יותר VAR, פחות יד: השינויים החדשים בחוקה

חוקי השיפוט החדשים שייכנסו לתוקף החל מעונת 2020/21

מערכת אתר ערוץ הספורט  09.04.20 - 16:13
חוקי היד החדשים (IFAB)
חוקי היד החדשים (IFAB)

תגיות: שופטים

תחילת כתבה

עדיין לא ברור מתי ואיך תיפתח עונת 2020/21, אבל דבר אחד בטוח והוא שנראה שינויים בחוקה. הארגון IFAB, שאחראי על חוקת כדורגל, פרסם מספר החלטות לגבי העונה הבאה, ובין היתר בנוגע ל-VAR ונגיעות יד.

אחד השינויים הכי גדולים שנעשו בענף בשנים האחרונות הוא כידוע שיפוט הווידאו, שעורר לא מעט מחלוקות מאז השימוש בו החל. אך למרות זאת, על פי ההנחיות החדשות השופטים הולכים להיקרא הרבה יותר אל ה-VAR כדי לקבל החלטות, אך בסופו של דבר ההחלטה הבלעדית בשטח תהיה של השופט. בכל מקרה, השיחה של השופט עם צוות שופטי הווידאו לא תפורסם.

החלטה נוספת היא בסוגיית לנגיעת יד, ולפיה, אם הכדור יפגע בבית השחי או בכתף של השחקן, כלומר מהשרוול ומטה, נגיעת היד לא תיחשב, וזאת ללא התערבות של השופט. במקרה ששחקן תוקף ייגע בכדור בכוונה בידו, הוא ייענש רק במקרה שהמהלך יוביל להזדמנות מיידית לשער עבור קבוצתו.

החלטה מעניינת נוספת נוגעת למשחקים שיוכרעו בדו קרב מהנקודה הלבנה. במקרה שהשוער של אחת הקבוצות קיבל כרטיס צהוב במהלך הפנדלים, וזה היה הכרטיס השני שלו, הוא לא יורחק.

תיקון נוסף נוגע לעניין בטיחות השחקנים, ולפיו, על השופט להקל את עבודתם של הצוותים הרפואיים במשחק, במיוחד במקרים של פגיעה קשה או פגיעת ראש.