון בסמוך לאצטדיון במשחקי הבית ובמשחקי החוץ, כשאם זה לא יתאפשר, הוא יחמיץ את משחק הקבוצה.