מאגדה לנהג אובר. נפילתו של הקאן שוקור

כוכב העבר הטורקי שנמלט לארה"ב: "ארדואן לקח ממני הכל"

מערכת אתר ערוץ הספורט
מערכת אתר ערוץ הספורט  13.01.20 - 17:56
ברח מהמולדת. שוקור (getty)
ברח מהמולדת. שוקור (getty)

תגיות: ליגה טורקית

תחילת כתבה

זה אחד הסיפורים העצובים והאבסורדים שנשמעו בעולם הספורט. כוכב העבר של נבחרת טורקיה ומלך שעריה בכל הזמנים, הקאן שוקור, נמלט מארצו לארה"ב ב-2015 בשל אשמת בגידה במשטר של רג'פ טאיפ ארדואן. החלוץ, שכבש 51 גולים ב-112 הופעות עבור נבחרתו, עובד כיום כנהג אובר בוושינגטון ובקושי מצליח להתקיים.

שוקור, 48, היה בעבר חבר במפלגתו של ארדואן, אך הואשם בשחיתות, בגידה במפלגה ויצירת קשר עם פתהוללה גולאן, מוביל ניסיון ההפיכה במדינה. משלב זה חייו השתנו. משטרו החשוך של ארדואן, החל לרדוף את הכוכב הטורקי. אביו הוכנס לכלא בטענת בגידה בממשל, נכסיו הוחרמו והוא לא יכול היה להשכיר אותם למגורים.

בשנת 2015, כאמור, הוא נאלץ לעזוב את המדינה אחרי שהשלטונות לא הותירו לו ברירה. שוקור עזב לארה"ב, שם פתח קפיטריה, שאותה סגר לאחר שאזרחים טורקים שצילמו אותה ופרסמו זאת, נכלאו במדינתם. כיום הוא מתפרנס בתור נהג אובר ומשלים הכנסה במכירת ספרים.

חלוץ העבר תיאר את מצבו לתקשורת: "לא נותר לי אלא להתחיל לעבוד כנהג מונית, ארדואן לקח ממני הכל, את הזכות לחופש, לבטא את עצמי ולהסביר את עצמי". בהמשך סיפר על התקופה הקשה במולדתו: "יידו אבנים על הבוטיק של אשתי. הילדים שלי הוטרדו ברחוב. קיבלתי איומים אחרי כל הצהרה שאמרתי. אחרי שעזבתי כלאו את אבא שלי, החרימו לי את כל הרכוש. אני וכל מי שסביבי סובלים מקשיים כלכליים בגללם".

השחקן, שכיכב רוב הקריירה במדי גלאטסראיי, ואף רשם תקופות באינטר ובפארמה, זכור לאוהבי הכדורגל גם בשל השער המהיר בהיסטוריית המונדיאלים, אותו כבש בגביע העולם 2002 כבר אחרי 10 שניות במשחק על המקום השלישי מול דרום קוריאה.