פרשת הענקת המונדיאל לקטאר: פלאטיני נעצר

נשיא אופ"א בעבר נחשד בכך שקיבל שוחד על מנת להעניק למדינה את הטורניר היוקרתי בעולם ב-2022. הצרפתי כיהן בתפקיד 8 שנים לפני שהורחק ע"י ועדת האתיקה של פיפ"א

מערכת אתר ערוץ הספורט
מערכת אתר ערוץ הספורט  18.06.19 - 11:21
פלאטיני בצרות (GETTY)
פלאטיני בצרות (GETTY)
תחילת כתבה

רק בעוד שלוש וחצי שנים ייערך המונדיאל בקטאר, אבל כבר עכשיו יש הרבה פרשיות מפוקפקות בנוגע למדינה המארחת ופיפ"א. נשיא הארגון העולמי בעבר, מישל פלאטיני נעצר היום (שלישי) בצרפת באשמת הענקת הטורניר היוקרתי לקטארים ונחקר בידי המשרד נגד שחיתות.

קטאר זכתה באירוח המונדיאל ב-2010, אז עוד פלאטיני כיהן כנשיא אופ"א. הצרפתי היה בתפקיד בין 2007 ל-2015, אז הורחק על ידי ועדת האתיקה של פיפ"א כחלק מפרשיית השחיתות העצומה בארגון, והוחלף על ידי אלכסנדר צ'פרין.

פלאטיני הודח מתפקידו ונענש בהרחקה לשש שנים מכל תפקיד בכדורגל העולמי. לאחר מכן, העונש הופחת לארבע שנים ופג במארס האחרון, אבל יכול מאוד להיות שהחקירה בנוגע לאירוח המונדיאל בקטאר תוביל לכך שהוא יעלם מהנוף בזמן הקרוב.

הזכיה של קטאר באירוח המונדיאל גררה הרבה תהיות בנוגע ללגיטימיות שלה, בין היתר בגלל החום הכבד והדיווחים על תנאי עבדות קשים (40 פועלים נהרגו במהלך העבודות לבניית המתקנים). מבין 22 הבכירים שהצביעו בעד הענקת הטורניר לקטארים 16 הואשמו בסעיפי שחיתות כאלה ואחרים, ביניהם פרנץ בקנבאוור ונשיא פיפ"א בעבר ספ בלאטר, שעזב את תפקידו כחלק מפרשת השחיתות ב-2015.

מלבד היותו נשיא אופ"א בעבר, פלאטיני נחשב לאחד השחקנים הגדולים ביותר בתולדות הכדורגל הצרפתי בפרט והעולמי בכלל. הוא זכה עם הטריקולור ביורו 1984, עם יובנטוס קטף זכיה בגביע אירופה לאלופות ושתי אליפויות ובנוסף זכה שלוש פעמים רצופות בכדור הזהב (1983-1985). לאחר מכן, אימן את הנבחרת הצרפתית במשך ארבע שנים, כשל להעפיל למונדיאל 1990 והודח איתה בשלב הבתים ביורו 1992.