חזרה בזמן: לאפורטה ירוץ לנשיאות ברצלונה

הנשיא המצליח מחפש קאמבק. וגם: הדרך שלו להשארת ליאו מסי

מערכת אתר ערוץ הספורט
מערכת אתר ערוץ הספורט  30.11.20 - 12:43
תחילת כתבה

ההווה של ברצלונה לא מזכיר את הימים המפוארים שידע המועדון לאורך שנים ארוכות במהלך העשור היוצא, אבל ייתכן כי לפחות העתיד המעט-יותר רחוק ורוד: ז'ואן לאפורטה, מי שנחשב לנשיא המצליח ביותר בהיסטוריה של בארסה, הצהיר היום (שני) באופן רשמי על כוונתו להתמודד בבחירות לנשיאות, שייערכו בינואר 2021.

כזכור, לפני מעט יותר מחודש הודיע ג'וזפ מריה ברתומאו על התפטרותו מתפקיד נשיא ברצלונה, בסיומה של תקופה שבה היה נתון לביקורת אדירה מכל עבר. בכך, כמובן, המרוץ לתפקיד נפתח ולא מעט מועמדים הצהירו על הכוונה שלהם להתמודד. כעת, כאמור, הגיעה הבשורה אולי הכי מרגשת מבחינת האוהדים, עם הודעתו של האיש ש"הוציא את בארסה מחושך לאור" על רצונו לחזור לקבל את ההחלטות.

"אני אוהב את בארסה, אוהב את האוהדים ואוהב את לה-מאסיה", הצהיר לאפורטה. "יש לי תכנית שתחזיר את ברצלונה למסלול של הצלחה, וזו הסיבה שאני זקוק לתמיכתכם. אנחנו לא יכולים להציל את העולם, אבל כן להפוך אותו למעט טוב יותר. אנחנו רוצים לעשות זאת עם עבודה, תשוקה ואהבה. התכנית שלנו היא להחזיר את השמחה לאנשים. זו התחייבות אתית, אזרחית ומוסרית".

לאפורטה, איך לא, התייחס לעתידו של ליונל מסי, אשר בקיץ האחרון היה קרוב לעזוב את "מועדון חייו" - ועשוי לעשות כן בתום העונה הנוכחית. "כדי להשאיר את השחקן הטוב בכל הזמנים, אתה מוכרח לבנות סביבו קבוצה טובה", סיפר הנשיא לשעבר ואולי הנכנס, והוסיף: "אף אחד לא יכול לפקפק באהבה של מסי לברצלונה. טרם שוחחתי איתו, אבל אנחנו מכבדים אחד את השני ויש לו את הזמן לקבל החלטה".

"אני לעולם לא אשכח את המבט בעיניים של אותו ילד בן 20, כשאמרתי לו שיום אחד הוא יהיה קפטן ברצלונה וילבש את החולצה עם המספר 10", סיכם לאפורטה את יחסיו עם הפרעוש.

לאפורטה, כאמור, נחשב לנשיא הכי מצליח בהיסטוריה של המועדון. עונתו הראשונה הייתה ב-2003/4, ועונה אחריה - תחת הדרכתו של פרנק רייקארד - זכתה בארסה באליפות ראשונה אחרי שש שנים שחונות.

עונה מאוחר יותר, ב-2005/6, זכתה בארסה באליפות נוספת וכן בגביע אירופה לאלופות - הראשון שלה אחרי 14 שנים. מעט מאוחר יותר, בקיץ 2008, מינה את פפ גווארדיולה למאמן. תחת הדרכתו של הקפטן לשעבר הפכה ברצלונה לקבוצה הנערצת בעולם - והיא נחשבת גם לאחת הקבוצות הטובות ביותר בתולדות המשחק.