הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

שובר שורות: מעבר בונוצ'י ישנה את הסריה א'

העימות עם אלגרי, האידיאולוגיה של יובה, ניצול ההזדמנויות של מילאן וההשלכות לעתיד. באחת ההעברות הרועשות בשנים האחרונות, האלופה איבדה את הבלם הטוב בעולם לטובת הפרויקט השאפתני של הרוסונרי. הסיפור מאחורי מעבר בונוצ'י, שטילטל את ארץ המגף

אספסופו בדוז'ה אגוארו  15.07.17 - 10:15

תגיות: איטלקית

רעידת אדמה עצומה התרחשה באיטליה במהלך היממה האחרונה. לא כזאת שעוקרת בתים ממקומם וגובה קורבנות, כי אם אחת שמשנה סדרי עולם בכדורגל ויוצרת באז אדיר במדיה העולמית. לאונרדו בונוצ'י, סגן אלוף אירופה ואלוף איטליה ב-6 העונות האחרונות, הפך לשחקנה של מילאן.

את השחור-לבן של יובנטוס החליפו הצבעים הרומנטיים של מילאן באחת ההעברות הכי מפתיעות ומשוגעות שקרו בכדורגל העולמי בשנים האחרונות. בעצם המעבר לרוסונרי, בונוצ'י מביא עמו נופך שהליגה משוועת לו וכופה טוויסט בעלילה שהפכה לצפויה ונדושה. אבל כדי להבין מתי התגלו הסדקים ברומן של הבלם בן ה-30 עם הגברת הזקנה, צריך לחזור לחודש פברואר של השנה הנוכחית.

אחרי שאשתקד יובה דחתה הצעות עתק מצ'לסי ומנצ'סטר סיטי עבור בונוצ'י, הבלם פתח את עונתו השביעית במדי הביאנקונרי. הגברת הזקנה המשיכה לשלוט בליגה ביד רמה ובונו, כפי שמכונה האיטלקי, הוביל את מרכז ההגנה השחור-לבן. אלא שבמהלך המחזור ה-25, הגיע הפיצוץ עם מאמן הקבוצה מסימיליאנו אלגרי. השניים התעמתו בהפסקת המחצית ולאחר שריקת הסיום, בונוצ'י ירד מיד לחדר ההלבשה.

אלגרי נשאל על ההתנהלות של השחקן שלו וניסה להרגיע את הרוחות: "הייתה לנו אי-הבנה אבל ליבנו את העניינים. לא קרה כלום". אולם המצלמות תיעדו את המאמן הטוסקני משתלח בבלם ומסנן לעברו קללות, והוכיחו, בדיעבד, שהיחסים שלהם עלו על שרטון. יובנטוס הסתפקה בעונש הרחקה למשחק אחד ואלגרי אף הצהיר: "לאו הוא בחור אינטליגנט והוא הבין את ההחלטה שלי. כולנו למדנו שיעור חשוב שיהיה שימושי בעתיד". בסופו של דבר, סדרת החינוך של המאמן האיטלקי לא מנעה מהמצב להחריף.

במהלך הפסקת המחצית של גמר ליגת האלופות בחודש יוני האחרון, בונוצ'י נזף בפאולו דיבאלה בחדר ההלבשה בעקבות הצהוב המוקדם שהחלוץ קיבל, וסטר לו. לאחר מכן הוא שחרר את זעמו גם על גונסאלו היגוואין, שיצא להגנתו של הארגנטיני בן ה-23. כל אלה, מסתבר, הכינו את הקרקע לעזיבתו של הבלם אחרי 7 עונות, 319 משחקים, 21 שערים ו-12 תארים.

יובנטוס נוקטת בגישה ברורה - היא לא עומדת בדרכם של השחקנים שמעוניינים לעזוב אותה, גם אם מדובר בבלם הכי טוב שלה, שהוא גם אחת הדמויות החשובות בחדר ההלבשה. ובכל זאת, אף אחד לא יכול היה להעלות על הדעת שמי שתזכה בשירותיו של אחד הבלמים הטובים בעולם, אם לא הטוב שבהם, תהיה דווקא מילאן.

מרקו פאסונה ומסימיליאנו מיראבלי, מנכ"ל מילאן והמנהל הספורטיבי בהתאמה, ארבו מאחור ובישלו את העסקה הזו מאחורי הקלעים. כשהדיווח הראשוני על ההתעניינות של מילאן בבונוצ'י פורסם ברשת מדיה סאט האיטלקית, רבים היו בטוחים כי מדובר במתיחה. לא ייתכן שיובנטוס תמכור את בונוצ'י, בוודאי שלא למילאן ובטח שלא תמורת סכום מגוחך בהשוואה לעסקאות אחרות בהן מעורבים שחקני-על.

ההבנה שבונוצ'י לא יהיה חלק מיובנטוס מודל 2017/18 קרמה עור וגידים רק כאשר סוכנו של השחקן, אלסנדרו לוצ'י, הצהיר כי הוא מחפש לקליינט שלו קבוצה חדשה. מצבו הבריאותי של מתיאו, בנו של הבלם, ככל הנראה מונע ממנו לחפש הרפתקאות מחוץ לארץ המגף, ומילאן הייתה מספיק חכמה כדי להבין את זה ומהירה דיה כדי לבצע בליץ, תוך שהיא מנצלת את היחסים הרעועים בין בונוצ'י ליובה כדי להוזיל את מחירו בצורה משמעותית.

על אף שהדיווחים על המעבר של בונוצ'י למילאן הופיעו רק במהלך השבוע האחרון, כלי התקשורת בטוחים שהרוסונרי פתחו במגעים לרכישת האיטלקי כבר לפני זמן רב. למעשה, מסתמן שבונוצ'י היה אחד הקלפים בהם מילאן השתמשה כדי לשכנע את ג'יג'י דונארומה להאריך את חוזהו במועדון. הכל נעשה בשקט רב ובמקצוענות מופתית שמאפיינים את ההנהלה החדשה של מועדון הפאר ממילאנו.

עבור יובנטוס מדובר במכה כואבת מבחינה מקצועית. הגברת הזקנה מאבדת את העוגן שלה במרכז ההגנה לטובת יריבה שמאותתת על חזרה לצמרת הליגה. ב-6 העונות האחרונות, בונוצ'י רשם את מספר ההופעות הגבוה ביותר מבין שחקני יובנטוס והפך לבלם הבכיר של הביאנקונרי. האיטלקי נחטף ע"י הרוסונרי רגע לפני שהוא הפך לסמל יובנטיני ששמו יישאר לנצח בספרי ההיסטוריה. המעבר למילאן לא מאפיל על מה שעשה בונוצ'י עבור יובה, אבל הוא בהחלט מונע מערכת יחסים ארוכה וייחודית כמו זו של בופון עם הגברת הזקנה, אלמנט שמעצים את הפגיעה שספגה האלופה.

מעבר לתרומה ההגנתית האדירה של בונוצ'י ליובה כחלק מרביעיית ה-BBBC, הוא סיפק ערך מוסף בדמות אוריינטציה התקפית ותפקד כליברו שיודע להוביל את הכדור מההגנה בזכות טכניקה מצוינת, לנהל את המשחק מהעורף ולשלוח כדורים ארוכים לעבר ההתקפה. מאז עונת 2012/13, בונוצ'י מסר 1,022 מסירות ארוכות מדויקות, יותר מכל שחקן אחר בליגה. בעונה החולפת היו לו 218 כאלה בדיוק של 87%. נתונים חסרי תקדים עבור בלם, שהופכים את האיטלקי לנשק מגוון שכל קבוצה הייתה שמחה להחזיק.

גם בפן המנטלי, מדובר באגרוף כואב לפרצופה של יובנטוס. הגברת הזקנה יצרה מונופול בליגה האיטלקית, ובאירופה היא אחת מהקבוצות הבודדות שמצליחות להתמודד ראש בראש מול הספרדיות, ועדיין - היא נאלצת להיפרד מהכוכבים שלה בכל שנה באופן סיסטמטי. אם בעבר אלה היו שכירי חרב כמו פול פוגבה, ארתורו וידאל ואלבארו מוראטה, שהזיקה שלהם למועדון מוטלת בספק, הרי שעכשיו מדובר בשחקן איטלקי שהפך לבן בית ולאחד מיקירי האוהדים.

העזיבה של בונוצ'י גורמת לכס המלוכה של יובנטוס להתנדנד, אבל האלופה המכהנת היא עדיין הפייבוריטית המובהקת לזכייה בתואר. הפרידות משחקני המפתח בשנים האחרונות הצליחו לטלטל את הספינה, אך מעולם לא גרמו לה לשקוע. וכשהעתיד של יובה מופקד בידי קברניטים מעולים שהוכיחו יותר מפעם אחת שהם יודעים לבנות מחדש, היא יכולה להיות רגועה.

מי שככל הנראה העלו חיוך בעקבות המעבר של בונוצ'י למילאן הם דניאלה רוגאני ומתיאה קלדארה, שניים מבלמי העתיד של איטליה והכדורגל העולמי, שיוכלו לקבל הזדמנות ממשית להתקבע בהרכב ויצטרכו להיכנס לנעליים גדולות מאוד.

המרוויחה הגדולה מכל העסקה היא מילאן, שהפכה את בונוצ'י לרכש השני היקר ביותר בהיסטוריה שלה אחרי ששילמה עבורו 40 מיליון יורו + משתנים בשווי 2 מיליון יורו. הרוסונרי, ששפכו למעלה מ-150 מיליון יורו בחלון ההעברות הנוכחי והתחמשו בשחקנים רבים, זכו לצרף סופרסטאר בשיא הקריירה שיוסיף ערך מוסף לקבוצה, יתרום למיתוג ויהווה גורם משיכה לכוכבים נוספים.

ההגעה של הבלם האיטלקי מאפשרת למילאן לעבור למערך של שלושה בלמים, אותו הוא מכיר מצוין מהקדנציה ביובה ומנבחרת איטליה. אבל העבודה של בונוצ'י לא תסתכם ב-90 דקות על המגרש, כי אם גם בחדר ההלבשה, בו הוא יצטרך לשמש מודל לחיקוי ולהנהיג את הקבוצה.

מילאן נבנית מאפס וכקבוצה צעירה ובעלת ניסיון כמעט אפסי באירופה ובמעמדים הגבוהים, היא זקוקה לדמות מובילה עם "גרינטה", נחישות וכריזמה, ובונוצ'י עונה להגדרה בצורה מושלמת. לא בכדי המדיה משערת שהוא יקבל את סרט הקפטן של הרוסונרי עוד לפני שהוא ערך הופעה רשמית אחת במדי הקבוצה. בעונה קריטית כמו זו שמילאן עומדת להיכנס אליה, שחקנים מהסוג של בונוצ'י יכולים לעשות את ההבדל בין עמידה ביעדים לכישלון טוטאלי. בכל מקרה, מדובר בהצהרת כוונות ענקית של הרוסונורי, והופך אותם לכאלה שאי אפשר יותר להתעלם מהם.