טאלב טוואטחה: "אני רוצה לחזור וליהנות מכדורגל"

הקשיים בגרמניה ("אני חזק"), המגעים עם חיפה ("המועדון שאני הכי אוהב"), הפרסומים על בית"ר ("לא הייתה אופציה, וגם לא תהיה"), השיחות עם הרצוג ("ארצה שיישאר 3-4 קדנציות") והביקורות ("אני צוחק"). אחרי קיץ סוער, המגן פותח פרק בלודוגורץ ובנבחרת

מוטי פשכצקי
מוטי פשכצקי  07.10.19 - 21:40
תחילת כתבה

רק לפני חצי שנה הבטיח טאלב טוואטחה בראיון לערוץ הספורט שאם לא יקבל דקות באיינטרכט פרנקפורט, לא יאחוז בקרנות המזבח רק כדי להגיד שהוא בבונדסליגה. חצי שנה אחרי, הוא כבר מצא בית חדש. מכבי חיפה ובית"ר ירושלים פנו, אבל המגן השמאלי שנמצא כבר ארבע שנים בחו"ל לא חושב על חזרה לארץ. הוא עשוי מחומר אחר. כזה שגם ישיבה על הספסל או ביציע במשך חצי שנה לא גורמת לו לוותר על חלום ילדות להיות הספורטאי הראשון מג'סר א-זרקה שיצא לאירופה והטביע חותם.

אם להיות כנים, בגיל 27, טאווטחה דמיין את עצמו במקום אחר. אבל פציעות והעובדה ששיחק בגרמניה על המשבצת של אחד השחקנים הטובים בפרנקפורט, יטרו ווילמס (כבר הספיק לעבור לניוקאסל), גרמו לו להישאר בצד. "אני שחקן כדורגל ורוצה קודם כל לשחק", אמר טוואטחה בראיון אז לערוץ הספורט. בעוד שחקנים אחרים היו מעדיפים להישאר ולחמם ספסל באחת הליגות הטובות בעולם, המגן השמאלי ידע מהרגע הראשון שזה לא בשבילו. מי ששיחק בגמר הגביע הגרמני מול דורטמונד ב-2017 ואף כבש שער באותה עונה בחצי הגמר נגד בורוסיה מינשנגלדאבך, הוא רצה רק להרגיש שוב את אותו ריגוש מהמקום הטבעי שלו. מהדשא.

כדי להתניע את הקריירה מחדש ובעיקר כדי להוכיח קודם כל לעצמו שהוא מסוגל, טאווטחה חתם לפני חודש בלודוגורץ הבולגרית והצטרף למושבה הישראלית הכוללת גם את מאוויס צ'יבוטה ודן ביטון. מעטים השחקנים שמגיעים לבולגריה עם רזומה של זכייה בגביע הגרמני, אבל היה מדובר בהחלטה של הרגע האחרון. בשל כך, הוא לא יכול לשחק באירופה, אלא רק במסגרת המקומית. המגן עשה כמעט הכל כדי להגיע לליגה גדולה. הוא שכר את שירותיו של סוכן שחקנים מוביל מספרד, אבל הצעות הגיעו רק מהליגה השנייה לצד הצעות מטורקיה ומיוון וגם מלבסקי סופיה.

אז למה בחרת בלודוגורץ? אתה לא מרגיש שזו ירידה חדה ברמה. מהבונדסליגה לליגה הבולגרית?
"קודם כל כי זה מועדון ענק שנמצא שש שנים ברציפות בליגת האלופות או בליגה האירופית. מועדון שזכה בשמונה השנים האחרונות באליפות והראה לי הרבה כבוד ויחס חם. האנשים שם הראו לי מהתחלה שהם ממש רוצים אותי וזה משהו שהיה לי מאוד חשוב. ירידה ברמה? זה ברור שהליגה הבולגרית 2-3 רמות מתחת לליגה הגרמנית, אבל מבחינת קבוצה, מתקן אימונים והתנאים במועדון זה לא נופל מאף קבוצה מהבונדסליגה".

זה לא סוד שהיו הצעות מהארץ. מכבי חיפה שוב התעניינה ובית"ר ירושלים, כך נטען, הציע לך חוזה. תעשה לנו סדר
"הייתי בשיחות עם מכבי חיפה כמעט כל הקיץ. זה מועדון יקר לליבי. לא הגענו לסיכום בסופו של דבר, אבל גם השאיפה שלי היתה להישאר ולשחק בחו״ל. ביתר לא הגישה הצעה או דיברו. בית"ר לא היתה אופציה וגם לא תהיה".

בזמן ששחקנים שהתאמנו לבד או לא שיחקו קיבלו זימון לנבחרת למשחקים מול מצפון מקדוניה וסלובניה, אותך בחרו להשאיר בצד. איך קיבלת את זה?
"קודם כל אני מסתכל על עצמי. לא היתה לי מסגרת, הייתי שחקן חופשי. לא התאמנתי עם קבוצה 10 ימים. המאמן התקשר אלי והסביר לי שאני לא בכושר והוא לא יכול להזמין אותי. הבנתי אותו. הערכתי את העובדה שדיבר איתי והכל בסדר".

עם מי התייעצת לפני המעבר? יש לך שיחות עם אנדי הרצוג או ווילי רוטנשטיינר?
"קודם כל עם המשפחה שלי. היו לי גם שיחות עם גורמים בנבחרת במשך הקיץ ובעיקר עם המאמן אנדי, שחשב כמוני שזה מקום בו אוכל להצליח".

שחקנים אחרים שהיו עוברים מה שעברת היו מתייאשים. איך החזקת מעמד כל התקופה?
"נשארה לי עוד עונה שם, אבל אני החלטתי לעזוב וברור שלא היה לי ספק שאמצא קבוצה טובה ומתאימה לי מכל הבחינות. לא היה לי קל בתקופה האחרונה בגרמניה, אבל צריך להתמודד ואני בחור חזק שאוהב להתמודד ולא מפחד מזה".

בדיעבד אתה מרגיש שאיינטרכט פרנקפורט ויתרה עליך מהר מדי? שהיו צריכים לתת לך יותר צ'אנס אחרי שבמשחקים ששיחקת הוכחת שאתה מתאים לרמות האלו
"איינטרכט פרנקפורט קבוצה שאני מאוד אוהב ולא אשכח אותה בחיים. זו הקבוצה הראשונה שהאמינה בי ונתנה לי את הבמה לשחק באירופה".

גם בנבחרת טוואטחה אמור היה לפרוץ כבר מזמן, להיות המגן הראשון לאורך קמפיינים רבים, אבל כל פעם משהו מנע מזה לקרות. חלק באשמתו וחלק לא, אבל בעיני כל הפרשנים, גם אלו שפחות אוהבים אותו, הוא עדיין המגן השמאלי הטוב ביותר שיש לנו בדור הנוכחי.

בניגוד לאלי גוטמן ואלישע לוי, הרצוג נותן לך המון אמון. מה הוא שונה מאחרים?
"ככה זה בכדורגל. בא מאמן שמאמין בשחקנים שלו ומחזיק מהם. עד עכשיו בקריירה בנבחרת זה לא קרה ועכשיו זה קורה עם אנדי הרצוג".

בסוף החודש מסתיים לו החוזה. אתה חושב שכמו המאמנים הלאומיים האחרים, גם לו מגיע לקבל שתי קדנציות?
"מבחינתי ארצה שאנדי הרצוג יישאר עוד 3-4 קדנציות פה. אולי בארץ לא יודעים ולא מתארים איזה שם גדול מאמן אותנו בעולם הכדורגל".

עד עכשיו לא שמענו את גרסתך לפרשת המלון?
"ככה זה אצלנו בארץ. קוטלים, ואחרי זה שואלים מה היה שם באמת. לא התייחסתי לכל הרעש שהיה ולא אתייחס גם עכשיו. פשוט התנתקתי מכדורגל ונהניתי מהחופש שהיה".

לאורך כל הקריירה קל מאוד לבקר אותך
"הייתי לוקח ללב הרבה דברים, אבל מאז שעזבתי לחו״ל אני כבר צוחק מזה. האנשים שבחיים לא בעטו בכדור מבקרים בארץ ומשתמשים במילים שאין להם מקום, מה אני יכול להגיב? רק לצחוק".

לטוואטחה 16 הופעות ושער אחד במדי הנבחרת ואחרי תקופה ארוכה הוא חוזר לחייך וליהנות מכדורגל. את יורו 2020 הוא, כנראה, יראה מהבית, אלא אם ננצח באוסטריה או שנעלה דרך ליגת האומות.

באופן אישי, בולגריה לא תחנה אחרונה? עוד חולם על חזרה לגרמניה מהדלת הקדמית?
"הופתעתי מאוד מהאנשים במועדון. אני לא אוהב לשנות מקומות יותר מדי. אני בן 27 וזאת התחנה השלישית שלי בקריירה שהתחילה בגיל 16. כרגע אני מתרכז בלחזור לכושר משחק, לחזור לשחק בכל שבת וליהנות שוב מכדורגל".

ואי אפשר בלי השאלה שכל אוהדי חיפה שואלים: האם מתישהו תסגור מעגל אצלם?
"זה המועדון שאני הכי אוהב וזה ידוע. לא יודע מה יהיה בעתיד. אולי".