ג'ורדי קרויף: "מיץ' גולדהאר ישמור על מכבי תל אביב חזקה"

הזכרונות מהשושלת שבנה בצהוב ("אחרי העונה הראשונה, התחילו להאמין בדרך שלנו"); מאבק האליפות בליגת העל ("מכבי ת"א תזכה, יש לה יותר נסיון מאשר למכבי חיפה") וערן זהבי אחד ("הוא יכול להבקיע בכל מקום"). צפו בג'ורדי קרויף מדבר על הכדורגל הישראלי

רם חיים
רם חיים  24.05.20 - 21:40
תחילת כתבה

הרבה עבר על ג'ורדי קרויף מאז עזב את מכבי תל אביב. ההולנדי חווה את הליגה הסינית מקרוב וגם גילה איך זה מרגיש לשחק מול ערן זהבי - הכוכב שהוא עצמו טיפח במועדון הצהוב בו בנה שושלת. רגע לפני שהחל את הקדנציה הראשונה שלו בתור מאמן נבחרת (אקוודור), הגיעה מגיפת הקורונה ושיבשה לו את התוכניות.

"כבר כמה שבועות שאני ממתין לראות מתי נוכל לחזור לשגרה מסוימת", אמר ג'ורדי בראיון ל"מגרש פתוח" ודיווח על מה שקורה במדינה אליה הוא אמור לשוב - אקוודור: "על פי התקשורת הזרה, המצב חמור, אבל כשאני מדבר עם האנשים משם, אני לא מרגיש שהם מתוחים. יכול להיות שמי שאני מדבר איתו, נמצא באזור עם פחות מקרי תחלואה. אבל המצב שם כמו בספרד, כשאני קורא את התקשורת הזרה, עוברת תחושה שספרד נמצאת בכאוס מוחלט. מאז שחזרתי לברצלונה, לא הרגשתי פחד באף שלב. אני נשאר בבית שלי, זה כן, אבל יש תחושה שהתושבים קצת יותר רגועים".

ועם כל הכבוד למה שעובר עליו בימים אלה, קרויף דיבר כמובן על האקסית מכבי ת"א והעניין בליגת העל שלנו: "אני אוהב לראות מועדונים שהיו רדומים, או שלא היו איפה שהם צריכים להיות במשך כמה עונות, חוזרים לעצמם ונמצאים בהתקדמות. כמובן שהקבוצה שלי, מכבי ת"א, גורמת לי להתרגשות גדולה כשאני צופה בה ובהצלחה שלה. אני עוקב אחרי הליגה הישראלית, אני שמח שבסוף השבוע הקרוב אוכל לראות כדורגל ישראלי".

כשנשאל האם הקורונה תשפיע על מעורבותו של מיץ' גולדהאר, תחתיו עבד שש שנים, טען קרויף בתוקף: "אני חושב שלא. אני חושב שבסוף מדובר באיש שעשה המון עבור מכבי ת"א ותמיד היה שם בשבילה. אני שמח שהשחקנים והצוות המקצועי התחשבו בסיטואציה עם הקורונה, וקיצצו בשכרם כדי לבוא לקראת הבעלים. אני חושב שמיץ' הוא איש מאוד שאפתן, הוא לא יחסוך בכלום. הוא תמיד היה מאוד מאוזן, קבע תקציב ושמר על שפיות.

"אני חושב שהסכומים שהוא משקיע במכבי ת"א ימשיכו להיות זהים ויהיה תקציב כדי להחתים שחקנים", המשיך ג'ורדי. "גם בשש העונות שלי במכבי ת"א זה לא היה שונה. תמיד צירפנו שחקנים, אחרי שהכנסנו סכום כסף גדול. כך זה תמיד היה, אם כסף נכנס, הוא גם יכול לצאת על מנת לחזק את הקבוצה. אם לא מכרנו, ההוצאות היו נמוכות יותר, אבל אני חושב שמיץ' ישמור על מכבי חזקה, והוא יכול להיות גאה בהתגייסות של המועדון התפרצות הנגיף".

קרויף נתן בנוסף את חוות דעתו בנוגע למאבק האליפות בליגה: למכבי ת"א יש כרגע יתרון, יש לה גם יותר ניסיון מלבד פער שש נקודות. ההכרעה תיפול במפגשים הישירים בין מכבי חיפה למכבי ת"א. אם מכבי ת"א תנצח באחד המשחקים האלה, היא כנראה תזכה באליפות. אם מכבי חיפה תנצח בשני המשחקים האלה, זה הולך להיות דרמטי. כרגע יש פער, אבל הפלייאוף תמיד מסובך. צריך לראות איך ההפסקה של החודשים האחרונים השפיעה על הקבוצות האלה, איך הן ישובו מהפגרה הממושכת הזאת. אני עדיין חושב שמכבי ת"א תזכה בליגה, כי היא חזקה יותר".

ההולנדי התבקש להצביע על הרגעים הגדולים שלו במכבי ת"א, אבל לא בחר באחד: "יש הרבה מהם. אני חושב שבעונה הראשונה, כשאתה מגיע למועדון חדש, אתה מנסה להתוות דרך עבודה. תמיד ישנם כאלה שאומרים: 'מה הזר הזה חושב שהוא יכול ללמד אותנו?' תמיד יש את חוסר האמון הזה, אבל העונה הראשונה הייתה טובה, ואנשים התחילו להאמין בדרך הזאת שהלכנו בה עם הבעלים. משם, הכל היה נפלא. מבחינתי הרגעים הגדולים היו העונה הראשונה וההעפלה לליגת האלופות, זאת הייתה השתלמות העבודה הקשה מצידם של אנשים רבים, של השחקנים, הצוות המקצועי, אבל גם של מי שעובד מאחורי הקלעים, אנשי המשרדים ואלה שעובדים עם השחקנים ודואגים שיתרכזו רק בכדורגל".

וכפי שצוין בפתיחת הכתבה, קרויף שנתן לזהבי קרקע פוריה לפרוח בה במכבי ת"א, שיחק מולו גם בסין וכמובן שיש לו מה להגיד בנוגע לעתיד של הכוכב והאם עדיין יכול להתאים לאירופה. "העניין הוא כלכלי", טען ההולנדי. "ראיתי אותו מקרוב בשנה וחצי האחרונות בסין, שיחקנו נגדו כמה פעמים, והיה מספיק לראות את התגובה של השחקנים לווידאו, כשצפינו בגולים של זהבי בגוואנגז'ו. מכבדים אותו מאוד. הקהל, השחקנים ואנשי המקצוע בסין, רואים בו את אחד השחקנים הגדולים בליגה, רוחשים לו כבוד. יש לו חוזה שממחיש את הסכומים שמשלמים בסין, באירופה קצת יותר קשה להשיג חוזה כזה. אני בטוח שגם באירופה הוא יכול לכבוש. אולי לא באותה כמות כמו בישראל או בסין, אבל אני משוכנע שהוא יכול לכבוש בכל הליגות ובכל קבוצה, כי הוא שחקן טוב וקטלני. הוא יכול להבקיע בכל מקום".

בניגוד לליגת העל וליגות רבות נוספות, בהולנד, מולדתו, הודיעו על סיומה המיידי של העונה. "לדעתי זו הייתה טעות ומדובר באבסורד. לא ההחלטה עצמה, אלא התזמון שלה", טען ג'ורדי. "קיבלו אותה באפריל עם הודעה שלא יתקיימו אירועים חמישה חודשים קדימה. קשה לי לקבל את זה, בטח כשאתה רואה את המדינה השכנה, גרמניה, מחדשת את הליגה. זו הייתה החלטה פזיזה ושגויה. מצד שני, בספרד, קיבלנו תאריך חזרה לליגה וזה משמח מאוד. אף אחד לא יודע איך זה יגמר. אף אחד לא יודע מה יהיה המצב בעוד 3-4 שבועות, אבל אם לא ננסה, לא נדע".

"כולם מאוחדים למען חזרת הכדורגל, למען חידוש הליגה. אם זה לא יתאפשר בגלל סיבה שלא תלויה בנו, כמו התפרצות הנגיף הזה, יהיה אפשר להגיד שלפחות היה ניסיון", המשיך קרויף. "הכדורגל הגרמני, שכבר חזר, משיג עכשיו את הרייטינג הכי גבוה בהיסטוריה של הכדורגל, כי מדובר בליגה הבכירה היחידה שפעילה. כולם, כל האוהדים, המועדונים, השחקנים, המאמנים, הקהל, יש הרבה אנשים שמתפרנסים מכדורגל. תחשבו על מי שעובד באבטחה, במכירות כרטיסים, בבתי מלון, באיצטדיונים, יש רבים שתלויים בכדורגל, זו העבודה שלהם. יכול להיות שמדובר בעובדים פשוטים, אבל צריך להזדהות גם איתם, וגם למענם להחזיר את הכדורגל".

ולסיום, ג'ורדי הסביר מה הכי מושך אותו באימון אקוודור: "ההשתתפות בקופה אמריקה והתמודדות נגד נבחרות מדרום אמריקה", הכריז ללא היסוס. "יש כישרונות גדולים ביבשת הזאת ואוכל לצפות בהם מקרוב. מתי מוקדמות המונדיאל יחלו? תחילה דיברו על ספטמבר, אבל כרגע נותנים עדיפות לליגות המקומיות. מכיוון שלא ברור מתי הליגה תסתיים, הנבחרת תצטרך לחכות. עוד בענייני תאריכים, הקופה אמריקה זז שנה קדימה, לקיץ 2021. אנחנו האחרונים בהיררכיה, הליגה ולמועדונים בראש סדר העדיפויות".