למד מהטעויות? דונגה מונה למאמן נבחרת ברזיל

קפטן הסלסאו לשעבר, מי שאחראי לכשלון במונדיאל לפני ארבע שנים, זכה לקדנציה שניה וינסה לתקן את ההריסות שהותיר סקולארי. היעד הראשון: זכיה בקופה בקיץ הבא

מערכת אתר ערוץ הספורט
מערכת אתר ערוץ הספורט  22.07.14 - 17:02
דונגה, זוכה לאמון (GETTYIMAGES)
דונגה, זוכה לאמון (GETTYIMAGES)
תחילת כתבה

אין לנו רגש מיוחד כלפי נבחרת ברזיל, אבל אנחנו מקווים בשבילם שהם יודעים מה הם עושים. דונגה, קפטן הסלסאו לשעבר ומי שאחראי על הכשלון במונדיאל 2010 בדרום אפריקה, מונה היום (שלישי) למאמנה החדש של הנבחרת.

"אני מאושר לחזור. אני יודע שאני צריך להשתפר מאוד ביחס שלי עם התקשורת, בפעם הקודמת התרכזתי בעיקר בעבודה על המגרש ובתוצאות", אמר המאמן החדש במסיבת העיתונאים הרשמית, "אנחנו מוכנים לקבל ביקורות והצעות לטובתה של נבחרת ברזיל. בקדנציה הראשונה שלי המטרה הייתה להחזיר את הערכים של חולצת הנבחרת, ובקדנציה הזו אני צריך להכין את הנבחרת הלאומית למונדיאל 2018. יש לנו חבורת שחקנים שהשתפרה ונמצאת במצב טוב מאוד, עם שילוב של שחקנים חדשים וגם ותיקים".

קריירת האימון של דונגה לא בדיוק מרשימה עד כה, וזכורה בעיקר בשל ההפסד להולנד ברבע הגמר לפני ארבע שנים, אבל בכל זאת בחרו בארץ הסמבה באיש שהניף את הגביע המוזהב ב-1994 כמתאים לתקן את ההריסות שהותיר לואיז פליפה סקולארי. משימתו הראשונה בתפקיד תהיה להוליך את ברזיל לזכיה בקופה אמריקה, שתיערך בקיץ הבא בצ'ילה.

מבחינת דונגה מדובר כאמור בקדנציה השניה כמאמן הסלסאו, תפקיד שממלא כמעט את כל קריירה האימון שלו. הברזילאי החל לאמן ב-2006 ומיד קיבל את המושכות של הנבחרת. הוא החזיק את במשרה עד 2010, אז הודח עם ברזיל ברבע גמר המונדיאל. הקבוצה היחידה אותה אימן היתה אינטרנסיונל, בה חתם ב-2012, אך פוטר לאחר כ-10 חודשים.

בניגוד לקריירת האימון, התקופה של דונגה כשחקן היתה עשירה הרבה יותר. גולת הכותרת היא כמובן היותו הקפטן שהניף את גביע העולם ב-1994 וזכיה בקופה אמריקה של 1989 ו-1997. בנוסף שיחק בפיורנטינה, שטוטגארט ובליגה היפנית.

מה שהוביל את ברזיל לחפש מחליף, כמובן, היתה הפארסה במונדיאל הביתי, שם ספגה הסלסאו את הפסדה הגדול בכל הזמנים - 7:1 לגרמניה בחצי הגמר. במשחק על מקומות 3-4 חטפה ברזיל 3:0 מהולנד ובכך חתמה טורניר כושל ומביך, מה שלא הותיר לראשי ההתאחדות ברירה אלא להראות לסקולארי את הדלת החוצה.