$(document).ready(function () { setTimeout(function () { $('#Haim_L').remove(); }, 2500); // Remove the element after 3000 milliseconds (3 seconds), you can adjust this value as needed });
הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

עסקת חבילה: לאן נעלמו מרסלו וראמון?

האחד הפך לפייבוריט של סקולארי, השני מדשדש ועדיין לא מוצא את עצמו. 4 שנים מאז אחת מהעסקאות התמוהות של קרויף במכבי ת"א, צמד הברזילאים, ראמון רומא ומרסלו, עדיין מחפשים לממש את ההבטחה. על מצבם הנוכחי וסימני השאלה שעדיין עולים מאז

אור אבולעפיה
אור אבולעפיה  15.01.21 - 13:45
(צילום מהאינסטגרם)
(צילום מהאינסטגרם)

אחד מהרגעים הכי מעוררי מחלוקת של ג'ורדי קרויף במכבי ת"א היה צירופם של מרסלו וראמון. הראשון צורף בסכום של 1.6 מיליון יורו, בעוד השני הגיע בהשאלה, בעסקה שהייתה נראית כמו ההפך הגמור ממה שראינו ממכבי ת"א של ג'ורדי עד אז. השניים לא ממש השתלבו בישראל וכמעט ולא קיבלו דקות, אבל האם 4 שנים אחרי הם הצליחו לממש את ההבטחה שלהם? יצאנו לבדוק לאן נעלם צמד הברזילאים.

הפייבוריט של סקולארי: ראמון התניע את הקריירה בקרוזיירו
לפני שנחת במכבי ת"א, ראמון רומא סומן כפוטנציאל גדול בברזיל, כזה שגרם אפילו לברצלונה הגדולה לעקוב אחריו. למרות זאת, בישראל הוא לא ממש הראה את היכולת שלו, לא לטובה ולא לרעה, ככה זה כשאתה משחק רק 97 דקות במצטבר.

מאז הרבה השתנה בקריירה של ראמון, שמתחיל סוף סוף להגשים את ההבטחה שכולם ציפו שיהיה. הבלם חזר לוויטוריה הברזילאית, בה פרץ ובשלוש שנים האחרונות גילה יכולת גבוהה במיוחד, שסידרה לו רגע לפני התפרצות הקורונה, מעבר למועדון הפאר הברזילאי, קרוזיירו. הכחולים משחקים כעת בסרייה ב' בברזיל, אך מקווים לחזור לליגה הראשונה, ולכן השקיעו תקציבים גדולים כדי לעשות זאת.

"קרוזיירו רדפה אחרי ראמון במשך שנה אבל כל פעם לא הצליחה להגיע לסיכום עם ויטוריה", נכתב במולדתו, "מדובר בבלם שאמור היה להיות העתיד של הליגה הברזילאית. הוא יכול להפוך למאוד דומיננטי בקבוצה גדולה בברזיל, כשאפילו ברצלונה הגדולה התרשמה ממנו בעבר".

בקבוצת הפאר הברזילאית הוא משחק תחת המאמן האגדי פליפה סקולארי, שלקח אותו כפרויקט אישי.  "אני מאוד מרוצה מאינטליגנציית המשחק של ראמון", סקולארי סיפר, "בדרך כלל לשחקנים צעירים קשה להשתלב, אבל יש לו הרבה ביטחון והוא מוכיח את עצמו בכל אימון מחדש. יש לו המון פוטנציאל".

"ראמון ניחן בכישרון טבעי, זה משהו ששמתי לב מהרגע הראשון שראיתי אותו", מאמן נבחרת ברזיל לשעבר המשיך, "הוא העתיד של קרוזיירו".

בברזיל מחמיאים מאוד לניהול המשחק של ראמון מהחלק האחורי של קרוזיירו, כשהוא מדייק ב-89% מהמסירות שלו ולמעשה זה שמתחיל את רוב ההתקפות של הכחולים: "סקולארי משחק איתו גם כבלם וגם קשר, הוא ה"שחקן שלו" על הדשא. כל מה שפליפה מבקש, ראמון עושה בצורה טובה".

"ראמון תומך בהגנה ומנהל את המשחק", תיארו בברזיל, "הוא פשוט רואה את המשחק בצורה טובה יותר משחקנים אחרים וזה הופך אותו  למשמעותי מאוד עבור הקבוצה".

יחד עם זאת, בגיל 25 כשהוא משחק בליגה השניה בברזיל, בקבוצה גדולה ככל שתהיה, ראמון רחוק מלהיות האקזיט שג'ורדי קרויף חלם שיהיה. הוא במגמת שיפור, סקולארי מעריך אותו, אבל עדיין, מדובר שחקן בליגה השניה בברזיל, ולא אותו "בלם מבטיח שיימכר לגדולות של אירופה", כפי שחשבו בקרית שלום.

מרסלו - היחיד ש-2020 האירה לו פנים
החלק השני בצמד הברזילאים שהנחית ג'ורדי קרויף היה מרסלו משאדו דוס סנטוס. הקשר שהגיע באותה עסקה שנויה במחלוקת תמורת דמי העברה של 1.6 מיליון יורו, שותף במצטבר ב-37 דקות ליגה במכבי ת"א לפני שעזב לבני יהודה, בה שיחק 149 דקות בלבד ב-2 משחקים.

מאז, הקשר שהיום כבר בן 26, הספיק לשחק במועדון הפאר בוטופאגו, אבל הקריירה שלו די דעכה אחרי שעזב אותה. בשנתיים האחרונות הוא משחק בגוואראני מסאו פאולו, שמשחקת בליגה השניה בברזיל.

בשנה הראשונה בגוואראני מרסלו היה נחשב לאכזבה. הוא ספג הקנטות ברשתות החברתיות באופן קבוע מהאוהדים וסומן כ"בעיה" של גווראני. "מרסלו לא אוהב כדורגל", נכתב אז, "אין לו תשוקה להשתפר, וזה בא לידי ביטוי ביכולת שלו". הטענות היו על איבודי כדור וחוסר מוטיבציה, אולם כעת המצב השתנה.

מאז מינויו של המאמן פליפה קונסיסאו לגוואראני, הוא החל לקבל קרדיט עם 25 הופעות ב-2020. "עד שקונססיאו הגיע, מרסלו היה שחקן כבוי ולא משמעותי", נכתב בברזיל, "הוא נע בין ספסל להרכב, ובעיקר היה נטול אנרגיות. כששחקן שלא מספק מספרים כמוהו, הוא גם חסר מוטיבציה, אז היכולת בהתאם".

"המאמן החדש גרם לי להיות אינטנסיבי, הייתי לא חד, שיחקתי רק אחורה, והוא לימד אותי להעז, לצאת קדימה, שיש לי מה להציע", מרסלו סיפר, "קיבלתי הזדמנות אחרי תקופה ארוכה שלא האמינו בי בקריירה והבנתי שהיה אצלי משהו חסום פסיכולוגית. מאמינים בי וזה גורם להיפתח ולהציג היכולת שציפו ממני".

"לאורך כל הקריירה שלי חיפשתי מאמן שיהיה מורה דרך", אקס מכבי ת"א סיפר, "עכשיו מצאתי, אני מרגיש שאני במקום אחר במשחק שלי".

"אפשר לומר שהוא לא שוחרר בתחילת השנה רק מסיבות כלכליות", העיתונאי הברזילאי, לוקאס רוסאפה, שמלווה את גווארני, מספר על אקס מכבי ת"א שגם לאחרונה נמצא חיובי לקורונה, "הוא נשאר בסגל, קיבל הזדמנות בגלל פציעות של שחקנים ולקח אותה בשתי ידיים. לאחרונה הוצע לו חוזה חדש והוא ימשיך להיות שחקן מוביל כאן. נראה שמרסלו שחקן טוב לליגה השניה בברזיל. לא מבריק או כזה שיכול לשחק במועדונים גדולים בברזיל, אבל עושה את העבודה במרכז השדה".

למרות התקופה הטובה, התפתחות הקריירה שלו והמקום בו הוא נמצא בגיל 26, מעלה שוב תהיות מה עמד מאחורי אותה עסקה, בה ג'ורדי קרויף שילם עבורו 1.6 מיליון יורו. התשובות? אצל ההולנדי.