הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

מורשת חדשה: כך תיראה ריאל תחת זידאן

זידאן מקבל ריאל שונה בהרבה משהייתה. אין כוכב שאפשר לבנות עליו והמועדון נמצא בשפל מזה שנים. למה זה קרה דווקא עכשיו ואיך זה ישפיע על השחקנים? ניתוח ההפתעה

מיכאל וינסנדט
מיכאל וינסנדט  12.03.19 - 08:36

צמד המפגשים מול אייאקס בשמינית גמר ליגת האלופות המחיש לעולם עד כמה השבר המקצועי בברנבאו עמוק, ועד כמה נדרשת מהפכה עמוקה כדי להחזיר את ריאל מדריד למקומות שזינדין זידאן הוביל אותה בעבר. מבחינת פלורנטינו פרס, אחרי שהדהים את כולם בקיץ עם ההגעה של ז'ולן לופטגי יממה לפני פתיחת המונדיאל, פעם נוספת הנשיא הראה לכולם למה הוא האיש החזק ביותר בכדורגל העולמי.

לשכנע פיגורה, מאמן שמחוזר על ידי כל ענקיות היבשת, לחזור למרכז הבמה לפרק זמן כל כך קצר, 11 מחזורים לסיום העונה וכשאין אפשרות להתחרות על שום תואר, זה פשוט בלתי נתפס. אז למה הנשיא עושה את זה דווקא היום ולא ממתין לסיום העונה? הסיבה היא לנסות להציל מספר שחקנים בכירים, שכבר נמצאים רגל וחצי מחוץ למועדון. מרסלו, שעל פי דיווחים נמצא במשא ומתן עם כל קבוצה אחרת מלבד ריאל מדריד, עשוי לחזור לתמונה. איסקו, שבעונה שעברה פתח בכל המשחקים של הבלאנקוס בצ'מפיונס, פרט למשחק אחד בשלב הנוק אאוט, חזר לחיים אשתקד עם זידאן, ויכול מאד להיות שנראה את הקשר שוב רוקד על הדשא.

פרס הרגיש תחושת השפלה, הקבוצה חוותה שלושה הפסדים מביכים בבית, והוא הבין שאין מנוס מלבצע צעד משמעותי. זידאן מצדו הבין שהבור גדול, ולכן אחרי שההצעה הוגשה לו בסוף השבוע האחרון, הוא ביקש את הזמן לחשוב. הבוקר ה"אל פאיס", העיתון השני הכי גדול בספרד, כבר פרסם שהצרפתי דחה את ההצעה לשוב לריאל מדריד, ופתאום הוא חזר לתמונה, מה שהופך את המינוי למפתיע עוד יותר.

הטריגר שהוביל לעזיבת זידאן היה מכירתו של כריסטיאנו רונאלדו והרצון של פלורנטינו פרס לבנות את אלופת אירופה סביב גארת' בייל. המאמן, שסרב לעבוד בתנאים הללו, חוזר עכשיו מהדלת הקדמית, ולפיכך סביר להניח שעתידו של הוולשי הוא לא בברנבאו, ושנראה אותו עוזב בקיץ.

הכלי המרכזי של זידאן בהצלחה בשלוש השנים האחרונות היה משולש הקישור: קאסמירו, טוני קרוס ולוקה מודריץ'. הקרואטי, שמסיים את חוזהו בתום העונה הבאה, מתקרב לגיל 34 ונראה שמתוך המשולש היציב הזה, הוא דווקא זה שיעזוב ויסמל את ההתחדשות של ריאל מדריד בעונה הבאה.

אחת מהנקודות המעניינות בנוגע לחזרתו של זידאן היא מה יעלה בגורלם של הצעירים. אמנם תחת "זיזו" הובאו שחקנים כמו מרכוס יורנטה, דני סבאיוס, חסוס ואייחו וכדומה, אבל אף אחד מהם לא העניק לצרפתי את הביטחון שמאפשר לו להעניק להם את חולצת ההרכב.

כעת, אותם שחקנים בשלים יותר, ולמאמן לא תהיה יותר מדי ברירה אלא לשתף אותם ולבחון אותם לקראת השנה הבאה, בה ריאל מדריד אמורה להחזיר את כל התארים שזידאן זכה בהם. אם יוכיחו את עצמם, הם גם יקבלו קרדיט בעונה הבאה, ואם לא, אז כנראה שזידאן ימשיך לתת קרדיט לשחקנים מוכחים יותר.

ומה לגבי העונה הבאה? ברור לכולם שזידאן קיבל הבטחה לתקציב בלתי מוגבל בקיץ הקרוב. עכשיו הוא יצטרך למצוא את המנהיג שלו. כפי שרונאלדו היה בשלוש הזכיות בליגת האלופות, הוא יצטרך לאתר את הכוכב הבא שלו. כולם מדברים על דמות אחת: קיליאן אמבפה. אם "זיזו" יצליח בקדנציה השנייה שלו להנחית בשנים הקרובות את ילד הפלא וסביבו לבנות את הקבוצה בעשור הקרוב כפי שהיה עם רונאלדו, אז נוכל להגיד שההחלטה הנוכחית של פלורנטינו פרס שינתה את העתיד של ריאל.

ההחלטה הקשה של זידאן היא האם הוא ימשיך לבנות על כרים בנזמה אותו הוא מעריך. ייתכן שגם כאן יהיה שינוי מסוים, שכן השם של מאורו איקרדי נקשר לבלאנקוס פעמים רבות. הסיטואציה של הארגנטיני אצל אינטר תקל את הגעתו לברנבאו, אם זידאן ירצה בכך. בכל מקרה, מלבד כוכבים גדולים הוא יצטרך לאתר בלם צעיר, שיירש ביום מן הימים את סרחיו ראמוס המתבגר.

מבחינה אישית, הקאמבק של זידאן לריאל היא טעות מרה. האיש, שזכה בשנתיים וחצי בשלוש גביעי אלופות ובאליפות האחרונה של המועדון, יחזור למעשה לבלאנקוס באחת מנקודות השפל הגדולות שלהם בשנים האחרונות, ואחרי שכבר נגע בשמיים. מכאן, אפשר רק לרדת. בשתי הקדנציות הקודמות שלו בברנבאו, הן כשחקן והן כמאמן, הוא רשם את עצמו בספרי ההיסטוריה של המועדון. כדי להגיע להישגים כאלה גדולים גם בקדנציה השלישית, צריך לקרות הישג חסר תקדים. יחד עם זאת, אתגרים כאלה נכתבו רק עבור יחידי סגולה, והמאסטרו זינדין זידאן הוא בהחלט אחד כזה.