מאבדים את הראש: הכדורגל מסוכן למוח?

מחקר מצא: שחקנים נמצאים בסיכון גדול פי 3 לחלות בדמנציה, פי חמש ללקות באלצהיימר, פי ארבע בערך בניוון שרירים ופי שתיים בערך בפרקינסון

מערכת אתר ערוץ הספורט
מערכת אתר ערוץ הספורט  21.10.19 - 18:20
אחד מפציעות הראש המפורסמות בכדורגל בשנים האחרונות. פטר צ'ך שרוע על הדשא (getty)
אחד מפציעות הראש המפורסמות בכדורגל בשנים האחרונות. פטר צ'ך שרוע על הדשא (getty)
תחילת כתבה

אזהרה: כדורגל. מחקר חדש שנערך בסקוטלנד ופורסם היום (שני) מצא כי כדורגלנים לשעבר נמצאים בסיכון גבוה פי 3.5 למות מסיבוכים של דמנציה, מחלה ניוונית של המוח, מאשר כלל האוכלוסיה. בין היתר, הניסוי בחן האם יש קשר בין נגיחה בכדור לבין פגיעות מוחיות. "מדובר בסיכון גדול פי חמש ללקות באלצהיימר, פי ארבע בערך בניוון שרירים ופי שתיים בערך בפרקינסון למול שאר האוכלוסיה", הסביר עורך המחקר, ד"ר ווילי סטיוארט בראיון באנגליה.

החוקרים החלו לבדוק את הנושא לאחר שחלוץ ווסט ברומיץ' אלביון לשעבר, ג'ף אסטל, נפטר כתוצאה מפגיעות חוזרות ונשנות בראשו. עד לבדיקה זו, הקשר בין לקיחת חלק בספורט מגע למחלות ניווניות של המוח היה נושא שנוי במחלוקת.

עם זאת, לא הכל שלילי - בשעה שכדורגלנים נמצאים בסיכון יותר גבוה לסבול ממחלות כמו דמנציה ואלצהיימר, כמות נמוכה של שחקני עבר ביחס לציבור הכללי מתה כתוצאה מתופעות מסוכנות אחרות כמו מחלות לב וסוגים מסויימים של סרטן בהם סרטן ריאות.

המחקר, שנערך בחסות ההתאחדות לכדורגל וארגון השחקנים באנגליה, בדק למעלה מ-7,600 מקרי מוות של כדורגלנים לשעבר למול 23,000 מקרי מוות בציבור הכללי. דגימות נלקחו מגברים ששיחקו כדורגל מקצועני בסקוטלנד בין 1900 ל-1976.

"למחקר הזה השלכות מהותיות על שחקני הכדורגל. עתה על קהילת הכדורגל להתאחד בכדי לתת מענה נרחב לסוגיה תוך זיהוי גורמי הסיכון ודרכים להפחית אותם", אמר נשיא התאחדות השחקנים האנגלית, גורדון טיילור, בראיון ל-BBC.