הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

קח ותן: מה עובר על יונתן כהן בפיזה?

החוזה המיוחד בסגנון ערן זהבי, השער בתחילת הדרך שגרם לציפיות ממנו והתקופה האחרונה בה נדחק לספסל. יונתן כהן קיווה שעונת הבכורה שלו בארץ המגף תיראה אחרת, אבל היא יכולה להסתיים בצורה הכי מתוקה שיש. מבט על מה שעבר עליו

מערכת אתר ערוץ הספורט
מערכת אתר ערוץ הספורט  26.05.22 - 15:44

תגיות: יונתן כהן

יונתן כהן הגיע לפיזה כרכש הנוצץ ביותר שלה בקיץ האחרון. החלוץ הוחתם בסכום שמוערך ב-2.2 מיליון יורו אחרי משא ומתן ארוך וקשה מול מכבי ת"א ואמור היה להיות הפרנצ'ייז פלייר, זה שיהיה הפנים של הפרויקט שסומן כמי שאמור לעלות לסרייה A.

  • הערב 21:30 ב-5LIVE מונזה מול פיזה ויונתן כהן בגמר הפלייאוף על העלייה לליגה הבכירה

כהן התלבט בין פיזה לבין מונזה, הקבוצה שבבעלות סילביו ברלוסקוני, אבל בסופו של דבר העדיף את הראשונה, כשכעת הוא יפגוש את מונזה לקרב ישיר על העלייה בצמד מפגשים בפלייאוף הסרייה B. אז מה עבר על יונתן כהן מתחילת העונה, ולמה את התקופה האחרונה הוא יעדיף לשכוח?

האמין בעצמו וסגר חוזה בסגנון ערן זהבי
המשא ומתן של כהן מול פיזה היה ארוך, מכבי ת"א מצידה לא רצתה לשחררו. מי שניסה לשפוך אור על המגעים מהצד האיטלקי הוא העיתונאי המוכר, ג'יאנלוקה די מארציו, שהקדיש כתבת עומק על הישראלי.

"המו"מ היה כמו מבצע צבאי". בימים שלפני החתימה נפתחה קבוצת וואטסאפ יחד עם יונתן, אביו וסוכניו", כתב די מארציו, "הכל היה סודי מאוד. אף אחד לא יכול היה לספר לאף אחד אחר על כלום, זה היה יכול להתפוצץ בכל רגע".

עוד לפני פתיחת הקבוצה, די מארציו סיפר ששחטאר דונייצק של מנור סולומון הביעה עניין בכהן, אך נדחתה על ידי מכבי ת"א. "ההמתנה הייתה מטרידה, אבל זה היה שווה את זה", הוא טען. "שחקן ברמה כזאת לא נראה בפיזה הרבה זמן, ניתן לראות את האיכויות שלו עכשיו בליגה. הוא הגיע למציאות חדשה בזמן שיא בקריירה".

הציפיות מכהן היו גדולות, והחוזה שלו גם היה בהתאם, וכלל מענק בסגנון ערן זהבי, על גולים ובישולים.

המענק אמור היה להתחיל מהרגע שכהן מגיע לכמות של שבעה שערים ו/או בישולים בסך הכל. בתשעה שערים ו/או בישולים, יש מענק נוסף. אותו הדבר ב-10, 15, 20 ו-30 שערים ו/או בישולים בסך הכל בעונה.

כהן, שמרוויח 485 אלף יורו לעונה, יקבל גם מענק עלייה לליגה הראשונה - אם וכאשר פיזה תשכיל לעשות זאת. יחד עם מענק העליה, שכרו עשוי להגיע לכ-650 אלף יורו בסך הכל. בנוסף, יש לציין, לכהן אין סעיף יציאה בחוזה, מה שמעיד על כמה שפיזה בנתה עליו כשהגיע.

מחסום השפה הקשה, אך שער ענק אחד הכניס אותו לקצב
יונתן כהן התחיל על הספסל את משחקיו בפיזה. "מה שהקשה על כהן, זו השפה האיטלקית. מדי פעם הוא שולח הודעות לקבוצה של השחקנים ואנחנו רואים שהוא משתמש בגוגל טרנסלייט", אמר חברו לקבוצה, אנטוניו קרציולו. "מסתבר שהוא כותב דברים אחרים לגמרי ממה שרצה להגיד, אבל הוא בהחלט משתפר".

לאחר פתיחת עונה לא פשוטה, בלשון המעטה, בה התקשה להרשים, הגיע הרגע בה יונתן כהן קנה את עולמו. הליגיונר הישראלי בפיזה העניק לקבוצתו את 3 הנקודות מול בנבנטו בעזרת בעיטה חופשית פשוט מדהימה, בביצוע שגרף שבחים מקיר לקיר.

"הכדורגלן הישראלי גנב את ההצגה עם מופע נהדר ואחד השערים הגדלים שהובקעו בתולדות פיזה", היללו בפתיחה, "לוקה דאנג'לו סיפסל אותו למשך זמן רב, אבל העניק לו הזדמנות וכהן לא איכזב. העבודה בשבועות האחרונים הוכיחה לפיזה שההחתמה שלהם הייתה נפלאה".

בכתבה גם ניתחו את הקשיים שחווה הקשר בפתיחת העונה: "אם נסתכל בעין בוחנת אז נראה שכהן בהתחלה התקשה למצוא את העמדה שלו על המגרש, ולפעמים לא הבין את חבריו לקבוצה. לקח לו זמן להשתלב בגלל שמכבי ת"א לא הרשתה לו להתאמן בישראל מהרגע שהתחילו השיחות על המעבר. כשהוא הגיע לפיזה כהן היה צריך להתמודד אל מול מציאות חדשה - הוא היה בקצבים שהוא לא היה מוכן אליהם, וגם התקשה מהבחינה הטקטית. הוא הראה כמה ניצוצות אבל בעיקר ישב על הספסל".

"לקח לו זמן, אבל מול בנבנטו הוא פשוט רקד על המגרש ביחד עם הכדור והיה בלב ההתרחשות. הצעד הבא שלו צריך להיות המשכיות עם הופעות טובות והבנה עם המאמן על הקווים. הוא עוד יישב על הספסל", נכתב באיטליה, "יחד עם זאת, דאנג'לו אוהב את מה שהוא יצר. הוא היה יכול לשלוח אותו למגרש ברגע לא נכון ולהרוס אותו, אבל העדיף להשאיר אותו רחוק מאור הזרקורים, בזמן שהוא בעצמו סופג ביקורות, עד שהגיע הרגע המתאים. כהן האיר בחשיכה, וזה יכול לשנות הכל. פיזה גילתה מחדש נשק חדש".

מקבל פחות דקות
למרות הרצון שיוביל את ההתקפה ויהיה הפנים של המועדון, כהן התקשה לספק את המספרים שהוא הציג בישראל. ב-25 הופעות הוא רשם 4 שערים ו-2 בישולים, תוך שהוא פותח רק ב-11 משחקים והשלים 90 דקות רק פעם אחת בליגה, מעמד לו הוא לא רגיל.

פיזה שהובילה את הטבלה לאורך רוב העונה הלכה אחורה ביכולת במאני טיים, ויונתן כהן היה זה ששילם את המחיר כשדקות המשחק שלו נפגעו משמעותית. הפעם האחרונה שהוא פתח הייתה בסוף אפריל, כשבשני המשחקים האחרונים של הפלייאוף הוא לא קיבל ולא דקה אחת.

מגן העבר של פיזה פרנצ'סקו קולומביני, לא חסך בביקורת על הישראלי: "כהן לא ממש הלהיב אותי ואני לא מדבר רק על ההחמצות כי זה משהו שיכול לקרות במשחק. יש לו יכולת טכנית טובה, אבל הוא לא מנצל את זה בגלל שהוא ביישן".

"הוא עושה את העבודה, אבל לא מעז במצבים של אחד על אחד. כהן בתפקיד בו הוא צריך להמר והוא חייב להראות שהוא מוכן לעשות את זה", חתם קולומביני.

התיאורים של קולמביני הם הכל חוץ מיונתן כהן שהתרגלנו לראות בישראל. בפיזה הוא רושם ממוצעים של 0.47 מסירות מפתח למשחק לעומת 0.86 במכבי ת"א. גם בדריבלים המספרים פחות (1.57 בממוצע למשחק לעומת 2.7 בממוצע למשחק בת"א), כשברור שהוא עוד לא הראה לאיטלקים את מה שהוא מסוגל.

"כשהייתי במכבי ת"א, רוב הדקות היינו יותר דומיננטיים ושולטים בכדור, מה שעכשיו אני צריך לשנות במשחק שלי. כל משחק הוא 50/50' וגם היום כשאנחנו בצמרת ומשחקים מול קבוצה שהיא מקום  13-14 או בתחתית, כולם באים לשחק כדורגל וללחוץ אותך", יונתן כהן הודה בשיחה לערוץ הספורט לפני המשחק של הנבחרת מול גרמניה, "אין משחק קל בליגה הזו, כולם מאוד אגרסיביים וזה משהו שעוד לא התרגלתי אליו, אבל אני חושב שבחודשים האחרונים כן שיפרתי את זה במשחק שלי וכן הבנתי לאט לאט את הליגה האיטלקית והכדורגל האיטלקי".

"ההתמודדות היא לא פשוטה. הייתי במכבי ת"א, גם בחדר הלבשה וגם במשחק עצמו, שחקן מאוד דומיננטי שלוקח על עצמו אחריות, גם בניצחונות וגם בהפסדים", כהן הסביר על ההבדלים, "כל הזמן רציתי את הכדור וכל הזמן רציתי את השליטה הזו כי אני חושב שהייתי צריך לקחת את זה. בסופו של דבר אתה בא לקבוצה שאתה לא עוד שחקן, אבל לא הכוכב. זה דברים שצריך לקחת ולעבוד עליהם ואני רוצה לעבוד על זה בשביל לחזק את המעמד שלי בקבוצה ובכדורגל האירופאי".

לאורך כל התקופה בישראל, יונתן כהן ידע להתעלות במאני טיים - אם זה בסמי עופר מול מכבי חיפה ואם זה בגמר הגביע מול הפועל ת"א. הערב (חמישי) זה המאני טיים של קבוצתו פיזה, אז האם "הביישן" אותו תיארו בארץ המגף, יכול להפוך ל"חוצפן" שאותו ראינו בישראל? התשובות הערב.