באטמן הגיאורגי: המאבק של קלאדזה למען עמו

מרצח אחיו להסבה משחקן נערץ לפוליטיקאי. סיפור על הכדור

מור רכס  03.03.18 - 09:28
תחילת כתבה

כשברוס וויין היה רק ילד קטן, הוא חזה ברצח הוריו בסמטה אפלה באירוע ששינה את חייו לעד. חלפו השנים ואותו ילד שנשבע לנקום הפך לגיבור האלמותי באטמן ופתח במסע טיהור. כשהוא מחופש לאיש עטלף אימתני מצוייד בכלי נשק מפלצתיים, הוא נלחם ברוצחים, שודדים, אנסים ובכל חלאה שמאיימת לפגוע בתושבי גותהאם סיטי.

אמנם פסקת הפתיחה מספרת על אחת מדמויות הקומיקס המפורסמות בעולם, אך סיפורו של איש העטלף המצויר מתאר לנו כמעט במדויק את תולדות חייו של אחד משחקניה הגדולים ביותר של גיאורגיה - קאחה קלאדזה.

אין עוררין על כך שקלאדזה נחשב לאחד הכדורגלנים הגדולים בגיאורגיה בכל הזמנים. בפנתיאון זכיותיו תוכלו למצוא 5 אליפויות מקומיות במדי דינמו טביליסי. 3 אליפויות נוספות בשורות דינמו קייב וכמובן את תקופת הזהב במילאן, עימה קטף סקודטו מפואר ועוד שתי זכיות אדירות בצ'מפיונס.

מספר 4 היה חלק בלתי נפרד באחת מחוליות ההגנה הטובות בכל הזמנים, שכללה את נסטה, מאלדיני, יאפ סתאם, קאפו ועוד. רבים מכם יטענו שחלקו של קלאדזה היה פחות משמעותי משאר הטיטאנים שנמנו, אך דווקא יכולתו המגוונת לשחק בכל תפקיד בחלק האחורי, בין אם מדובר בעמדת הבלם, מגן שמאלי או ימני ואפילו קשר אחורי, הפכה אותו לאחד הברגים החשובים במכונה בשחור-אדום.

כשקלאדזה חתם בשנת 2001 בשורות המועדון המילאנזי, הוא הפך לשחקן היקר בתולדות גיאורגיה. למרבה הצער, באותה תקופה נחת על משפחתו הסיוט הנורא מכל. "הייתי מוותר על כל הכסף שהרווחתי ועל כל תואר שזכיתי כדי לראות עוד פעם אחת את אחי", סיפר הרוסונרו בדימוס על האירוע ששינה את חייו.

במשך דורות בני משפחת קלאדזה ניהלו רומן עם הכדור. הסב ג'ורג' שיחק בליגות הנמוכות, בנו קרלו כיכב בלוקומוטיב סמטרדיה המקומית ולאחר מכן גם הפך לנשיא המועדון. כמובן שהנכד קאחה הלך בעקבותיהם והתחיל את צעדיו על כר הדשא בתור חלוץ מחונן. היחיד מבני המשפחה שהתרחק מהמגרש היה לבאן, אחיו הצעיר של קאחה, שבחר בלימודי רפואה.

במאי 2001, כשלבאן יצא מהאוניברסיטה בה למד, זינקו עליו שני חמושים שהתחזו לשוטרים וחטפו אותו באיומי אקדח לעיני חבריו. מלבד סרטון בודד שבו התחנן בקול חנוק על חייו ובקשת כופר על סך 600 אלף יורו, לא התפרסמו סימני חיים נוספים במשך 4 שנים. לאורך כל התקופה הזאת, משפחת קלאדזה נותרה באפלה. אדוארד שברדנאזה, נשיא גיאורגיה, שהבטיח אישית לטפל בנושא, סרב בתוקף לנהל משא ומתן עם החוטפים, בצעד שסיבך משמעותית את סיפור האימה.

"כשזכינו בגמר ליגת האלופות בשנת 2003 כולם התפוצצו משמחה. רק אני נכנסתי לחדר צדדי ופרצתי בבכי. התפללתי לראות אותו חוזר מהשבי ומחייך אליי". לצערו הרב של אלוף אירופה, תפילתו לא נענתה. ב-6 במאי, 2005, ה-FBI מצא 8 גופות מרוטשות במערב גיאורגיה, אחת מהן הייתה של לבאן. בהמשך אותה שנה נתפסו הרוצחים הנאלחים. היו אלה דוד אסטיאני ומראב אמישולשווילי, שני צעירים ממוצא צ'צ'ני, שנשפטו רק ל-25 שנים מאחורי סורג ובריח בגלל כשלים במערכת המשפט.

משפחת קלאדזה לא מצאה נחמה בתפיסת הרוצחים. קרלו האב האשים את הפוליטיקאים המושחתים שלא ניהלו מו"מ עם החוטפים ואף איים להצית את עצמו מול משרדי הממשלה. קאחה איים גם הוא בהסרת אזרחותו הגיאורגית והתחיל לפעול לקבלת אזרחות אוקראינית. "רק בגלל האזרחים היקרים שעזרו ותמכו בנו לאורך כל הדרך ויתרתי בסופו של דבר, לא מגיע לאנשים נפלאים כאלה שלטון כזה".

ב-14 ביולי, 2009, 4 שנים אחרי שלבאן נרצח, נולד בנו הבכור של קלאדזה שנקרא על שם דודו המנוח. שני האירועים המנוגדים הללו גרמו למגן להבין מה הוא ייעודו האמיתי: "כדורגל תמיד היה האהבה שלי בחיים ורק בזכותו אנשים מכירים אותי ויודעים מי אני. כעת הזמן לדאוג להם לעתיד טוב יותר".

מאז פרישתו ממשחק פעיל, קלאדזה נכנס לעולם הפוליטיקה ממנו כה סלד, אך בניגוד לפוליטיקאי "הממוצע והמושחת", כל תכליתו וייעודו של אגדת הדשא הגיאורגית היא לעזור לעמו בכל מחיר. כיום הוא מנהל את ארגון Kala Foundation הפועל נגד אפליה מבנית ומקדם נורמות של זכויות אדם. בנוסף לכך, הוא מכהן גם כנשיא הארגון הבינלאומי SOS Children's Villages העוזר לילדים ומגן על זכויותיהם.

מלבד תפקידים אלו, קלאדזה השתפשף בלא מעט משרות ממלכתיות במדינתו מאז הפרישה מכר הדשא (שר האנרגיה, סגן ראש הממשלה וכו'), אך בניגוד לחבריו המחוייטים, בכל פעם שהאזרחים צריכים אותו, הכדורגלן הקשוח לשעבר מפשיל שרוולים ויוצא לשטח.

כשהעיר טביליסי הוצפה ביוני 2015, קאחה הצטרף לצוותי החיפוש וההצלה במשך 3 ימים. פעמים רבות בביקורי פתע במפעלים מקומיים הוא מצטרף לעבודות הכפיים עם שאר הפועלים וכמעט שליש מהכנסות עסקיו הפרטיים נתרם לנזקקים.

"כולכם יודעים עד כמה אני ומשפחתי סבלנו משלטון מושחת ופשיעה. כמו שהבטחתי לבני לבאן, אני מבטיח לכם שאעשה הכל כדי שתושבי העיר יסמכו עליי בעיניים עצומות כדי להבטיח את ביטחונם האישי והכלכלי", הצהיר גיבורנו בנאום הזכייה לאחר שנבחר בנובמבר האחרון לראש עיריית טבילסי.

אז אולי לקלאדזה אין מסכת עטלף, גם אין לו נשקים משוכללים להילחם בפשיעה ובשחיתות, אך אם נביט בחייו ובהישגיו של באטמן הגיאורגי, אין ספק שתושבי טביליסי יכולים לישון בשקט.

#סיפור_על_הכדור