דיא סבע: "מקווה שערן זהבי יישאר, מוכן אם יעזוב"

חלוץ R&F פותח עונה בסין: "נאתכו ראוי להיות קפטן הנבחרת, בלי קשר להמנון. רוטנשטיינר מבין את המשחק"

מוטי פשכצקי
מוטי פשכצקי  23.07.20 - 14:00
תחילת כתבה

בזמן שהליגה הסינית תיפתח מחרתיים באופן רשמי דיא סבע עוד יהיה בידוד בגוואנז'ו, מרחק שעתיים טיסה מדליאן, המקום בו ישחקו את רוב המשחקים בליגה הסינית בעונה מקוצרת. העיר יחסית מרוחקת מאיזורי התפרצות הוירוס במדינה וממוקמות בצפון מזרח סין ליד הגבול עם קוריאה הצפונית.

עוד שמונה ימים נותרו לו לבידוד ובניגוד לעונה שעברה גם המשפחה לא איתו. המשמעות המקצועית שהוא יחמיץ בוודאות את שני המשחקים הראשונים. בינתיים כדי להפיג את השעמום ולשמור על כושר, בקבוצה דאגו לו לאופני כושר וכל הדברים שהוא צריך מסביב כדי שיוכל להיכנס מהר יותר לעניינים ולסייע לקבוצה שהחליפה מאמן ומינתה את ג'ובאני ואן ברונקהורסט על חשבונו של דראגן סטויקוביץ'.

אם זה היה תלוי בסבע, הוא היה כבר מגיע לסין מזמן, אבל המדינה סגרה את שעריה לזרים ורק בעזרת ראשי הקבוצה הוא קיבל אישור מיוחד כמו גם הבלם דושקו טוסיץ' שגם נמצא בידוד ומחכה לאישור להמריא.

סבע העונה הוא אחד מבין חמשת הזרים של הקבוצה אחרי חזרתו של הברזילאי, רנאטיניו מהשאלה. החוקים בסין מאפשרים לרשום רק ארבעה יכולים בסגל. בדרך כלל, עושה רושם שהברזילאי יהיה בחוץ ובלי קשר, אחרי 13 שערים ושמונה בישולים בעונה שעברה, הציפייה מסבע היא מן הסתם לפחות לאותם המספרים.

"אף פעם לא שמתי לעצמי מטרה של כמות שערים" אומר סבע מהבידוד בו הוא נמצא במלון ממשלתי מאחר והוא אינו מורשה לחזור לביתו, "תמיד אני שואף להבקיע כמה שיותר ולהשתפר משנה לשנה. אם נהיה מוזמנים לנבחרת אז נפסיד הרבה משחקים פה, אבל נתחיל קודם את המשחקים ואז נראה לאן העונה הזו הולכת".

ומה המטרות של הקבוצה?

"זו עונה לא רגילה ולא ברור איך היא תתנהל ומה יהיה אבל ברור שנרצה להמשיך לשחק כדורגל התקפי ולהיות יותר חזקים בהגנה. בשנה שעברה עשינו מהלכים טובים למעלה אבל בהגנה היינו מאוד חשופים".

ערן זהבי מסיים חוזה בדצמבר. יכול להיות שעוד מעט תישאר בישראלי היחיד שם

"אני מקווה שהוא יישאר אבל אם לא אני מאחל לו רק טוב. אני מקווה שיקבל את ההחלטה הכי טובה. אני מוכן לזה שהוא לא יישאר אבל מעדיף שיהיה איתי".

היום אתה גם בלי האיש והילדים. אתה מרגיש את הבדידות?

"קשה לי מאוד. לא אפשרו לי לעשות בידוד גם בבית אז אני במלון ממשלתי. חדר גדול, מסודר אבל קשה לי עם האוכל. אני לא אוהב את האוכל הסיני אז מזמין מבחוץ ממסעדות טורקיות ומאחר וזה לא קרוב למלון אז האוכל מגיע קר. אין מה לעשות זה משהו שאני צריך לעבור אותו. עוד שמונה ימים ואני סופר את הדקות. כל עוד אתה בלי המשפחה זה קשה. בלי הילדים ובלי האישה זה לא אותו דבר. אין מה לעשות, צריך להקריב בשביל ההצלחה והקריירה".

איך הרגשת עם העזיבה של אנדי הרצוג?

"לא כל כך יודע אם הוא החליט לעזוב או שלא רצו שימשיך אבל באופן אישי היה לי כיף להתאמן תחתיו וגם היה לי הכבוד ללמוד ממנו. אני שמח מהתקופה שעברנו ביחד ומאחל לו הצלחה".

ופתאום ווילי רוטנשטיינר שלא אימן 14 שנים הפך למאמן. בטח שמעת את הביקורת

"אני שומע את הביקורות על כל התהליך הזה שהיה. מהתקופה שהוא היה מנהל טכני אני יכול להגיד לך שהוא מבין כדורגל ואני לא יודע כמה ניסיון יש לו באימון. זה לא התפקיד שלי לקבוע מי יהיה מאמן נבחרת ישראל".

נעלבת ממה שאמר אייל ברקוביץ'?

"לא צריך להתעסק בזה. כדי לקבוע מי מתאים להיות קפטן נבחרת ישראל צריך להסתכל על פרמטרים של מנהיגות וביברס נאתכו ראוי להיות הקפטן. לא צריך להסתכל מי שר את ההמנון או לא".