"לא צריך לתלות את אצילי ומיכה בכיכר. אנשים טועים"

ערן זהבי משאיר את הדלת למכבי תל אביב פתוחה, לא מפחד מסיבוב פרידה בארץ ("אז לא אבקיע 30 שערים") ומחזיק בדעה נחרצת על פרשת הקטינות. וגם: הנבחרת, עתיד כמאמן והאם הוא רוצה שבנו יהיה כדורגלן? הסקורר של פ.ס.וו איינדהובן בראיון ל"מגרש פתוח"

מוטי פשכצקי
מוטי פשכצקי  18.01.21 - 20:10
תחילת כתבה

אין עוררין על כך שערן זהבי הוא הכוכב הגדול ביותר של הכדורגל הישראלי בדור הנוכחי, אם זה על המגרש, ואם זה מחוצה לו, גם אם לפעמים שמו נקשר בדברים פחות חיוביים. אחרי שחורר רשתות בליגת העל ובסין, גם בהולנד מתחילים להכיר את הסקורר שרוצה כעת להוכיח שהוא יכול לכבוש גם בקבוצה גדולה באירופה.

זה לא התחיל כמו שהוא קיווה בפ.ס.וו איינדהובן, גם בגלל שחלה בקורונה ונפצע, והביקורות התחילו לצוץ. אלא שכאן מגיעים הרגעים שמבדילים אותו מהשאר. כשכל הלחץ עליו, ודווקא מול מוליכת הטבלה אייאקס, זהבי סיפק את משחקו הטוב ביותר בהולנד. הצמד שלו הספיק רק ל-2:2, אבל הספקות התחילו להתפוגג.

בראיון מיוחד ל"מגרש פתוח" יחד עם עוד ישראלי שמצטיין העונה בהולנד, אלי דסה, סיפר זהבי על ההתאקלמות בהולנד, ההתמודדות עם ביקורות והתכניות שלו לאחרי הכדורגל. וכמו תמיד אצל זהבי, זה מרתק.

ערן, כמה שונה הכדורגל ההולנדי מהישראלי?
"מאוד שונה. יש פה איכויות מאוד גבוהות, במיוחד בהתקפה. בכדורגל פה יש הרבה מהמשחק האינדיבידואלי. יש פה הרבה מאוד כישרונות צעירים, שגם המועדון וגם השחקנים מבינים שמי שיהיה טוב וקצת יתבלט, יימכר לקבוצה גדולה זו או אחרת וזה משפיע על המשחק הקבוצתי ועל מחויבות השחקנים על המשחק הקבוצתי. הכדורגל הישראלי יכול לקחת דוגמא מהכדורגל ההולנדי. בישראל יש שחקנים טובים ומוכשרים שבסופו של דבר עם תג מחיר מאוד גבוה ולא יכולים לעשות קפיצה ולהתקדם ולעבור לליגות הביניים וכך הכדורגל שלנו נתקע".

"כל הקריירה שלי לא הייתי צריך טובות מאף אחד"
כמה זה מפריע שאחרי כל משחק פחות טוב אתה סופג אש, ולא רק בישראל?
"אני קצת מבין בתקשורת ויש לי ניסיון של הרבה שנים איתה. אני לא יכול להתלונן על זה כי זה מדובשו ומעוקצו. יש ממני ציפיות שאני עצמי יצרתי. אני יודע שיגיעו ביקורות במשחק פחות טוב והחצים יהיו אליי ואז יספרו לי דקות ושניות אם לא כבשתי וזה בסדר כי אלו הציפיות שיצרתי. ברור שזה לפעמים נוגע בך וזה מציק. כשיש משחק מול אייאקס ואני מבקיע צמד, אז אני מקבל את כל הסופרלטיבים, ובוא נהיה אמיתיים אי אפשר להתעלם מהם. למדתי לקחת את הדברים בפרופורציות ובערבון מוגבל".

"אתה יודע מה הדהים אותי? שהתחילו לצטט תגובות שאנשים רשמו בפייסבוק. אוהד מגיב ועושים מזה כותרת. גם סבתא שלי יכולה להגיד שאני יותר טוב ממסי, תעשו את זה כותרת? לא. אני לוקח הכל בפרופורציות".

אמרו שהגעת לפ.ס.וו בגלל שאתה שאתה חבר של המאמן
"זו בדיחה. הוא בחיים לא אימן אותי. הוא ראה אותי בליגה הסינית והוא אימן שם. לא ישבנו לארוחת ערב אפילו. הייתה בינינו שיחת הכרות טובה. הוא רצה אותי בבייג'ין וזה לא הסתדר. אני לא מכיר מישהו שמביא שחקן בסכומים כאלו בגלל שהוא חבר שלו. כל הקריירה שלי לא הייתי צריך טובות מאף אחד, אז בטח שלא בגיל 33.5. אני לא צריך טובות מאף אחד, באמת".

"אם המשטרה החליטה שהכל בסדר ואין שום דבר, אז אין סיבה לתלות אותם עכשיו בכיכר העיר"
עד כמה בחלון הזה היית קרוב למכבי ת"א?
"בחלון האחרון לא קרה שום דבר. התחלתם לתלות את החזרה שלי למכבי ת"א בגול כזה או אחר או תוצאה כזו או אחרת, זה לא נכון. יש לי עוד חוזה לשנה וחצי. אני לא הכחשתי או מכחיש שמכבי ת"א זה מועדון שאני רוצה לחזור אליו. לא יודע מתי, מחר, חצי שנה, שנה. את הדלת הזו אני משאיר פתוחה וגם הם. מפה למה שכותבים, זה קצת פוגע לפעמים כי זה נותן תקוות שווא. כשהמצב יהיה קרוב לזה, אני בטוח שכולם ידעו".

הרבה שחקנים ישראלים שחזרו מקריירה בחו"ל בכדי לסיים אותה בישראל החליטו שזו טעות גדולה - אתה אומר שאתה רוצה לסיים אותה בישראל?
"אני לא מפחד מזה. מכבי ת"א זה מועדון שנתן לי המון, עשיתי קריירה טובה בחו"ל, דברים טובים בנבחרת. מה יכול לקרות? אז אני לא אבקיע 30 שערים בליגה? אני לא חושב שזו תהיה אכזבה אם אני אבקיע 15-20 שערים בעונה, אהנה מכדורגל, אחזיר למועדון שנתן לי הרבה ואעזור לצעירים להתקדם. ארגיש סיפוק".

משהו לא דופק במכבי העונה
"אני יכול להגיד לך שהדבר הכי טוב שיכול היה לקרות למכבי ת"א זה לחזור לזירה אירופית ולעבור שם שלב, בטח כלכלית ובטח לשחקנים שרוצים להתקדם ורוצים למכור אותם"

אבל דוניס פוטר
"יכול להיות שיש סיבות כאלו ואחרות, אין ספק שהוא לא הצליח בליגה וזו הייתה אכזבה מבחינתם. מצד שני, כשהם הצליחו בליגה ולא באירופה ולא ראיתי שפיטרו את איביץ' לדוגמא. לכן אני חושב שהפיטורים של דוניס לא היו דווקא תלויים רק בתוצאות, אלא היו הרבה דברים מסביב ודברים במערכת שאנחנו לא יודעים שהביאו לפיטורים שלו".

האם גולדהאר עשה נכון כשהחליט לא להחזיר את אצילי ומיכה למרות שהתיק נסגר מחוסר אשמה?
"אני לא רוצה להוריד אחריות מדור ועומר, אבל עדיין אני חושב שכמועדון אולי היו יכולים לברר את הפרטים. אומנם זה מקרה מאוד רגיש, אבל בסוף היה ברור מלכתחילה שיש פה מקרה שהוא לא שחור ולבן. הבנות שיקרו להם והיה פה משהו ששני הצדדים אשמים בו והיו צריכים ללמוד ממנו. מי שנפגע אלה השחקנים. אם המשטרה החליטה שהכל בסדר ואין שום דבר, אז אין סיבה לתלות אותם עכשיו בכיכר העיר. בסוף אנשים עושים טעויות".

"הם גם יודעים שהם עשו טעות בהתנהלות שלהם, אבל אני חושב שגם כחברה וגם כמועדון אסור לנו להוריד אחריות ממה שהבנות עשו, אפילו שהן קטינות ולא מבינות בדיוק את המעשה. אנחנו לא יכולים לתת יד שיקרו דברים כאלו. יש לי שתי בנות ולא הייתי רוצה שאחת מהן חס וחלילה תעשה דבר כזה, ותשים גבר במצב כזה, אפילו אם היא מעריצה אותו ולא מודעת למה שהיא עושה. אני חושב שיש פה כשל מערכתי, של הבנות וגם של הגברים. אני לא רוצה להוריד מהם אחריות אבל גם לא לתת פרס לבנות ששיקרו להן לפי מה שקראתי בתקשורת. ברגע שיש ת.ז מזויפות ומשקרים לך, יש פה משהו לא בסדר בהתנהלות כבר לפני המקרה הזה".

"אם ווילי היה מפסיד את 3 המשחקים האחרונים, סביר להניח שגם אם אני וביבי היינו רוצים שהוא יישאר, הוא היה הולך הביתה"
מה צריך לקרות בנבחרת כדי שנעלה לטורניר גדול?

"השתנה המון. עברו 3 שנים מאז מה שאמרתי אחרי ההרחקה מול מקדוניה ("40 שנה לא עלינו ו-40 שנה לא נעלה מונדיאל"), ובכל דבר הכי קטן בנבחרת ועד הגדול השתנו דברים. תוצאות זה תהליך ארוך, לוקח כמה וכמה שנים לבנות מנטאליות של ווינרים, אמונה שאנחנו יכולים בלכלל להעפיל לטורניר גדול. בואו לא נשכח שיש נבחרות שמשקיעות המון כסף, שלקחו את הכדורגל כפרויקט לאומי, במועדוני ילדים. אין לנו את אותה נקודת התחלה ואת אותם תנאים. אם אנחנו נעפיל לטורניר גדול זו סנסציה, כי היריבות על הנייר טובות מאיתנו וממוקמות מעלינו".

אתה נשאר? מדברים על הצערת הסגל, ועל ליאור רפאלוב
"כן. הוא עשה משהו בלתי נתפס, עונה גדולה ומגיע לו יותר פירגונים אפילו ממה שקיבל. אני חושב שהראייה של הנבחרת ושל ווילי (רוטנשטיינר) עצמו היא שבשיטת משחק שלו אולי אין לליאור מקום כרגע. אלו דברים שווילי אמר בתקשורת, ואולי הוא לא רוצה להביא אותו לספסל. מבחינת יכולת? אם הוא יכול להבקיע מול טוטנהאם הוא יכול לשחק בנבחרת. אבל אני חושב שהם הלכו לתהליך. הם אומרים לעצמם שליאור בן 34.5 ואם הוא וערן ישחקו כל הזמן, אז מנור (סולומון) לא יוכל לשחק ושון (וייסמן) ומואנס (דאבור) לא יוכלו להתפתח. אני חושב שהם קצת חושבים קדימה, שצריכים להיות 3-4 מבוגרים והשאר הדור הבא".

ווילי נשאר בגלל תמיכת השחקנים?
"אם היו מקשיבים למה שהשחקנים רוצים, שנים קודם לכן היו קורים דברים אחרים ממה שקרו. אם ווילי היה מפסיד את שלושת המשחקים האחרונים, סביר להניח שגם אם אני וביבי היינו רוצים שהוא יישאר, הוא היה הולך הביתה".

מה הייתה רוצה להיות, מאמן או מנהל מקצועי?
"מאמן".

ממי קיבלת יותר הודעות, מפנר או ממכבי ת"א?
"שניהם לבבות צהוב-כחול. שי קיבלה יותר הודעות למכבי".

שחקן כדורגל הבן שלך או לא?
"טייס, שיהיה טייס. מה רע בטייס?"

(אלי דסה): ערן שדו הוא כמו האשה שלו. הוא לא יכול לישון בלילה בלעדיו
"לא סתם ערן שדו הגיע להולנד. הייתי פצוע והייתי צריך לחזור כמו שצריך. הוא עשה עבודה טובה לפני אייאקס, חזרנו טוב וזה לא מובן מאליו. קשה למצוא אנשי מקצוע טובים מאוד. כשאתה מוצא, צריך להשאיר אותם קרוב אליך".

רכישה של קבוצה בעתיד זה משהו על הפרק?
"יכול להיות".