הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

רוק סטאר: החיים החדשים של תמאש שאנדור

מופנם על המגרש, מככב על הבמה: פרויקט הזרים הגיע להונגריה ופגש את שאנדור, אקס בית"ר, שמשמש כנגן גיטרה בס בלהקה שסוגרת כבר 15 שנות הופעות. איך נולד הכיוון המוזיקלי, מה הקשר שלו לכדורגל וכיצד כמעט עבר בכלל להפועל פ"ת בתחילה? ראיון

אור אבולעפיה
אור אבולעפיה  05.04.20 - 11:58

תגיות: תמאש שאנדור

בווידאו: הופעה של הלהקה בה מנגן תמאש שאנדור

יש שחקנים שכשאומרים את השם שלהם, החיוך עולה מיד על הפנים, ולא משנה את מי אתה אוהד. ככה זה, גם כשהם יריבים שלך, הם מיד הופכים לקונצנזוס. הספורט ברחבי העולם הופסק, אז ניצלנו את הזמן כדי לחפור לעומק ולראות היכן הזרים האהובים ביותר ששיחקו כאן נמצאים היום. ממשיכים את סדרת הכתבות עם אגדה, זר שהיה אהוב במיוחד על יציעי טדי, הלא הוא תמאש שאנדור.

4 שנים שאנדור היה בישראל והיה חלק מהלגיון ההונגרי יחד עם אישטוון שאלוי ואישטוון האמר. למרות שלא זכה באליפות, 24 שערים ב-4 שנים, להטוטים וטאצ' ייחודי, הפכו אותו לאהוב במיוחד. היום תמאש בן 45 וחי בעיר הולדתו, דברצן, והאמת? סיפור חייו אחרי הפרישה, הרבה יותר מרתק מהקריירה עצמה, בה הוא היה שחקן נהדר, אבל אדם די שקט.

אותו שאנדור, שהיה יחסית מופנם, אוחז היום בשני תפקידים. הראשון הוא כנגן גיטרה בס בלהקת הרוק ההונגרית WYRFARKAS. כן כן, מה ששמעתם, שאנדור כבר 15 שנים מנגן בלהקת רוק עם חברי הילדות שלו ונותן שואו על הבמה. לא מדובר בלהקה הכי אהובה בהונגריה, אבל ללהקה שהיא מוכרת מאוד בדברצן, כשאפשר להתרשם מביצועיה ביוטיוב.

"אני חולה על רוק ובזמן הקריירה תמיד הבטחנו אחד לשני שכשאפרוש, נקים את הלהקה", שאנדור מספר לערוץ הספורט, "כבר 15 שנה שאנחנו מופיעים, אני מנגן על גיטרה בס ואני פשוט נהנה מזה. הופענו בפסטיבלים באצטדיונים, אבל בעיקר אנחנו עושים הופעות קטנות וסולידיות. בדברצן אנחנו מאוד מאוד מוכרים, מחוץ לשם, קצת פחות, אבל יש לנו הרבה קהל".

"אני זוכר שהופענו מול 8,000 איש, זה היה המופע הכי גדול שלנו", שאנדור נזכר, "נהנתי, האנרגיות היו מטורפות, אבל אין מה להשוות את זה לאצטדיון טדי, שם היו 20 או 30 אלף אוהדים. זה נותן לי טעם אחר לחיים, אני מרגיש שאני מבטא את עצמי וזה דבר חשוב ביום שאחרי הכדורגל".

"אני בקשר עם קצת אנשים מישראל והם גם היו מופתעים מזה שאני מנגן, אבל מי שמכיר אותי טוב, יודע שזאת האהבה שלי", שאנדור מודה, "אנחנו נמשיך להופיע גם בשנים הקרובות. פירוש שם הלהקה WYRFARKAS הוא שועלי הדם בסלנג הונגרי, אבל אנחנו לא מנגנים מוזיקה קשה, אלא כזאת שקל להתחבר אנחנו קבוצת חברים שפשוט אוהבים לעשות מוזיקה".

צפו בשיר של הלהקה של שאנדור

לצד האהבה למוזיקה, העבודה העיקרית של שאנדור היא כמאמן באקדמיית הכדורגל של דברצן. "עבדתי בליגות הנמוכות במועדוני בוגרים, אבל אז קיבלתי הצעה מדברצן והחלטתי ללכת על זה", שאנדור מסביר, "אני מאוד נהנה לעבוד עם צעירים ולהעביר להם את הידע. זה פשוט ממלא אותי".

שנים אחרי, שאנדור לא ממש עוקב אחרי בית"ר י-ם, אבל הזכרונות בהחלט נותרו. "אוהדי בית"ר י-ם זוכרים אותי לטובה, למרות שלא זכיתי באליפות", הוא נזכר, "כשהגעתי, אלי גוטמן רצה מהר מאוד להחליף אותי. ניסו להכריח אותי להעביר אותי להפועל פתח תקווה, אבל סירבתי בתוקף. רציתי להוכיח שאני טוב ואני שמח שבהמשך הוכחתי את עצמי. נהניתי מאוד ואפילו היינו מקום ראשון, אבל אז פיטרו את גוטמן והתחלנו בקריסה".

"אני זוכר את האווירה הטובה בטדי. הקהל היה משוגע ובכל משחק תמכו בצורה יוצאת דופן. ממש נהניתי מזה", ההונגרי מספר, "השחקן הכי טוב ששיחקתי איתו היה יוסי אבוקסיס, פשוט חכם בצורה בלתי רגילה".

ספר סיפור אחד שאתה לא תשכח מישראל
"מאוד נהניתי בארץ, אבל יש סיפור אחד שאני זוכר שהוא חצי מפחיד, חצי מצחיק. גרתי במבשרת ציון, ואישתי אמרה לי שנכנס פורץ למרפסת וניסה לגנוב לה את התיק. ברגע שיצאתי לשם והפורץ ראה אותי, הוא אמר "אה, שאנדור" וברח. כנראה הוא אהב אותי מבית"ר ירושלים, אבל בסוף זכרנו את זה כסיפור משעשע".

צפו בלהקה של שאנדור מנגנת