שאלה אמריקאית: למה דסט מקושר לבאיירן וברצלונה?

הקשר עם קומאן, מדוע בחר בגיל 19 בנבחרת ארה"ב על חשבון הולנד, ההתאמה המקצועית לשתי האימפריות ומדוע הן רודפות אחריו? הכירו את המגן הימני הבא של הכדורגל העולמי

ברק צינמון
ברק צינמון  25.09.20 - 20:30
תחילת כתבה

בפעם הראשונה שהשם סרג'יניו דסט התגלגל בלשון של אוהדי ברצלונה ובאיירן מינכן כאפשרות חיזוק, סביר להניח שהדבר לווה בהרמת גבה ושאלה: מי זה? הדבר הבא שעבר בראש של רבים מהם הוא מדוע קבוצתם מתכוונת להמר דווקא על מגן אמריקאי. אז צריך להבהיר כי למרות שדסט מייצג את דגל הכוכבים והפסים הוא גדל והתחנך בכלל בהולנד לאב ממוצא אמריקאי-סורינמי והעובדה שהמגן הימני בחר לייצג דווקא את נבחרת ארה״ב אומרת עליו ועל אופיו לא מעט דברים.

אז איך זה קרה שאחד המגנים העולים בכדורגל העולמי כיום החליט בגיל 19 שהוא שם את מבטחו בנבחרת שלא הצליחה להעפיל למונדיאל 2018, כשנבחרות כמו פנמה וקוסטה ריקה הדיחו אותה, על חשבון אחת הנבחרות הטובות בעולם? ובכן, למרות שדסט גדל באקדמייה המפוארת של אייאקס הוא כלל לא נספר בנבחרות הצעירות של האורנג׳ והאמריקאים עטו על ההזדמנות וצירפו אותו מכיוון שמחזיק בדרכון אמריקאי. המשחקים במדים הלאומיים במונדיאל עד גיל 17 ושנתיים לאחר מכן במונדיאל עד גיל 20 לקחו את הביטחון של המגן כמה צעדים קדימה והכינו אותו בצורה הטובה ביותר להופעת הבכורה באייאקס.

למרות שנבחרת הולנד החלה להתעניין ביהלום החדש, שהשתפר בצורה דרסטית, דסט יצא בהודעה ברורה מאוד בנוגע לקריירה הבינלאומית שלו: "הלב שלי בחר בארה"ב. זו הייתה החלטה בכלל לא פשוטה והיא לקחה לי הרבה מאוד זמן אך אני מאמין שזו הבחירה הנכונה. ארה״ב קיבלה אותי בזרועות פתוחות ובסופו של דבר בחרתי ללכת עם הרגשות שלי". הרגע הגדול של דסט במדים הלאומיים הגיע לפני שנה כשהוא זכה ל-90 דקות בהופעת בכורה (חודשיים לפני גיל 19) חלומית ב-1:4 מול קנדה של אלפונסו דייויס ואף רשם בישול.

אחד האנשים שהתאכזבו רבות מהבחירה של דסט הוא מאמן הולנד דאז, רונלד קומאן. באותה הודעה דרמטית, המגן גם סיפר שהיה לו חשוב לבשר לקומאן לפני שיצא לתקשורת בשל ההערכה הגדולה אליו וכעת, תהיה לשני הצדדים הזדמנות נהדרת סוף סוף לשתף פעולה. אין זה סוד שברצלונה לוקה בצד הימני של ההגנה כבר תקופה ארוכה כאשר סרג'י רוברטו לא באמת מגן טבעי ונלסון סמדו לא הצליח להצדיק את תג המחיר היקר שעבורו נרכש לפני שלוש עונות. כעת, העובדה שהקטאלונים נפרדו מהפורטוגלי פינתה מזומנים עבור קומאן ועל פי כלי התקשורת הבכירים בספרד ישנה סבירות גבוהה שדסט ינחת בברצלונה מכיוון שהוא הבחירה המועדפת בעמדה זו.

על אף הסאגות הניהולית אצל הבלאוגרנה, שככל הנראה יפתרו רק בחודש מרץ כשיערכו בחירות חדשות, יכול להיות שז'וזפ מריה ברתומאו יבצע גם פעולות טובות כמו החתמת דסט לפני שיפנה את מושבו. בשבועות האחרונים באיירן הייתה המועמדת הכמעט בלעדית להחתמת המגן המוכשר מאייאקס אולם, חיבתו של קומאן להולנדים והסחבת של הבווארים בנושא דסט העניקו הזדמנות למחטף וגם לנקמה קטנה על הדרך, וככל שעובר הזמן אפשר להבין לאן נושבות הרוחות.

לאור ההחלטיות של דסט בגיל כל כך צעיר כפי שעשה בעניין הנבחרת, יכול להיות שהוא זה שדוחף לעבור לברצלונה מכיוון שהוא סבור כי זו הזדמנות טובה יותר ותחת קומאן הוא יקבל יותר דקות משחק מאשר באלופת אירופה. להזכירכם, אצל הבווארים משחקים שני מהמגנים הימנים הטובים בעולם - ג'ושוע קימיך ובנז'מן פבאר, על אף שהראשון עבר לשחק כקשר אחורי והצרפתי מסוגל לתפקד גם בתור בלם. אולם, העובדה שדייויס פרץ בסערה רק השנה למרות שבעמדתו ניצב אחד המגנים השמאליים הטובים בעשור האחרון - דויד אלאבה, יכולה לעודד את דסט בפן זה. למרות זאת, אפשר גם להבין מדוע הוא מהסס בקבלת ההחלטה, שיכולה להרים או לרסק לו את המשך הקריירה. מנגד, בברצלונה רוברטו הוא זה שמאייש את האגף ומכיוון שהוא לוקה בפן ההתקפי ישנו סיכוי לא רע שדסט ישתלט על התפקיד לאחר זמן קצר.

אז מה בדיוק הופך את המגן הצעיר לשחקן כל כך מיוחד ששתיים מהקבוצות הבכירות ביבשת רודפות אחר שירותיו, למרות ששיחק רק 37 משחקים בקבוצה הבוגרת בכל המסגרות? כמובן שהיכולות השונות של דסט בחלק הקדמי זה הדבר הראשון שנגלה לעין כשצופים בו לראשונה. ההולנדי-אמריקאי מזכיר באופן מסוים את דני אלבס וטרנט אלכסנדר-ארנולד בכך שהוא סוג של פליימיקר מהצד הימני של המגרש ובעקבות כך הוא יוצר לא מעט בעיות להגנות שמתמודדות מולו.

בנוסף לכך, כיאה לבוגר האקדמייה המפוארת של אייאקס, דסט ניחן בטכניקה מהמעלה הראשונה ויכולת לשחק בשטחים קטנים וצפופים. עם זאת, מהירות, כושר גופני והבנת המשחק הופכים את דסט למגן מודרני מושלם והעובדה שהוא רוצה כל הזמן ללמוד ולהשתפר מעניקים לו תקרה מאוד גבוהה. אולם, יש להבהיר כי דסט הוא בהחלט לא המוצר המוגמר כשהחסרונות הגדולים שלו מגיעים בפן הגנתי מאחר וגדל בתור קיצוני ועבר הסבה בגיל מאוחר. בשביל להפוך לאחד המגנים הימנים הטובים בעולם הוא יהיה חייב להמשיך בגרף השיפור שלו ולפי מה שהוא סיפר זו בהחלט מטרה שנמצאת אצלו בראש. ובכן, כשבוחנים את מכלול התכונות של דסט ואת אופיו אפשר להניח שמכאן הוא ימשיך לנסוק בין אם הוא יחתום בברצלונה או בבאיירן מינכן.