קרוב, רחוק: מצבה של עסקת אמבפה לריאל

החוזה שלא הוארך, הרצון בקידום והקורונה ברקע: ה"אס" מנתח

מערכת אתר ערוץ הספורט  03.04.20 - 13:52
תחילת כתבה

זו ההעברה הכי מדוברת, שעדיין לא התרחשה: עוד מאז שפרץ לתודעה לראשונה במדי מונאקו, כל הדרכים של קיליאן אמבפה הובילו לאצטדיון סנטיאגו ברנבאו. השמועות התגברו בעקשנות כל קיץ, גם כשהכישרון הצרפתי לא הפסיק להבקיע במדיה של פאריס סאן ז'רמן.

וגם כעת, כשהקורונה עצרה את הכדורגל העולמי, המחשבות מתפנות אל מול השאלה: האם אמבפה ילבש את המדים הלבנים של ריאל מדריד? ב"אס" ניסו היום (שישי), לטהר את הערפל סביב המהלך, והציבו שלוש סיבות מדוע העסקה תתרחש - ושלוש סיבות שלא. ברוכים הבאים לפרק נוסף באופרת הסבון "קרוב, רחוק".

למה זה כן יקרה:
ראשית, מגיעה שאלת הארכת החוזה בפאריס. אלופת צרפת כבר פעמיים הציעה לחלוץ הצרפתי חוזה חדש, וזה מצידו סירב. המצב הנוכחי, סביב משבר הקורונה, יקשה עוד יותר על הצעה שלישית - מה שכמובן משרת את ריאל, כיוון שככל שחוזהו (שתם ב-2022) מתקרב לסיום, היא תוכל לקבל אותו במחיר סביר יותר, או ממש בחינם ברגע שתקופת החוזה תפוג.

סיבה שנייה היא המשבר הכלכלי. הוא עובר כמובן על כל הכדורגל האירופי: מועדונים רבים הפסידו לא מעט כסף סביב הקורונה, כשפאריס אינה יוצאת דופן. יש לה את המשאבים הכלכליים, אבל היא בהחלט מוגבלת ביכולת להשקיע אותם בשל חוקי הפייר פליי. נאסר אל חליפי בוודאי ירצה לצמצם את הפגיעה הכלכלית, ומכירה של אמבפה בהחלט יכולה להוות מפתח לאיזשהו שיקום כלכלי.

ויש, גם, את העניין המקצועי. כשהחתימה את אמבפה, יחד עם ניימאר, פ.ס.ז' קיוותה לקחת צעד קדימה. שני סופרסטארים בהתהוות, שהגיעו כדי לקחת את המועדון כולו קדימה. במבחן התוצאה, זה לא קרה. בשנתיים האחרונות, עד העונה עם הניצחון על דורטמונד, היא לא הצליחה אפילו לעבור את שלב שמינית הגמר. אמבפה תמיד היה אחד שכיוון גבוה: חולם להיות "הבא בתור" אחרי מסי ורונאלדו. בפאריס, הוא יודע, זה יהיה הרבה יותר קשה.

למה זה לא יקרה:
קודם כל, ברור שמשבר כלכלי מהסוג שמתרחש עכשיו, יפגע גם בריאל וביכולת שלה לשלם על אמבפה את הסכום הגבוה שהיה על הפרק לפניו. ברור שלפחות בטווח הקצר, המיתון המסוים יאלץ את ריאל לשנות אסטרטגיה, להסתמך יותר על הסגל הקיים ופחות על העברות יוקרתיות מבחוץ כמיטב המסורת.

שנית, ברור שככל שהזמן עובר ואמבפה ממשיך להתקדם מקצועית, גם דרישות השכר שלו תעלנה. ב-2017, ריאל היתה מאוד קרובה להחתים את הצרפתי (אחרי ששוחרר ממונאקו), אבל לא הסכימה לשלם לו שכר מופרז של 12 מיליון יורו לעונה. ברור שהפעם, הוא ידרוש אפילו יותר, ופלורנטינו פרס לא ימהר לשלוף את פנקס הצ'קים.

ובעיקר, ענן של אי ודאות עומד מעל שתי הקבוצות. גם מעל אמבפה עצמו. לא ברור מתי ואיך הכדורגל יחזור, בטח לא האם יש היתכנות למהלך עצום בסדר הגודל הזה. אולי, כמאמר השיר, צריך לתת לזה עוד זמן. אבל דבר אחד בטוח: העסקה הזאת מונחת על השולחן, ומתישהו היא גם תקום ממנו ותהפוך למציאות.