מואנס דאבור: "רוצה להוביל את הופנהיים ולהיות שם חם"

התקופה הקשה בסביליה ("זה לא כישלון, לא קיבלתי הזדמנות") והציפיות בנבחרת ישראל ("מאמין שאפשר לנצח בסקוטלנד"). מואנס דאבור פותח עונה עם הופנהיים והתפנה לדבר בראיון לערוץ הספורט על התקווה להגיע לליגת האלופות, על המאמן החדש ועל תג המחיר

מוטי פשכצקי
מוטי פשכצקי  18.09.20 - 11:19
תחילת כתבה

מואנס דאבור כבר לא יכול לחכות לתחילת העונה בבונדסליגה. בעוד אצלנו בישראל יש סגר מלא, החלוץ יעלה למשחק הראשון של הופנהיים בליגה מול קלן, וביציע יהיו לא מעט אוהדים בפיילוט של ההתאחדות הגרמנית שמאפשר כניסה של 20% מתכולת האצטדיון.

על הכתפיים של דאבור, מעבר לתג מחיר של 12 מיליון יורו, יהיה לא מעט השנה. מבחינת המאמן השלישי במספר מאז הגיע החלוץ, הוא נחשב לאחד מהשחקנים שיצטרכו לקחת על עצמם יותר ולהנהיג את היתר, כשברקע מהדהד עוד לכולם הצמד שכבש לרשת של מנואל נוייר בהפסד 4:3 לבאיירן מינכן במסגרת הגביע.

אחרי שכבש שישה שערים ב-14 משחקים (כולל בגביע) בעונה החולפת, דאבור מרגיש מוכן לכל אתגר. ההגרלה אמנם לא משהו, משחק חוץ בקלן, באיירן מינכן בבית, איינטרכט פרנקפורט בחוץ ודורטמונד בבית, אבל החלוץ הישראלי שמשחק בליגה הכי בכירה לא נבהל כבר מכלום. בגיל 28, הוא יודע שבעונה הזו הוא חייב לבלוט גם אם בסגל ישנם שבעה חלוצים, שחלקם חזרו מפציעות ומהשאלות, ובעיקר להבקיע לראשונה בקריירה מול ביתו נור, שהפירוש בעברית הוא אור.

"נרצה לפתוח את העונה ברגל ימין ולנצח במשחק החוץ הקרוב בקלן", הוא אמר בראיון בלעדי לערוץ הספורט. "לשחק נגד קבוצות כאלה לפעמים יותר קשה מאשר מול הגדולות. מתכוננים כמו שצריך כדי לנצח ואחר כך נעסוק ביתר".

מה המטרות השנה?
"סיימנו בעונה שעברה במקום השישי, שהציב אותנו אוטומטית בבתים בליגה האירופית, וביחס לשנה שעברה מדובר בהישג כי הצלחנו רק בחודש האחרון של העונה להשיג את המקום הזה. המטרה העונה היא לסיים במקומות שיובילו לאירופה. אם נעשה עונת שיא, אז אולי נוכל גם לאיים על מקום שיבטיח כרטיס לליגת האלופות".

14 משחקים, שישה שערים, חזר לך החיוך מכדורגל?
"לא הייתה לי תקופה קלה בספרד ולשמחתי זה מאחורי. אם להיות כנה, אז גם ההתחלה פה לא הייתה קלה כי נפצעתי בברך בצורה לא פשוטה, אבל חזרתי כמו שצריך לכושר מצוין. ארבעה שערים ושני בישולים בחודש האחרון של הליגה, זה מבחינתי דבר שעזר לקבוצה להעפיל לליגה האירופית. סיימתי את העונה בטעם מאוד טוב".

מה אתה מצפה מעצמך?
"מצפה מעצמי להרבה. רוצה להוביל את הופנהיים, להיות חלק מרכזי במועדון ולהביא את היכולות שלי של החודש האחרון של השנה שעברה גם להתחלת הליגה בעונה הזו. ליהנות מכדורגל, להבקיע שערים והכי חשוב להיות בריא. אני מאמין שאני יכול לעזור לקבוצה פה".

עם תג מחיר של 12 מיליון יורו, יש עליך לחץ?
"עברתי את זה כבר. תג המחיר היה לפני זה גם 15 ו-17 מיליון יורו. זה לא בראש שלי שקנו אותי בכאלה סכומים. אני יודע שמצפים ממני להרבה ולא סתם קנו אותי, אלא כדי לקבל הצלחה בחזרה ואני מאמין בעצמי".

עלית לשחק נגד סלובקיה פצוע ולא הצגת את היכולת שאתה ואנחנו מצפים ממך.
"לא כזה מפתיע אותי שהיו ביקורות נגדי או נגד מישהו אחר בנבחרת. אחרי משחק אחד או שניים פחות טובים זה מגיע אצלנו. בנבחרת יודעים שבאמת נתתי את הכל, גם אם עליתי פצוע וסיכנתי את עצמי, ולראייה לא שיחקתי במשחק הגביע עם הופנהיים, אבל אני עושה את זה מכל הלב. עבור הנבחרת, עבור ווילי, עבור הצוות והשחקנים. אני יודע שסומכים עליי ומבינים מה אני יכול להביא. השיא שלי בנבחרת עוד לא הגיע. מצפים ממני להוביל ולקחת על עצמי, ואני מנסה לעשות את זה, אבל לפעמים זה מצליח ולפעמים פחות. ב-90% מהמקרים זה לא באמת מעניין אותי, אבל ברגע שאני רואה שיש ביקורת אישית ומחפשים אותי סתם, אז אני מגיב".

בספרד אתה מסכים שמדובר בכישלון?
"ממש לא מסכים שזה כישלון. מה שקרה לא היה קשור אליי. בליגה האירופית כששיחקתי, גם אם זה נגד קבוצות פחות מוכרות, עדיין אפשר לראות שהבאתי מספרים ושאני מתאים לרמה הזו. היו לי שלושה שערים בדקות מעטות וגם שני בישולים. בליגה עליתי לכמה דקות והיה לי חוסר מזל עם כדור אחד בקורה. זה לא כישלון עצמי, התאכזבתי וכאב לי כי לא הייתה לי הזדמנות להוכיח יותר. אם הייתי משחק רבע מהמשחקים או חצי מהמשחקים ולא מבקיע, אז אולי הייתי מחשיב את זה ככישלון, אבל זו לא האמת".

אז פרט לבונדסליגה אין עוד חלומות?
"הכי קל להגיד שזהו, אני נמצא בבונדסליגה, במועדון גדול ומסודר עם הרבה כסף ולהעביר שנה אחרי שנה. אבל זה לא מה שאני רוצה באמת, אלא באמת רוצה להוביל את הקבוצה ולהיות שם חם כל הזמן בליגה הזו. אלוהים גדול, אי אפשר לדעת כלום, אני בן 28 והכל יכול לקרות בכדורגל".

סבסטיאן היינס הוא המאמן. איך היחסים איתו?
"יחסים מצוינים. הוא סומך עליי מאוד ורואה בי אחד המנהיגים בקבוצה, אנחנו מדברים לא מעט. כולנו מנסים להבין כמה שיותר מהר מה הוא מבקש מאיתנו, וזה הולך בכיוון מאוד חיובי".

אותנו מעניין ה-8 באוקטובר, המשחק של ישראל מול סקוטלנד. כמה זה יושב לך בראש?
"זה משחק שכל המדינה מחכה לו וגם אני אישית כמובן. יש לי שלושה משחקים עד אז כדי להיכנס עוד יותר לכושר. מקווה להיות בריא ומחכה בקוצר רוח. מאוד רוצה לעשות את זה עם הנבחרת. אני מאמין באמת שאפשר לנצח בסקוטלנד".