מת השחקן שהשתיק את המרקאנה ב-1950

אלסידס גיג'יה, מבקיע שער הניצחון ב-1:2 של אורוגוואי, הלך לעולמו

מערכת אתר ערוץ הספורט  17.07.15 - 10:56

תגיות: אורוגוואי

תחילת כתבה

"את השער שלא יכולנו לשאוג איתך אז, נשאג איתך היום". צעקת הגול שבקעה מגרונם של עשרות אלפי אוהדי אורוגוואי באיצטדיון סנטנאריו לפני המונדיאל האחרון העלתה דמעות בעיניו של אלסידס גיג'יה הקשיש. הלילה הגיבור הלאומי של התכולים הלך לעולמו.

אלסידס גיג'יה היה האיש שחתום במו רגלו הימנית על "המרקנאסו", ההפסד המהדהד של ברזיל בפעם הראשונה שאירחה את גביע העולם (1950). הסלסאו הייתה צריכה אז רק תיקו מול אורוגוואי במשחק ההכרעה של בית הגמר וברחבי המדינה כבר חגגו זכיה היסטורית, אבל הסלסטה חזרה מפיגור ושער של גיג'יה בדקה ה-79 ריסק את הגאווה והיוהרה של מיליוני ברזילאים.

בדיוק 65 שנה עברו מאז שגיג'יה, שמת בגיל 88 בעקבות אירוע לב, הכניע את ברזיל והבטיח לאורוגוואי זכיה שניה במונדיאל. הוא החל את דרכו בקבוצת סודאמריקה, לפני שעבר לפניארול - אחת משתי הקבוצות הגדולות של הכדורגל האורוגוואי.

הוא היה אחד הכדורגלנים הראשונים בארצו שהמשיך לייצג את אורוגוואי בזמן שעבר לשחק בחו"ל, במדי רומא ומילאן. הוא חזר למולדתו ושיחק בשורות דאנוביו הצנועה, מועדון ממנו פרש בגיל 42. במהלך 1980 אימן את פניארול בכמה משחקים.

אלסידס גיג'יה ייזכר תמיד כאיש שהשתיק את המרקאנה במשחק שידוע עד היום כמפגש עם הכי הרבה צופים בהיסטוריה של הכדורגל (כ-200 אלף). כארבעה מיליון אורוגוואים יזכרו אותו, 200 מיליון ברזילאים לעולם לא ישכחו.