אלי דסה: "אוהבים להספיד את מכבי ולחפש בעיות"

האקסית ("לא צריך לעשות דרמה. הפער מחיפה ניתן לסגירה"), אצילי ("שילם מחיר מספיק כבד"), מיכה ("הייתי מחזיר אותו למכבי"), הביקורת על זהבי ("יצאה מכלל שליטה"), החלום ("לשחק בספרד") ורוטנשטיינר ("אנחנו רואים דברים שאתם לא"). מגן ויטסה ל'מגרש פתוח'

מוטי פשכצקי
מוטי פשכצקי  19.01.21 - 16:15
תחילת כתבה

בשקט בשקט, בזכות עבודה קשה והתמדה, הפך אלי דסה לאחד הליגיונרים היותר מצליחים שיש לישראל להציע. המגן הימני של ויטסה ארנהיים תפס העונה מקום של קבע בהרכב הקבוצה שמדורגת שנייה בליגה ההולנדית, 3 נקודות בלבד מאייאקס. דסה (28), שסיים את חוזהו במכבי תל אביב בקיץ 2019, סיפק העונה כבר 4 בישולים ומרשים משבוע לשבוע באגף הימני. בראיון שהעניק ל'מגרש פתוח' יחד עם ערן זהבי, שיתף דסה בקריירה האישית, בעונה של מכבי תל אביב, פרשת הקטינות ודעתו על ווילי רוטנשטיינר.

אלי, יכול להיות שהיית צריך לצאת מוקדם יותר לחו"ל? היית מתפתח להיות שחקן הרבה יותר טוב? "בדיעבד קל להגיד, בסוף יש סיטואציה. שיחקתי בבית"ר ומכבי ולא תמיד היציאה מתאפשרת. בגיל 26 הגעתי כשחקן חופשי, בגלל שלא היה לי דרכון זה מקשה עליי בדברים. אני לא רוצה להסתכל אחורה, יכול להיות שהייתי יוצא ולא מצליח והקריירה הייתה נראית אחרת. אני חושב ש-28 זה לא מאוחר לעשות קפיצה".

בוויטסה אוהבים למכור שחקנים אחרי שנה שנתיים - זה לא יהיה ניחוש פרוע לומר שבקיץ הקרוב אולי נראה אותך במועדון גדול יותר.
"
יש פה אסטרטגיה של הליגה כולה, להיות ליגת פיתוח. כל הקבוצות עובדות בצורה הזו. גם אם תיקח את אייאקס בפן הבינלאומי, תראה שהיא מוכרת לקבוצות הגדולות ולא עושה את הקפיצה להיות באמת ברמה שלהן. בהולנד, השיח לא מתקבל בצורה לא יפה כשאני רוצה להתקדם כי זו באמת השאיפה של כל שחקן - להימכר הלאה לליגות טובות יותר ואני מקווה שזה יקרה. החלום? הליגה הספרדית".

"לא הכל הולך כמו שאתה רוצה, לפעמים גם כשאתה צעיר אין לך את ההכוונה הזו או ההבנה שאתה צריך ויכול לצאת לאירופה. אני שמח וטוב לי איפה שאני נמצא, זה שידרג אותי מקצועית. הבחירה הכלכלית שלי בנושא היא לראייה יותר ארוכת טווח, כולם יודעים שבחרתי בהצעה כלכלית שהיא נמוכה יותר ממה שהציעו לי במכבי ת"א. אי אפשר לומר שהלכתי בעקבות הכסף או משהו כזה, מקווה שזה ישתלם שנמשיך בעונה הטובה שלנו".

"הביקורות על זהבי? יצא לי לראות את הביקורות על ערן בתקשורת פה, ועניין אותי לראות אם זה באמת מה שקורה פה. שאלתי שחקנים בקבוצה שלי, להבין על מה מדובר, ופתאום אתה רואה שהתקשורת בישראל יוצאת משליטה, זו פרשנות. בין אם זה תרגום 'דפוק' של גוגל טרנסלייט או המצאה שלפעמים אתה לא יכול להוכיח. כשאתה משחק בחו"ל, אתה לומד שהתקשורת בישראל לא יכולה לעזור לך בשום דבר שקשור בחו"ל, היא יכולה להשפיע לך על דעת קהל ישראלית, אבל זה לא רלוונטי להתקדמות בביצה האירופית או שוק אחר שהוא לא מדינת ישראל".

משהו לא דופק במכבי ת"א העונה.
"
צריכים לשים לגבי המועדון דברים בפרופורציות, זה מרחק שאפשר לסגור. הם עברו שלב באירופה ולא צריך לעשות דרמה יותר מדי מהמצב. זה מועדון שאוהבים להספיד ולמצוא שם בעיות כי הוא מאוד מסודר, ובסוף במבחן התוצאה הם עושים את הדברים. יכול להיות שלא יזכו באליפות העונה, זו לא בעיה כזו גדולה יש עונות כאלו. הכח של המועדון זה ההתנהלות שלו".

עומר אצילי עובר המון - כחבר, כמה זה קשה?
"
גם אם זה לא כחבר, ולא כקולגה, אלא כבנאדם: זה לא נורמלי מה שהוא עובר בעיני, זו התנהגות בזויה, בטח לא המשפחה שלו. הבנאדם שילם מחיר מספיק כבד, אלו דברים שלא צריכים לקרות. אני מקווה שיצא מזה חזק, אלו דברים לא קלים. אם היה עובר את זה רק על עצמו אני מאמין שהוא היה בסדר, אבל יש אישה וילדים ובעיניי זה לא מקובל".

אם הייתה לך אפשרות להגיד לגולדהאר שצריך להחזיר את דור מיכה למכבי, היית עושה את זה?
"
איזו שאלה, אני חושב שגם כל אוהדי מכבי היו רוצים לראות אותו. הוא אחד השחקנים הכי אהובים בהיסטוריה של המועדון הזה, אני חושב שגם אין ספק לגבי היכולות שלו. אחרי שהתיק נסגר, אני חושב שאפשר היה לראות את זה כסוג של פשרה, גלות הקצרה והחלטת המועדון מקובלת, אני לא אומר שלא, אבל אני מסתכל עליו כחבר וכבנאדם, אולי לא רצו לעשות את זה מקצועית. אני מבחינתי הייתי מחזיר אותו".

לגבי הנבחרת, רציתם את ווילי רוטנשטיינר והוא נשאר.
"
נכון, אבל אני לא חושב שבסופו של דבר גוף כמו וועדת האיתור או ההתאחדות ימנו מאמן שלא מספק את התוצאות, לא משנה מה השחקנים יגידו. כמובן שדעת השחקנים משמעותית. אנחנו רואים דברים שאתם לא רואים מבפנים, זה תהליך וזה בפרטים הקטנים, אז כששואלים אותך כשחקן ואתה רואה את זה, אז מן הסתם שתיתן את כל המחמאות ובעיניי מגיע לו. הוא מתווה דרך טובה, צריך לתת לזה זמן וזה ישתלם".