שוב השקר הזה: על המאבק בין סרחיו ראמוס לריאל מדריד

כל האמצעים כשרים בקרב בין ראמוס לריאל על הארכת החוזה: הדלפות, סקרים מוזמנים בתקשורת, ציוצים של קרובי משפחה והכפשות. אז למה יש לנו תחושה שהיינו בסרט הזה?

אברהם בן עמי
אברהם בן עמי  09.01.21 - 14:45
תחילת כתבה

אם בקיץ האחרון מישהו היה אומר לכם שהתקשורת הספרדית תעסוק בינואר ללא הפסקה בעתידו של קפטן אחת הקבוצות הבכירות ב"לה ליגה", שעשוי לעזוב בהעברה חופשית בתום העונה, ספק גדול אם החשוד המיידי שלכם היה סרחיו ראמוס ולא ליאו מסי. אבל אחרי שנה כמו זו שעברה עלינו, קשה להיות מופתעים.

רק חודשים ספורים חלפו מחגיגות האליפות ה-34 של ריאל מדריד, אז ראמוס ופלורנטינו פרס הצהירו שהם רוצים להמשיך את הקשר עד המוות, או לפחות עד המוות הספורטיבי של הקפטן. אבל רצונות לחוד ומציאות לחוד, וכשנותרו פחות משישה חודשים לסוף החוזה, עדיין לא ברור איפה באמת עומד המו"מ בין הצדדים. כרגע הוא מתנהל בעיקר בתקשורת, באמצעות עיתונאי חצר, מקורבים, וגם בני משפחה.

קשה להאשים את הבלם הוותיק. כשהוא נושק לגיל 35, גם לראמוס ברור שכנראה מדובר בחוזה האחרון בקריירה המפוארת שלו. ולצד העובדה שמדובר באחד הסמלים הגדולים ביותר של ריאל מדריד במאה ה-21, עם לא מעט רגעים שנכנסו לספרי ההיסטוריה שלה, הקבוצה הראתה גם העונה את התלות שלה בו. והוא מצידו, רוצה לראות את זה בא לידי ביטוי בחשבון הבנק, ובחוזה לשנתיים לפחות.

מבחינת ריאל מדריד, אם השנה האחרונה כבר הוזכרה בפתיח, אין ספק שגם לה יש חלק גדול בתסבוכת בין ראמוס לאלופת ספרד. כידוע, אף מועדון לא נותר חסין לנזקים הכלכליים שהביאה איתה מגפת הקורונה, ואחרי שקיצצו כשליש מהתקציב, ובימים אלה מנסים לסכם על קיצוץ נוסף של 10% בשכר השחקנים, במועדון מסרבים להתפרע, גם אם מדובר בחוזה אחד.

ראמוס משתכר כיום כ-12 מיליון יורו בשנה, ובעקבות המצב, במועדון לא מתכוונים להציע לו יותר מהסכום הזה לשנה נוספת, אם כי על פי מספר דיווחים, גם שנתיים באות בחשבון אם יסכים לקצץ בשכרו כמו כל השחקנים. ואם אתם שואלים את עצמכם למה קיצוץ של 10% בלבד כל כך משמעותי מבחינת המועדון, נסו לדמיין לעצמכם תרחיש שבו כל הסגל מגלה שאחרי שקיצץ בשכרו, הקפטן לא היה צריך לעשות את זה.

וכשזה נוגע למו"מ על סכומים כאלה, נראה שהכל כשר. דיווחים על התעניינות של מועדוני פאר בבלם, פרסומים על התקדמות משמעותית של המו"מ של המועדון מול דויד אלאבה, הדלפה של שיחה שבה הבלם הצהיר בפני שפאריס סן ז'רמן רוצה לבנות קבוצה איתו ועם ליאו מסי, ותשובה של פרס שהוא לא מאמין שהצעה כזאת קיימת, ושאם כן, הדלת פתוחה.

והאוהדים? נראה שמבחינתם, אחד הרגעים ששבר את הכלים היה בשבוע החולף כשהאח והסוכן, רנה ראמוס, שיתף ציוץ בטוויטר שביקר ותקף את המועדון על הסחבת וחידוש החוזה (זוכרים את עיתונאי החצר ובני המשפחה?). בתגובה, הוא נענה בלא מעט קללות וזעם של אוהדים, שלא ממש אהבו לראות אקט שנראה כמו סחיטה של המועדון שלהם.

זה בא לידי ביטוי גם בסקרים של "מארקה" שפורסמו השבוע. 76% מהאוהדים התייצבו לצד המועדון, וחושבים שהקפטן צריך להתחשב במצב, לעומת 24% שסבורים שהוא ראוי לקבל כל סכום שידרוש. בנוסף, אחרי שבעשור האחרון ראו שחקנים כמו ראול, איקר קסיאס וכריסטיאנו רונאלדו עוזבים את המועדון, 75% לא מתרגשים וחושבים שלכל אחד יש תחליף, לעומת 25% בלבד שחושבים שראמוס יוצא מן הכלל במקרה הזה.

רבים מאותם אוהדים מפרסמים ברשתות החברתיות ציטוט ממאי 2019, שבו ראמוס מצהיר: "אשחק בריאל מדריד בחינם", כדי להראות שהנייר זוכר הכל. אז, כזכור, פורסמו דיווחים על כך שראמוס מחזיק בהצעה אסטרונומית מסין, ודורש מהקבוצה שחרור ללא תמורה, בקשה שכמובן נדחתה על הסף. בתגובה, הקפטן כינס מסיבת עיתונאים שבה הצהיר על יחסיו הנהדרים עם פרס ומחויבותו למועדון.

גם אז לא היה מדובר בפעם הראשונה שכך נראה המו"מ ראמוס לריאל מדריד בנוגע להארכת החוזה, וגם במהלך העשור הקודם היינו עדים לכותרות בכלי התקשורת על עזיבה הבלם, הצעה אסטרונומית שמגיעה ממועדון כמו מנצ'סטר יונייטד, או עוד התבטאות של האח רנה שמעצבנת כמה אנשים, מה שמביא אותנו לנקודה המרכזית.

אי אפשר להתחמק מכך שהאינטרס הגדול ביותר של שני הצדדים הוא להמשיך את הקשר. מצד הקפטן, גם אם קבוצה אחרת מציעה לו חוזה שמן יותר (מה שכרגע לא קורה), באף מועדון אחר הוא לא יקבל משהו שמתקרב לכוח ולהשפעה שיש לו באלופת ספרד, גם אם זה ייתן חומר לעוד עונה בסדרה באמאזון. בנוסף, קשה להאמין שאשתו, כוכבת הטלוויזיה פילאר רוביו, תסרב לעזוב את ספרד כל כך בקלות.

מהצד של ריאל מדריד, גם אם תצליח לקבל תפוקה הגנתית לא פחות טובה, ואף יותר, מפאו טורס ודויד אלאבה, את הערך המוסף שלו לחדר ההלבשה קשה למדוד בסטטיסטיקה, בנוסף לעובדה שבמועדון לא ירצו לאבד עוד סמל. ואם שני הצדדים צריכים עוד תמריץ, הם יכולים להעיף מבט לטורינו, שם נמצא שחקן שעזב את ספרד מסיבות כספיות, אבל לא ממש הצליח להגשים את עצמו, ומנגד, השאיר חלל עצום בקבוצה שאותה עזב.

איך זה ייגמר? אם תשאלו את האוהדים, 37% חושבים שהפרידה קרובה, 34% מאמינים שהחוזה יחודש לעוד שנה, ו-29% בלבד מאמינים שראמוס יקבל את מבוקשו בדמות חוזה לשנתיים. אז האם הצדדים יצליחו להגיע לפשרה, או שמשבר הקורונה יגבה עוד קורבן? נראה שזה תלוי את מי שואלים, אבל אל תתפלאו אם זה ייגמר בעוד מסיבת עיתונאים והצהרות מפוצצות.