זאבי מירר בבכי: ''לא דמיינתי בחיים תסריט כזה". צפו בהדחה

כשהוא נשמע שבור לחלוטין, אחד הספורטאים הגדולים שצמחו לנו ניסה לאסוף את עצמו אחרי ההדחה בסיבוב הראשון: "איכזבתי את כולם, אולי הייתי שאנן. עשיתי טעות ענקית. בטוח שזה היה הקרב האולימפי האחרון שלי". פשוט כואב

מאיה רונן, שליחת ערוץ הספורט ללונדון  02.08.12 - 11:44

תגיות: זאבי

תחילת כתבה

כואב. מאכזב. עצוב. אחד הספורטאים הגדולים ביותר שידענו הפסיד הבוקר (חמישי) כבר בסיבוב הראשון בטורניר הג'ודו של המשחקים האולימפיים בלונדון. אריק זאבי שמחזיק במדליית ארד מאתונה נחשב גם בלונדון לאחד המועמדים של ישראל למדליה, אבל הג'ודקא הוותיק נכנע כבר אחרי 43 שניות לדימיטרי פטרס הגרמני. איזו אכזבה עצומה.  

 • מייקל פלפס, ראיין לוכטה, הדרים טים וניימאר. כל העדכונים מלונדון באזור המיוחד
 • פטרס ריתק את זאבי ותפס לו את היד בבריח מה שלא הותיר לישראלי שום סיכוי מלבד כניעה מיידית. מיד לאחר הקרב, המאמן שלו שני הרשקו חיבק אותו אבל גם זה לא ממש עזר. זאבי ירד כשהוא ממרר בבכי ונראה שבור לחלוטין בדרך לחדר ההלבשה.

  "לא דימיינתי תסריט גרוע כזה", אמר זאבי כשהוא ממרר בבכי אחרי שיצא מחדר ההלבשה, "לא יודע מה קרה שם. אין לי מושג אם זה בטחון מופרז או מיומנות של הגרמני. לא חשבתי בחיים שכך יסתיים הפרק האולימפי שלנו. עכשיו אני עוד רגוע. זו אכזבה גדולה, גם לעצמי. אני מדמיין הרבה תסריטים במהלך הקריירה שלי, רובם שמחים וחלקם עצובים. לא דמיינתי דבר כזה, שתוך פחות מדקה אני אסיים את ההופעה האחרונה שלי באולימפיאדה. עשיתי טעות ושילמתי עליה".

  "אין לי מושג אם זה ביטחון עצמי מופרז שלי או מיומנות של הגרמני בקרקע", התייחס מקצועית לקרב כשדמעות חונקות את גרונו, "לבוא ולהגיד שהרגשתי טוב זה מיותר, כי לא תדעו את זה לעולם. לבייג'ין הגעתי כבוי אבל לפה הגעתי מוכן. אולי בגלל שהגעתי בתחושה טובה, אז היתה שאננות קטנה. אני מרגיש טוב בקרקע והוכחתי את זה בשנים האחרונות. לא הרגשתי בסכנה, אבל פתאום נקלעתי לסיטואציה שלא צפיתי אותה ולא הצלחתי לצאת ממנה".

  ומה לגבי הפרישה? "לקבל עכשיו החלטה על הקריירה זה לא חכם וברגעים כאלה לא כדאי לקבל החלטה", התייחס לנושא, "אני אקח הפסקה של חודש-חדושיים ונראה מה נעשה. פיזית אני מרגיש טוב, כי לא הספקתי להתאמץ אפילו. מנטאלית אני מרוקן. זו אכזבה גדולה מאוד. אני מאוכזב בשביל מי שבא לראות אותי, אני יודע שהרבה באו מיוחד וקנו כרטיס כדי לראות אותי בכמה קרבות. עדיין לא דיברתי עם חברים או משפחה".

  "לא הרגשתי סכנה", המשיך הג'ודוקא, "גם הגרמני לא חשב להמשיך בזה ופתאום הרגשתי סכנה והוא מיומן מאוד בקרקע. יש פה אלמנט קטן של שאננות, אבל אני מרגיש בטוח בקרקע ובשנים האחרונות אני מנצח קרבות בקרקע. לא יודע, זה היה צירוף מקרים של שאננות ומיומנות. פחדתי שהוא יתיש אותי וינצח אותי בעונשים, ולזה התכוננתי. ידעתי שהוא לא יכול לזרוק אותי באיפון. לא דמיינתי ולא לקחתי בחשבון אפשרות שאני אפסיד לו תוך דקה".

  "אני מודה לכולם בארץ על התמיכה, וקיבלתי תמיכה כמו שלא קיבלתי לפני שום אולימפיאדה. הרגשתי שהגעתי למקום של קונצנזוס של אחד שכבר עשה את שלי. עשיתי הכנה טובה, ואני ממש מצטער בשביל כולם. אולי הדבר שהכי מבאס אותי זה שלא יכולתם לראות באיזה יכולת הייתי. זו תחושה קשה". לאחר שנח יצא החוצה ופגש את משפחתו בחוץ, לבתו הקטנה אמר: "אל תדאגי, אבא יהיה בסדר".

  "לא מאמין שאיכזבתי ככה. לא דמיינתי שהתחרות תסתיים בצורה כזאת. בתסריט הכי שחור שלי לא חשבתי על הפסד תוך דקה כי בדרך כלל יריביים באים לסגור את הקרב. נכשלתי בגדול, אני לא רוצה לקבל החלטה עכשיו לגבי פרישה. אקח הפסקה, אשה עם אשתי והמאמן ונקבל החלטה. זה בטוח היה הקרב האולימפי האחרון שלי וקשה לי לחשוב שזה מה שראיתם ממני בקרב האולימפי האחרון. כרגע הכל מאוד טרי, אני מנסה להבין איך זה קרה".

  "הוא בשוק, המום", אמר מאמנו שני הרשקו, "הוא לא מצליח להבין בכלל מה קרה. זה בא לו בהפתעה. אריק עכשיו מרוסק, הוא בשוק. ההפסד הזה הוא מאוד דרמטי ובלתי צפוי, בעיקר כי זה קרה תוך 43 שניות. אמרתי לו בסיום שאני אוהב אותו".

  "אני בשוק, כי במחנה ההכנה הכל היה נראה מבטיח ומעולה. היו לי כל מיני מחשבות וחלומות לפני היום הזה, אבל חלום כזה גרוע וכזה נוראי לא היה. ככל הנראה אריק היה קצת שאנן בתחילת הקרב. הוא לא ציפה שהגרמני יצליח לעשות את הבריח על הקרקע. זו היתה קבלת החלטה מוטעית של שבריר שניה. אריק היה פאסיבי ושילם על זה".

  זו היתה ההופעה הרביעית שלו במשחקים האולימפיים אבל היא נגמרה הרבה יותר מהר מהצפוי. פשוט חבל. את הבכורה שלו הוא ערך בגיל 23 באולימפיאדת סידני 2000, אז טעות שיפוט איומה מנעה מזאבי את הארד וגרמה לו להסתפק במקום החמישי. אגב, השופט הורחק למספר שנים. באתונה הגיעה ההופעה הגדולה ביותר שלו בקריירה. זאבי ניצח ארבעה יריבים כולל את אלקו ואן דר חיסט בקרב על הארד. בבייג'ין זאבי נכנע ללוסיאנו קוריאה והנק חרול והודח בסיבוב השני.