המהפכה של פלאטיני: יורו 2020 יתפרש על פני אירופה

האליפות תתקיים במקביל במספר מדינות, וומבלי הוצע למשחק הגמר. כמות המדינות והערים המארחות תיקבע ב-2014

מערכת אתר ערוץ הספורט  06.12.12 - 18:46
פלאטיני. עוד שינוי מרחיק לכת (ברני ארדוב, וואלה!)
פלאטיני. עוד שינוי מרחיק לכת (ברני ארדוב, וואלה!)
תחילת כתבה

תארו לכם תרחיש כזה: רבע גמר יורו 2020, איטליה מול הולנד. המגרש המארח: לוז'ניקי במוסקבה. שעתיים מאוחר יותר תיפתח ההתמודדות בין גרמניה לבלגיה, בוומבלי. חצאי הגמר ייערכו בכלל בסנטיאגו ברבנאו ובסן סירו. נשמע הזוי? כנראה שלא. בהחלטה תקדימית, אופ"א קבעה היום (רביעי) כי טורניר הגמר של אליפות אירופה ב-2020 יתפרש על פני מספר מדינות שונות.

גורם בהתאחדות לכדורגל הזדרז להגיב להחלטה, והתייחס לאפשרות שייערכו משחקים גם בישראל: "נלמד את כל הפרטים, זה מאוד מעניין אותנו. זה יכול להיות חלום".

על פי הערכות, מסתמן כי 12 או 13 מדינות יארחו את היורו שיכלול 24 נבחרות, כאשר החטלה סופית, לפחות בעניין זה, תתקבל רק ב-2014. על כל פנים, זהו כמובן שינוי מהותי, היסטורי וכמעט בלתי נתפס, שכן עד כה אליפות אירופה התקיימה במדינה אחת או שתיים לכל היותר.

בכך, מקבע את עצמו שוב מישל פלאטיני, יו"ר אופ"א הנוכחי, אולי כמהפכן הגדול ביותר שהחזיק בתפקיד הרם. הצרפתי, כזכור, שינה את מבני העליה לליגת האלופות כאשר העניק אפשרויות רבות יותר לקבוצות מליגות קטנות לעלות אליה. כעת, הוא שוב מנסה ללכת לקראת כמה שיותר מדינות בכך שייתן להן הזדמנות לארח ביורו, גם אם מספר משחק מועט של משחקים.

עכשיו כבר החלו ההתאחדויות ברחבי אירופה להתחיל לפעול כדי לקבל חתיכה מהעוגה. בהתאחדות האנגלית כבר הגדילו ראש והציעו לאופ"א את אצטדיון וומבלי כדי שייארח את משחק הגמר. כזכור, האצטדיון המיתולוגי בגלגול הקודם שלו ב-1996.

המזכ"ל של אופ"א, ג'יאני אינפנטינו, סיפר במסיבת עיתונאים בלוזאן, שווייץ: "כמה החלטות חשובות התקבלו. יורו 2020 יתקיים במספר ערים ברחבי אירופה, בכמה ערים גדולות, בעקבות ההחלטה שהתקבלה היום. יהיה יורו עבור אירופה לאחר ההצעה הראשונית של הנשיא מישל פלאטיני. התגובה הייתה חיובית מאוד מצד כל המדינות".

למרות דבריו של אינפנטינו, לרעיון הזה גם היו כמה מתנגדים. במיוחד סגן הנשיא הטורקי, סנס ארזיק, שרצה שהטורניר יתקיים במדינתו ב-2020 וניסה ליצור לובי בהתאחדות האירופית כדי למנוע את ההחלטה. גם גיאורגיה ואזרבייג'אן תכננו להביא את הטורניר אליהם, בנוסף להצעה משולשת של אירלנד, וויילס וסקוטלנד.