"היום אי אפשר לשאול אם אני יכול לשחק באירופה"

"אני זוכה להערכה בעולם", "לא בטוח שאמשיך בגואנגז'ו ר.פ.", "העובדה שאין לי תואר קבוצתי כמעט חמש שנים מפריעה". ערן זהבי מדבר ושולח עקיצה לאלון מזרחי, חלק א'

מוטי פשכצקי
מוטי פשכצקי  16.12.19 - 16:08

תגיות: ערן זהבי..

תחילת כתבה

לא משנה אם אתם אוהבים אותו או שונאים אותו (בעיקר אם אתם אוהדי הפועל ת"א), אי אפשר להתעלם מערן זהבי. הכוכב הכי גדול של הכדורגל הישראלי בדור הנוכחי המשיך לקעקע את שמו כאחד הכובשים הגדולים בכדורגל העולמי והעונה הפך לשחקן שהבקיע הכי הרבה שערים בעונה אחת בליגה הסינית - 29.

הוא גם שבר תקרת זכוכית נוספת כשסיים את הקמפיין הפורה ביותר עבור שחקן ישראלי אי פעם עם 12 גולים במוקדמות יורו 2020 והוכיח שהוא יכול לכבוש גם מול הגנות ברמה האירופית הגבוהה ביותר. כעת הפנים לפלייאוף מוקדמות היורו במרץ, אולי ההזדמנות האחרונה שלו להעפיל עם נבחרת ישראל לטורניר גדול עם הנבחרת והזדמנות נוספת להוכיח שהווינריות עדיין נמצאת בוורידים שלו. עוד לפני כן, הוא התפנה לסכם עונה בראיון לערוץ הספורט וכרגיל עם זהבי, הוא עונה ללא מסכות (חלק א').

ערן, פתחנו את קמפיין מוקדמות היורו האחרון עם תקוות ודיבורים על רוח חדשה וסיימנו במקום נמוך מהדרג שלנו. שום דבר לא השתנה?
"פתחנו את הקמפיין, כמו קמפיינים קודמים, בצורה מצויינת ולאט לאט התחלנו לרדת ביכולת. זה לא קמפיין ראשון שזה קורה לנו וקשה לי לשים את האצבע על סיבה אחת למה זה קורה, אבל עובדתית זה קרה כמה פעמים ונצטרך לשפר את זה".

מה חסר לנבחרת ישראל כדי לעלות לטורניר גדול?
"קודם כל, איכות. אנחנו לא נבחרת שיותר טובה כרגע מהנבחרות המדורגות מעלינו ככה שאם אנחנו עולים זו הפתעה גדולה. אנחנו צריכים להתעלות על עצמנו ושהנבחרות האחרות יעשו קמפיין לא טוב בשביל שנעפיל על חשבונם. כרגע, זה המצב. אנחנו צריכים לבוא מרוכזים במאה אחוז לכל משחק. אסור לנו לטעות בכמויות שאנחנו טועים".

אלון מזרחי אמר שאין לך מקום בנבחרת שהוא שיחק. היו הרבה שצחקו מזה. ממה זה נובע לדעתך?
"אלון מזרחי יכול להגיד מה שהוא חושב, זה בסדר. עובדתית, אין לנו איך לבדוק את זה, אבל אני חושב שהוא היחיד שחושב ככה וזה אומר משהו".

מה השתנה שפתאום התפוצצת בנבחרת בקמפיין האחרון וכמה אכזב אותך שקיין עקף אותך ברגע האחרון?
"אני באמת לא יודע להגיד מה השתנה, אבל הכל התחבר לי. הרגשתי יותר נקי ופחות בלחץ. הרגשתי גב מהמערכת והרגשתי טוב על המגרש ומחוץ למגרש ככה שמה שנשאר לי זה לנסות ולעשות מה שאני יודע לעשות הכי טוב והכי אוהב לעשות וזה להבקיע שערים. לגבי קיין, מצד אחד התאכזבתי מאוד, אך מצד שני הייתי גאה על ההישג שלי. בוא לא נשכח שהוא משחק בנבחרת אנגליה, שפירקה את הבית שלה עם רביעיות וחמישיות פלוס פנדלים שהוא בעט, אבל עזוב, אין תירוצים, הייתי צריך להבקיע יותר פשוט".

הכח המניע של הקריירה שלך היה כח הרצון. אין לך רצון להוכיח שגם באירופה, ברמה הגבוהה, אתה יכול לכבוש?
"ברור שלפעמים יש לי את הרצון הזה, אבל אני חושב שהשנה גם הוכחתי שברמת נבחרת, שזה אירופה לכל דבר, השארתי חותם ואין היום מישהו שיכול להרים גבה ולשאול אם אני יכול לשחק באירופה או לא. מצד שני יש הרבה דברים שנלקחים בחשבון בקריירה של שחקן כדורגל, אם זה הגיל, הסכום שצריכים לשלם עליי והמשכורת שלי, ככה שלא תמיד כל מה שאתה רוצה הוא בר ביצוע, אבל אני מאוד מאושר וגאה בקריירה שאני עושה ואני לא אוהב להסתכל מה אני מפסיד, אלא להסתכל על מה אני מרוויח ולהגיד תודה. פתחתי שוק גדול מאוד לשחקן הישראלי בדמות הכדורגל הסיני ואני גאה בזה".

אחרי העונה בסין והקמפיין בנבחרת כל העולם מדבר עליך. משווים אותך למסי, ללבנדובסקי וכו'. איך אתה חושב שרואים אותך בעולם היום? מה התפיסה עליך לדעתך?
"לא צריך להשוות לשחקנים האלה. הם ברמה אחרת לגמרי, בעולם משלהם, אבל אני בטוח שיש לי הערכה בעולם וזה לא נעלם מהעיניים של אנשים".

אי אפשר שלא לשאול אחרי יכולת כזו, האם אתה חושב שיכולת להיות שחקן בטופ העולמי. כלומר ליברפול סיטי וכו'. שאתה יכול להיות דומיננטי גם ברמות האלו?
"אני לא יודע אם אני יכול להיות דומיננטי בקבוצות כאלה, זו הרמה הכי גבוהה בעולם, אבל אני מאוד מאמין בעצמי שאני יכול להשתלב בליגות האלה".

אנחנו רואים שחקנים שמבקיעים פחות ממך ונמכרים בעשרות מיליונים. בכמה היית מעריך אותך? איזה סכומים אתה שומע?
"כמו שאמרתי, יש המון פרמטרים שמשפיעים על מחיר, על חוזה או דברים כאלה. זה ביזנס לכל דבר ולכל שחקן יש את המחיר שלו".

אם הייתי אומר לך 5 שערים בליברפול במשך חמש שנים או 30 בסין כל שנה עם משכורת גבוהה, מה היית בוחר?
"כרגע, בגילי המתקדם, הייתי בוחר בסין, אבל שלוש שנים אחורה אולי הייתי בוחר בליברפול".

לא מפריע לך שלא זכית בתואר קבוצתי כבר כמעט חמש שנים?
"זה אחד הדברים שהכי מפריעים לי. אני אומנם זוכה בתארים אישיים, אבל מי שמכיר אותי באמת יודע שאני שחקן של קבוצה. אני תמיד חלק מקבוצה ותמיד רוצה לנצח ולעזור לקבוצה להיות כמה שיותר טובה וזה מאוד חסר לי".

יש לך חוזה בגוואנגז'ו ר.פ, אבל ידוע שיש מו"מ להאריך איתך את ההתקשרות. מה הסיכויים שזה יקרה והאם לדעתך יגיעו עוד ישראלים כמו שהגיע דיא סבע לליגה הזו?
"יש לי חוזה, אבל אי אפשר לדעת מה יהיה מחר. לא בטוח בכלל שאמשיך בקבוצה".

למרות שיש כל כך הרבה כוכבים ושמות גדולים, עדיין מזלזלים בליגה הסינית. השוערים חלשים, ההגנות נוראיות וזו רק ליגה של כסף גדול. מפריע לך?
"אנחנו תמיד מזלזלים בכולם ואנחנו האחרונים שיכולים לזלזל. בוא, סין זו לא אנגליה, אבל השחקנים שמגיעים לשם וההשפעה שלהם על הליגה היא אדירה ומשפרת משמעותית את הליגה".

סין נגד ישראל, מי מנצחת?
"בוא נארגן משחק ונראה, אני לא יודע. אבל ברור לך מי אני רוצה שתנצח".