טקס הפתיחה בלונדון 2012: משייקספיר ועד פופינס

27 מיליון ליש"ט הושקעו באירוע המסקרן של השנה, מיליארד צופים יתכנסו סביב המרקע לצפות במופע. אז מה מחכה לנו? מי יופיע? המשתתפים הדליפו פרטים סודיים, זהירות ספוילרים

מערכת אתר ערוץ הספורט
מערכת אתר ערוץ הספורט  24.07.12 - 11:06
פיטר פן, ג'יימס בונד ופול מקרטני. האצטדיון האולימפי (gettyimages)
פיטר פן, ג'יימס בונד ופול מקרטני. האצטדיון האולימפי   (gettyimages)
תחילת כתבה

גם לכל מי שלא חובב ספורט מושבע, מי שבשבילו שמות כמו סולימנוגלו, קיטאג'ימה ואיסינבייבה נשמעים כמו גיבוב הברות בג'יבריש, טקס הפתיחה של המשחקים האולימפיים תמיד מצליח לרכז סביבו את כל בני הבית. הפנינה הטלוויזיונית הפכה לקרש הקפיצה למים העמוקים של האולימפיאדה וחוויית הצפייה באחד המופעים המושקעים בעולם היא תענוג צרוף ובלתי נשכח. רק במקום הזה, רק בזמן הזה, האוכלוסייה על כדור הארץ מתכנסת סביב מדורת שבט אחת.

כל מדינה שאי פעם אירחה את המשחקים האולימפיים עשתה כפי יכולתה בכדי להלל את האומה המקומית, מורשתה ומנהיגיה בטקס הפתיחה. גם ביום שישי בלונדון, נזכה לצפות בכל צבעי הקשת התרבותית של העם הבריטי לאורך ההיסטוריה.

המופע שעלה 27 מיליון ליש"ט נקרא "איי הפלא" ויחגוג את גאונות שועי הממלכה. במאי המופע הענק הוא אחד הבמאים הבריטיים המצליחים והמוכרים, דני בויל, האיש שהביא לעולם את "נער החידות ממומביי" ואף זכה עליו באוסקר וכמובן יצר את "טריינספוטינג" האלמותי. מעל מיליארד איש צפויים לראות את האירוע העצום דרך מסכי הטלוויזיה ומעל 80 אלף איש יאכלסו את האצטדיון האולימפי, ביניהם, מישל אובמה, הגברת הראשונה של ארה"ב וכמובן, משפחת המלוכה הבריטית ועוד מספר בני אצולה מרחבי אירופה.

אז מה יהיה לנו? זהירות ספוילרים. 10,000 המשתתפים בהתנדבות בטקס, לא יכלו להתאפק וחלקם הדליפו את פרטי המופע. "עם התפתחות העולם המודרני אי אפשר באמת לשמור על סודיות האירוע", אמר בויל והתכוון לאמצעי התקשורת הזמינים לכל כיס.

המופע יחל בשעה 23:00 (שעון ישראל) וייפתח לשמע דנדון השעון כמחווה לביג בן הלונדוני. אחריו יוקרן סרט שצולם בארמון באקינגהאם, בו משתתפים המלכה אליזבת' ומי אם לא אחר, בונד. ג'יימס בונד. בהמשך, בויל עושה מחווה ענקית לגדול המחזאים הבריטיים בכל הזמנים, וויליאם שייקספיר. המופע נבנה בהשראת המחזה "הסערה", בו בני משפחה עולים על סירה רעועה ונסחפים לאי פנטסטי.

בחלק נוסף בטקס תהיה מחווה לאגדות ילדים, ביניהן "אליס בארץ הפלאות" ו-"פיטר פן". כמו כן יופיעו דמויות מהספרות והקולנוע הבריטי כמו המכשף וולדמורט מסדרת ספרי "הארי פוטר" של ג'יי.קיי רולינג ועד האומנת הבלתי נגמרת, האישה וכפית הסוכר, מרי פופינס.

בויל נותן חשיבות רבה למוזיקה שנשמע בשישי בערב והיא עוברת כחוט השני בין חלקי המופע, ממוזיקת הסרט "מרכבות האש" דרך הסקס פיסטולס ועד החיפושית היחידה שעדיין זוכרת את המילים, פול מקרטני שישיר את "היי ג'וד".

וכמובן, מעל 200 מדינות ישלחו את נציגיהן לצעדת הטקס המפורסמת, נושא הלפיד האלמוני ידליק את המשואה האולימפית באצטדיון, המלכה תכריז על פתיחת המשחקים וההיסטוריה תתחיל לכתוב את עצמה עד טיפת הזיעה האחרונה.