הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

לכל אחד סיפור משלו. על הגמרים של בילבאו

הדרבי הבאסקי, המכנה המשותף עם הקטאלונים, הקשר למראדונה והמספרים של "מלכת הגביע"

מערכת אתר ערוץ הספורט
מערכת אתר ערוץ הספורט  05.03.21 - 10:01
בילבאו חוגגת עליה לגמר. באפריל תהיה לה הזדמנות לחגיגה כפולה (Getty)
בילבאו חוגגת עליה לגמר. באפריל תהיה לה הזדמנות לחגיגה כפולה (Getty)
תחילת כתבה

אפריל עומד להיות חודש היסטורי עבור אתלטיק בילבאו. אחרי שגברה אמש (חמישי) 1:2 דרמטי על לבאנטה בחצי גמר גביע המלך, תמצא את עצמה החבורה של מרסליניו בפני צמד משחקים חסר תקדים - שני גמרי גביע בפרק זמן של שבועיים. הראשון מול ריאל סוסיאדד (3.4) לזה של 2020 שנדחה עקב נגיף הקורונה, והשני כ-14 ימים לאחר מכן (17.4) מול ברצלונה לגמר של 2021.

מעבר להתרגשות יוצאת הדופן והאתגר המנטלי האדיר שיעמוד בפני בילבאו, מדובר בשני משחקים שלכל אחד סיפור מרתק משל עצמו. כזכור, מדובר ב"גביע המלך", אך חדי האבחנה ודאי שמו לב כי כל שלוש הפיינליסטיות אינן קבוצות "ספרדיות" באופיין.

הגמר הראשון כאמור, הוא דרבי באסקי, בו יפגשו מרסליניו וחניכיו את דויד סילבה וסוסיאדד המצויינת. שבועיים לאחר מכן, יתמודדו עם הנציגה הבחירה של קטאלוניה - ברצלונה. ניתן רק לדמיין את המתח באיצטדיון בעת השמעת ההמנון או בהנפת הגביע בנוכחותו של מלך ספרד, פליפה השישי, כשבצמד המשחקים עשרות אלפי האוהדים ביציע הם בעלי שאיפות בדלניות.

הפעם האחרונה בה פגשה בילבאו את סוסיאדד בגמר גביע המלך היתה לפני לא פחות מ-101 שנים, אז ידם של האדומים-לבנים היתה על העליונה. למעשה, אם מכלילים את גמר 2021, ההתמודדות עם הבאסקים תהיה היחידה מתוך חמשת הגמרים האחרונים של האדומים-לבנים שהיא לא מול בארסה.

הסיפור עם ברצלונה לעומת זאת, הוא שונה בתכלית. שתי הקבוצות הן שיאניות הזכייה במפעל כשלקטאלונים 30 גביעים בארון ולבאסקים 24. היריבות נפגשו 8 פעמים בהיסטוריה שלהן בשלב האחרון של הגביע, מהם ניצחה בילבאו בשניים, כשהפעם האחרונה היתה בעונת 1983/1984, ולפני כן בעונת 1931/1932. באפריל יפגשו הקבוצות בפעם התשיעית, ובכך יהפוך הגמר בין ברצלונה לבילבאו לגמר השכיח ביותר בהיסטוריה של הגביע.

אגב, הפעם האחרונה בה זכתה בילבאו בגביע על חשבונה של בארסה היתה גם הופעתו האחרונה של מראדונה במדי ברצלונה, כשבסיום אותו משחק התפתחה תגרה ענקית בין שתי הקבוצות, בסופה הושהה הארגטיני וסיים את דרכו במועדון הקטאלוני. את מסי פגשה בילבאו פעמיים פעמים בגמר, בשניהם הוא כבש וזכה בגביע.