הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

הליגיונר הישראלי הפחות מוכר בסרייה A

בניגוד לדור פרץ ויונתן כהן, המעבר של סוף פודגוראנו מרומא לספציה עבר מתחת לרדאר. בינתיים, הוא הספיק לדחות הצעה מהפרמיירליג ולערוך בכורה בסרייה A לפני גיל 20 אחרי שז'וזה מוריניו החליט לוותר עליו. האם הדרך השונה של הקיצוני המוכשר תשתלם?

יגאל גולדשטיין
יגאל גולדשטיין  27.09.21 - 18:06
תחילת כתבה

עד הקיץ האחרון רק שני שחקנים ישראלים יכלו להתהדר בכך ששיחקו בליגה האיטלקית, הראשונה או השניה. מדובר בטל בנין, שעשה זאת בסוף שנות ה-90 בברשיה ובערן זהבי שהפציע בפלארמו בתחילת העשור השני של שנות האלפיים. בעונה הנוכחית המספר הזה קפץ לחמישה. דור פרץ (ונציה) ויונתן כהן (פיזה) עברו לארץ המגף ברעש וצלצולים אחרי שכיכבו במכבי ת"א ולעומתם, המעבר של סוף פודגוראנו מרומא לספציה גם היא בליגה הבכירה, עבר בשקט יחסי. ככל הנראה בשל העובדה שפודגוראנו שיחק רק 56 דקות בליגת העל ועזב את ישראל כשהוא די אנונימי.

פודגוראנו עשה חיל בקבוצת הפרימוורה של רומא ונראה שהוא על דרך המלך כשהופיע לא פעם בסגל הקבוצה הבוגרת בעונה שעברה. אלא שהגעתו של "המיוחד", ז'וזה מוריניו, שינתה את התוכניות והוא החליט שהוא לא מעוניין בישראלי. נציגו של פודגוראנו, עו"ד שחר גרינברג: "התכנון היה שהוא יעלה לסגל הבוגר וזה גם מה שנאמר לנו בסיום העונה, אבל שיקולים כאלו ואחרים גרמו לשיהוי מסויים ואז גם גמלה בליבנו החלטה שהדבר הנכון עבור סוף הוא לצאת מרומא ולהשתלב בקבוצת בוגרים בליגת העל האיטלקית. יאמר לזכות רומא שבאמת קיבלנו את כל התמיכה למהלך".

ספציה היא קבוצה די אנונימית לחובבי הכדורגל בישראל. היא העפילה בעונה שעברה לליגה הבכירה ונחשבת קבוצת תחתית. היא נמצאת בבעלות אמריקאית, מגמה שצוברת תאוצה בקרב מועדונים באירופה. הסגל לא משופע כוכבים, כאשר הדמות המוכרת נמצאת דווקא על הקווים - טיאגו מוטה, שרשם קריירת משחק מרשימה בברצלונה, אתלטיקו מדריד, אינטר ופ.ס.ז'.

ספציה לא הייתה האופציה היחידה של פודגוראנו. ברנטפורד מהפרמיירליג הגישה הצעה וגם קרוטונה מהסרייה B, אך בסופו של דבר הקיצוני ונציגיו בחרו בספציה. גרינברג: "היו לא מעט הצעות, העסקה לא הייתה פשוטה כי לא היה מדובר בשחקן חופשי. כלומר, היינו צריכים הלכה למעשה לנווט בין ההסכמה של רומא למעבר והתנאים בין המועדונים, והמקום הנכון לשחקן מקצועית וגם עם ראיה עתידית. אני יכול להגיד שסוף ומשפחתו התנהלו למופת ומה שעמד בראש סדר העדיפות של כולנו היה הפן המקצועי לפני הכל. אפשר לציין שמורגן דה סנטיס, המנהל המקצועי של מחלקת הנוער ברומא שמאוד מחזיק מסוף, ליווה ועזר לנו להגיע להחלטה. ההצעה מברנטפורד שהגיעה באמצעות דודי זנטי קרצה, אבל לבסוף החלטנו כולנו להישאר באיטליה וספציה הייתה המקום המתאים עבורנו".

צריך לזכור שפודגוראנו עזב את ישראל בגיל 18, גיל שרב השחקנים משחקים בקבוצת הנוער וחלקם משתוקקים לדקות בקבוצה הבכירה. הצעד שעשה היה לא פשוט ולווה במשברים מקצועיים ואישיים. בינתיים, מספר נציגו שההתאקלמות בספציה טובה: "לאחר שנה מצויינת מבחינה מקצועית ברומא שבה סוף התקדם מאוד, אם כי במקביל הייתה תקופה לא פשוטה מבחינת הריחוק וההגבלות שעבר סוף עם הקורונה (בידודים במסגרת הקבוצה, הריחוק מהבית בלי אפשרות לבקר בארץ ומבלי שהוריו יבקרו אותו), הכל כבר קטן עליו. אז נכון שמגיעים כשחקן בוגרים לקבוצה בליגת העל באיטליה זה כבר לא מעטפת של אקדמיה, אבל כבר ביום הראשון שהגענו היה ברור שהמערכת כולה רואה בו פוטנציאל גדול. מהפגישה הראשונה עם הסקאוט הראשי של המועדון ודרך הפגישות עם המנהל המקצועי ריקרדו פציני, ששם הרגשתי מיד שהמועדון אכן רואה את סוף משתלב במסגרת הסרייה A. וכמובן, הגושפנקה הסופית הייתה השיחה של סוף עם טיאגו מוטה המאמן שהיה בעברו שחקן על".

סוף נחשב לשחקן בעל דם קר, קשה להוציא אותו משלוותו, הוא רציני מאוד ונוטה להסתיר את רגשותיו, אך למרות זאת את ההופעה נגד ונציה הוא לא ישכח. זה קרה בדקה ה-77 במצב של 1:1. בתוספת הזמן ספציה השיגה את שער הניצחון והשיגה שלוש נקודות לראשונה העונה. גם גרינברג מעיד עליו דברים דומים: "לא הייתה כזו התרגשות, וזה עוד דבר מיוחד בסוף, קור הרוח. הוא עלה חד, מרוכז כאילו הוא משחק שם כבר שנים. אני מאמין שבתוך תוכו עברו רגעים של התרגשות, אבל הוא צלח את ההופעה הראשונה באופן מעולה, אני חושב שאני והוריו, דני ושרון התרגשנו הרבה יותר ממנו".

פודגוראנו, כאמור, עשה צעד ששחקנים רבים לא עשו בגילו וסומנו כפוטנציאל גדול כמו אילון אלמוג, מוחמד עוואד ועוד. כרגע נראה שזה השתלם לו ובגיל צעיר מאוד מצא עצמו בליגה של הגדולים. "אני חושב שזה מאוד תלוי באופי של השחקן ובמעטפת שסביבו, יהיו כאלו שיצליחו כי הם חזקים באופי ויש להם אנשים נכונים בגב שלהם, ויהיו כאלו שיצאו ויחזרו, זה לא פשוט בכלל להיות במדינה זרה עם שפה חדשה במסגרת סופר תחרותית. אבל כעובדה - היום הוא משחק בסרייה A האיטלקית ולא בליגת הישראלית, אז אני חושב שהתשובה די ברורה. אם כי זה לא אומר שאם היה נשאר בחיפה לא היה מגיע לאירופה, מכבי חיפה כבר הוכיחה בעבר שהיא אחת היצואניות הכי חזקות של כדורגלנים לחו"ל מישראל", הסביר גרינברג.

למרות ההתחלה המבטיחה, פודגוראנו עדיין לא חלק מהנבחרת הבוגרת של ישראל, אך נחשב לשחקן מפתח בצעירה ונראה שמטרותיו העונה די צנועות עפ"י דבריו של נציגו: "מבחינה אישית, אני חושב שזה פשוט לשחק וכמה שיותר, לצבור דקות. אנחנו צנועים, אנחנו מבינים את המשחק ויודעים שלפעמים דברים לוקחים זמן, אבל היתרון הגדול שאנחנו בתוך התהליך. סוף סבלני ויודע שעבודה קשה והרבה רצון יביאו אותו למקום שהוא צריך להיות, כזה היה מגיל צעיר וזה החלק המרכזי יחד עם היכולות המקצועיות והפיזיות שלו שאיתם הגיע לאן שהגיע. לשחק בגיל 19 באחת הליגות הטובות בעולם זה הישג אדיר בכל קנה מידה בטח ובטח לשחקן ישראלי! מגיע לו הרבה פירגון על זה. כרגע סוף הוא חלק אינטגרלי מהנבחרת הצעירה שנמצאת בקמפיין חשוב, ניתן להם להביא לנו תוצאות טובות והזימון לבוגרים כבר יגיע, כל דבר בזמן שלו".