הסיבה למעצר: מה עומד מאחורי בארסה-גייט?

פרשת הבוטים והרווח שגרף ברתומאו לכיסו. כל הפרטים

מערכת אתר ערוץ הספורט
מערכת אתר ערוץ הספורט  01.03.21 - 13:07
תחילת כתבה

טלטלה בברצלונה. רגע לפני הבחירות לנשיאות, ז'וזפ מריה ברתומאו, מי שהיה עד לא מזמן נשיא הקבוצה והתפטר מתפקידו בסוף אוקטובר, נעצר על ידי המשטרה יחד עם בכירים נוספים במועדון במסגרת חקירת פרשת שחיתות המכונה בארסה-גייט.

מה הסיבות למעצר? משטרת ברצלונה מאשימה את ברתומאו בשחיתות, כך נחשף עוד בספטמבר ב"אל מונדו". ההאשמות מדברות על מסמכים שהראו תזרימי כספים במועדון, ועל פי הטענה הנשיא לשעבר גרף רווח כספי באופן אישי מעסקאות שביצעה בארסה.

כזכור, מוקדם יותר השנה נחשפו בתחנת הרדיו "קדנה סר" מסמכים שלפיהם ברצלונה משלמת לחברת "I3 Ventures" כדי לפגוע בתדמיתם של דמויות בולטות במועדון, כמו ליאו מסי וג'רארד פיקה, שחקני עבר כמו צ'אבי, קרלס פויול ופפ גווארדיולה היו על הכוונת של אותו צד שלישי, כמו גם המועמדים לנשיאות אגוסטי בנדיטו ו-ויקטור פונט. המסרים המסיתים פורסמו ברשתות חברתיות כמו פייסבוק וטוויטר, במה שכונה גם "פרשת הבוטים".

על פי ההאשמה, ברתומאו אישר תשלום לחברה, שהיה גבוה פי שש מערך השוק, כשהסיבה לסכום המנופח נחקרת כעת על ידי הרשויות. מעורבותה של ברצלונה בחברה נחשפה כבר בפברואר, לאחר שהמועדון פרסם הודעת הכחשה לפרסומים של "קדנה סר" על כך שהוא משלם כדי להשמיץ גורמים שמביעים התנגדות להנהלה הנוכחית.

עוד קודם לכן, באפריל, פורסמו המסקנות הראשוניות של החקירה המשטרתית בנושא שעלתה את הממצאים הבאים:  

1. העלות של I3 Ventures הייתה מוגזמת, הרבה יותר משווי השוק שלה. חברות ייעוץ דיגיטלי גובות בדרך כלל בין 120 ל-150 אלף יורו ובארסה שילמה 980 אלף יורו, יותר מפי 6 מהעלות המוערכת.

2. ל-I3 Ventures יש מוניטין מפוקפק וזה יוצא דופן שברצלונה שכרה דווקא אותה, חברה אורוגוואית, במקום חברה ספרדית, שיכולה להציע שירותים ומחיר טוב יותר.

3. אחת החשבוניות נמצאה קרועה ל-5 חלקים כדי שלא תוכל להופיע בפני ועדת המשפט. החשבונית הייתה על סך 198 אלף יורו, מעט מתחת לסכום (200 אלף) שצריך לעבור אישור בישיבת ההנהלה של המועדון.

4. החוזים שהוצגו למועדון הגיעו מחמש חברות שונות הקשורות ל-I3 Ventures, כשכל הסעיפים היו זהים וכמו כן גם הטיוטות של החוזה.