נשיא סביליה נגד הפערים: זו ליגה של כולנו

למועדונים בספרד נמאס מההגמוניה של בארסה וריאל, שהסכימו לשלם 27 מיליון יורו כפיצוי לאלה שיירדו ליגה

מערכת אתר ערוץ הספורט
מערכת אתר ערוץ הספורט  08.09.11 - 22:01

תחילת כתבה

הליגה הספרדית נראית סקסית ונוצצת מבחוץ, אך מבפנים היא רוויית בעיות, חובות ואין סוף אינטריגות. פתיחת העונה נדחתה בשבוע עקב שביתת השחקנים, והיום (חמישי) נפגשו בסביליה 12 מנשיאי המועדונים בליגה הראשונה לדיון בהול על צמצום הפערים מברצלונה וריאל מדריד באמצעות חלוקה מחודשת של ההכנסות מזכויות שידור.

ראשי קבוצות נועדו באיצטדיונה של סביליה, רמון סאנצ'ס פיחואן, על מנת לדון על ההסכמים עם ערוצי הטלוויזיה, שלטענתם לא הוגנים ולא שוויוניים. בפגישה נכחו מנהליהן של אתלטיקו מדריד, בטיס, אספניול, גרנאדה, מלאגה, אוסאסונה, ראסינג סנטאנדר, ולנסיה, ויאריאל וסראגוסה, שמאסו בכסף הגדול שהולך לשתי האימפריות וניסו למצוא נוסחה שתשבור את ההגמוניה של השתיים.

האיש שמנהיג את המהלך הוא חוסה מריה דל נידו, נשיאה של סביליה, שטוען שלא יכול להיות שריאל ובארסה יקבלו כמעט חצי מההכנסות שמגיעות מזכויות השידור, 600 מיליון יורו. "אף אחד מאיתנו לא מתכוון להפר את ההסכם הנוכחי עליו אנחנו חתומים מול הטלוויזיה", הרגיע דל נידו, אך הוסיף: "זה לא אומר שלא נעשה את הכל כדי לנסות למצוא פתרון אחר לחלוקת הכסף. מי שצריך לנהל את העסק זה אנחנו, כי זה הכדורגל של כולנו".

השליטה של הבלאוגרנה והבלאנקוס בליגה היא אבסולוטית וברורה. במחזור הפתיחה מחצה בארסה את ויאריאל 0:5 וריאל את סראגוסה 0:6. "ההפרשים הולכים וגדלים והגענו למסקנה שחייבים לנסות לעצור את זה", הסביר נשיא סביליה. בברצלונה ומדריד עדיין לא הגיבו על כל העניין, אבל סביר להניח שהם לא אהבו לשמוע על הפגישה. מצד שני, הן כבר הביעו התגמשות מסוימת.

שתי הענקיות הסכימו לשלם 27 מיליון יורו כפיצויים לקבוצות שיירדו לליגת המשנה, בניסיון לצמק את הפערים. מדובר בגידול ניכר לעומת הסכום הקודם, 6.6 מיליון יורו לשלוש יורדות. מדובר בהסכם שהתקבל בפורום בו חברות 32 קבוצות משתי הליגות הבכירות, ביניהן לא נכללות סביליה, בטיס, ויאריאל, בילבאו, סוסיאדד, סראגוסה, אספניול או מלאגה.

הקבוצות שלא שלחו נציגיהן לפגישה בסביליה היו ריאל סוסיאדד, חטאפה, ראיו ואייקאנו, ספורטינג גיחון, מאיורקה ולבאנטה, אך בהודעה שפורסמה באתר הרשמי של סביליה נכתב שהן מביעות סימפטיה ליוזמת דל נידו ומסכימות עם הרעיון הכללי. בפעם הבאה שתיערך התכנסות מסוג זה, יוזמנו גם המנהלים של בארסה וריאל. האם אחרי כמעט 80 שנה של מלחמות בלתי פוסקות ושנאה תהומית, ייאלצו השתיים לאחד כוחות ולשתף פעולה? סביר להניח, כסף הרי קונה הכל.