נרקוס, גרסת המציאות: חייו של קבניאס

הירייה מטווח אפס, החזרה לדשא למרות קליע בראשו והתרמיות הכלכליות שהשאירו אותו חסר כל. 8 שנים לירייה בראשו, סיפור חייו הנדיר של סלבדור קבניאס, הסקורר מפראגוואי

מור רכס  25.01.18 - 14:44
תחילת כתבה

ב-25.1.2010 בדיוק היום לפני 8 שנים, נקטעה באכזריות אחת מקריירות הכדורגל המבטיחות שצמחו בפראגוואי מאז ומעולם. בסביבות השעה 5:00 בבוקר, ירייה אחת ארורה פילחה את האוויר מאזור שירותי מועדון "הבר בר" במקסיקו סיטי. כשהבליינים המבוהלים הגיעו לזירת הפשע הם נדהמו לגלות את סלבדור אורטגה קבניאס מתבוסס בדמו לאחר שנורה בראשו מטווח אפס.

אומנם בחצי הגלובוס שלנו פחות נחשפו לסקורר האימתני שכונה "השריף". אך מדובר בחלוץ שקרע רשתות בכל מדינה אליה הגיע. צ'אבה קטף בקלילות את מלכות השערים בליגות במולדתו פראגוואי, צ'ילה ומקסיקו אך באותה שנה הוא נגע בשמיים כשסיים כמלך שערי הגווארני במוקדמות מונדיאל 2010 עם 6 כיבושים שהוליכו את ארצו לבמת הכדורגל הגדולה בעולם.

רגע לפני שהגשים את חלומו וזכה לשחק בגביע העולמי, צ'אבה נורה על ידי חוסה ג'ורג' בלדראס גרזה - אחד מברוני הסמים המסוכנים במקסיקו סיטי. העבריין שמכונה "ג'י ג'יי" נכנס ביחד עם מספר מחבריו לתא השירותים בו שהה קבניאס, הצמיד את האקדח לרקתו ומסיבה שלא ידועה לאף אחד עד היום, לחץ על ההדק.

”אין לי ספק שאם צ'אבה היה מגיע למונדיאל לא היתה קבוצה שלא היתה רודפת אחריו, היה בו הכל, זריזות, טכניקה, בעיטה אדירה בשתי הרגליים ומשחק ראש משובח, לצערנו רק מזל חסר לו בסופו של דבר, העיד חרארדו "טאטה" מרטינו, מאמן ברצלונה בדימוס ומי שאימן את פארגוואי באותם ימים.

קבניאס אומנם הפסיד את אותו מונדיאל בדרום אפריקה, אך בקרב האמיתי על חייו הוא ניצח ובגדול. כדרך נס ולאחר ניתוח שארך 13 שעות הרופאים הצילו את חייו של השריף שעדיין נשאר עם קליע בראשו לאות מזכרת.

קבניאס עשה את הבלתי יאומן והצליח לחזור לכר הדשא כשהצטרף לקבוצת נעוריו "12 באוקטובר" מהליגה השנייה בפראגוואי. אך בסופו של דבר נאלץ לפרוש לחלוטין ב-2012 בעקבות מצבו הפיזי המסובך. "לכבוד הוא לנו שסלבדור חזר לשחק אצלנו, יחד עם זאת במצב הנתון שבו כל פגיעה קטנה בראשו יכולה לסכן את חייו, מקשה עלינו מאוד ולצערנו הרב לא נוכל לקחת סיכון כה גדול", סיפר בעצב היו"ר לואיס ירגוס, שנאלץ להיפרד מהשריף אחרי 14 משחקים בלבד.

חייו של קבניאס לאחר הטרגדיה כבר לא הזכירו בכלום את חיי הזוהר הנוצצים אותם חווה במהלך הקריירה שכללה לא פחות מ-189 שערים. הוא נאלץ להתמודד עם מציאות חדשה של עוני שנבעה מתרמית מכוערת של סוכנו לשעבר שלקח את כספו והותיר אותו במצב כלכלי עגום. תוסיפו לאותה תרמית גם מחלוקת בלתי נגמרת בין סלבדור לקלוב אמריקה-קבוצתו לשעבר לגבי דמי הפיצויים אותם היה אמור לקבל ותקבלו עוד אקורד סיום עצוב בסיפור ההתרסקות של גיבורנו.

בעקבות פשיטת הרגל השריף נאלץ לחזור לגור בבית הוריו ולעבוד במאפיה המשפחתית, אך אם תשאלו אותו על מצבו הנפשי העגום והאובדן הכלכלי בשל סיום הקריירה, תשמעו ממנו רק דבר אחד: “כל יום כשאני קם בבוקר אני נזכר בפגישה שלי עם אלוהים ובכל פעם מחדש, אני מודה לו על המתנה הענקית שהוא העניק לי באותו לילה ב-25.1.2010. אני מודה לו על החיים". 8 שנים מאז הניסיון לחסל אותו, קבניאס ממשיך לחיות, ואסיר תודה על כך כל יום מחדש.

#סיפור_על_הכדור