שחק אותה כמו בקהאם: בועטי החופשיות הגדולים

אין דבר יותר יפה מהמפגש של הכדור עם הרשת, במיוחד שמדובר בבעיטה חופשית שטסה לחיבורים. הכוכבים שהפכו את המקצוע לאמנות. טופ 5 הבועטים הגדולים בעת האחרונה

דני פורת
דני פורת  29.03.20 - 19:46
תחילת כתבה

מהי שלמות בכדורגל? יגידו כולם: המפגש של הרגל עם הכדור וניתובו אל שער היריבה. על אחת כמה וכמה שמדובר בבעיטה חופשית שמתרוממת לגובה המקסימלי ונושקת אל הרשת. ההיסטוריה של הענף משופעת בסוקררים מחוננים, שמלאכת הבקעת השערים, היתה עבורם למקצוע, אך רק מעטים זכו לכינוי "בועטי החופשיות הטובים ביותר". בחרנו את חמשת הבועטים הגדולים בעת האחרונה.

1. ז'וניניו פרנבוקאנו
ברשימות של בועטי החופשיות הגדולים ביותר, כנראה שנמצא כדורגלנים מוכשרים יותר מהבחור הברזילאי שגדל ברסיפה. אך ספק אם יש עוד מומחים גדולים ממנו בביצוע הפעולה הנידון. ז'וניניו, שעשה את מיטב הקריירה בליון ששלטה בצרפת בתחילת המילניום, הוציא לפועל את בעיטות הבננה העוצמתיות שלו כמעט מכל מרחק, עם רגל ימין המפחידה שלו.

עד היום ניצב ז'וניניו בראש טבלת כובשי החופשיות בכל הזמנים עם 77 שערים, שהם יותר ממחצית הכיבושים שלו בכל הקריירה (131 ב-502 הופעות) על פני שני עשורים של משחק. בספרו האוטוביוגרפי של אנדראה פירלו, עוד גאון בתחום, כתב על הברזילאי: "הוא מעולם לא טעה. מבחינתי היה כמו מנצח על תזמורת, רק שבמקום שהשרביט יהיה בידיים שלו, הוא הניח אותם על הרגל".

צפו ברגל האימתנית של הברזילאי >>>

2. ליאו מסי
נאמר זאת בזהירות. קרוב לוודאי שראינו את הפרעוש ואת קבוצתו ברצלונה כשהשיא כבר מאחוריהם, וייתכן וכי גם הכדורגלן הטוב בכל הזמנים, כבר לא ישחזר את שנותיו הקסומות עד לפרישה. אבל דבר אחד בטוח: בחמש השנים האחרונות, מסי שידרג את עצמו בנושא הבעיטות החופשיות לאחר שבתחילת הדרך בבארסה, היו רונאלדיניו ולאחר מכן דני אלבס, הבועטים המובחרים.

מסי הלך ושידרג את כוחו בתחום, ככול שחלפו הימים והשנים, והפך את הדיסיפלינה לאומנות. אין אצלו כמעט התחכמויות. רגל שמאל תמיד מחפשת את החיבור של השוער, לרוב יגידו, לפינה הקרובה, וכמעט תמיד, מדובר בבעיטה שהולכת בעוצמה המירבית. העונה חצה את רף 50 שערים במצבים נייחים ואחוז הדיוק שלו עומד על בין 8 ל-9 אחוזים. כמו בהרבה תחומים, מסי הוא מספר 1 מבין השחקנים הפעילים.

צפו בביצועים של הפרעוש >>>

3. רונאלדיניו
פרט להיותו גאון ו-ווינר של המשחק, הברזילאי בעל החיוך הנצחי נולד כדי לבדר את ההמונים. כל דריבל, מסירה או כדור חופשי היו בעבורו שעשוע בעבור הקהל ששילם כסף רק בשביל לראות אותו משחק. כתחבולן לא קטן, היה נוהג מפעם לפעם, לסובב את הכדורים החופשיים שלו מתחת לחומה ומטעה את השוערים היריבים שלו.

היו לו גם טריקים אחרים. למשל השער הזכור ביותר שלו ברבע גמר המונדיאל מול אנגליה ב-2002, היה בסיבוב מ-40 מטרים, לאחר שדייויד סימן היה בטוח שהכדור יסובב לתוך הרחבה. רונאלדיניו הבקיע במהלך הקריירה הגדושה שלו בברזיל, פ.ס.ז', מילאן וכמובן ברצלונה 66 שערים בכדורים חופשיים. רובם היו קסומים ותחבולניים פרי מוחו הקודח של הגאון הברזילאי.

צפו בכדור החופשי הענק שלו במשחק עם סראגוסה >>>

4. דייויד בקהאם
יש כאלה שתרגמו את האומנות שלהם לספרים, אבל רק על מומחה כדורים חופשיים העניקו טייטל של סרט: "שחקי אותה כמו בקהאם" שייצא אי שם ב-2002, בשיא תקופתו של הדוגמן-כוכב האנגלי. בקהאם לא משתייך לגאוני המשחק אבל היו לו שתי תכונות אדירות שהובילו אותו רחוק יותר ממה שניתן היה לצפות. 1. הוא היה בעל מוסר עבודה מדהים. 2. בועט כדורים חופשיים אדיר עם 65 שערים מוכרים.

בקהאם היה איום אמיתי על שער היריבות הן בכדורים ישירים והן בכדורים בלתי ישירים. רגל ימין שלו בדרך כלל חיפשה את החיבורים של הפינה הרחוקה, היכן שהשוערים היו ממוקמים, אך פעמים רבות נאלצו להרים את היד ולגלות שהכדור כבר נשק לרשת. בקהאם כבש כמה מהשערים הגדולים בנבחרת אנגליה כולל מול קולומביה ב-1998 והזכור ביותר היה מול יוון שהעניק לנבחרת את הכרטיס לגביע העולם ב-2002.

צפו בבעיטה המפורסמת שלו נגד יוון במדי אנגליה >>>

5. רונאלד קומאן
קומאן היה אחד הווינרים הגדולים בהיסטוריה של הכדורגל ההולנדי וזכה כמעט בכל תואר אפשרי מליגת האלופות ועד היורו ב-1988. עד היום הוא מחזיק בשיא של שחקן ההגנה עם הכי הרבה שערים בהיסטוריה: 239 שערים ב-685 משחקים, ולמרות שעבר דור שלם מאז פרש ממשחק פעיל, לא נמצא אף אחד שיעקוף אותו בתחום הזה.

קומאן הצטיין בבעיטות חזקות ממרחק ובביצוע כמעט מושלם של בעיטות מ-11 מטרים. באופן סימבולי, השער המפורסם ביותר שהבקיע היה בבעיטה חופשית מול סמפדוריה, שהעניקה לבארסה את גביע האלופות הראשון שלה ב-1992.

צפו בבעיטה האדירה שלו מול סמפדוריה >>>