יש להם גב: הגוף שעומד מאחורי הסופר ליג

מענק חתימה אסטרונומי וכספי זכייה שישאירו אבק לאלופות. הצד הכלכלי של המהפכה

מערכת אתר ערוץ הספורט
מערכת אתר ערוץ הספורט  19.04.21 - 13:02

תגיות: סופר ליג

תחילת כתבה

יש לא מעט שמועות על הסיבות שהובילו למהפכה שיזמו קבוצות העל של הכדורגל האירופי, אבל על דבר אחד כולם מסכימים - לכסף היה חלק משמעותי, אם לא בלעדי, בהחלטה. ולפחות על פי הדיווחים הראשונים, מדובר בסכומי כסף אסטרונומיים. אז מי עומד מאחורי מימון הסופר ליג? הכירו את תאגיד ג'יי פי מורגן ואת השפעתו על הטלטלה בכדורגל העולמי.

תחילה, נזכיר שעל פי ה"ניו יורק טיימס" יחולקו 3.5 מיליארד יורו למייסדות של המפעל החדש - כאשר כל קבוצה צפויה לשלשל לכיסה 425 מיליון יורו רק על עצם השתתפותה. ואם זה לא מספיק להן, אזי שהמנצחת במפעל תכניס כ-400 מיליון יורו לעומת 120 מיליון יורו שהיו נכנסים לכיסה אם הייתה זוכה בליגת האלופות.

תקראו לזה צירוף מקרים או לא, אבל ב"אתלטיק" סיפרו הבוקר שתאגיד ג'יי פי מורגן, שצפויים לחתום הלילה על התמיכה באופן רשמי, מנהלים מערכת יחסים ארוכת שנים עם משפחת גלזר, הבעלים של מנצ'סטר יונייטד, והם אף היו המעסיקים של סגן יו"ר הנהלת הסופר ליג, אד וודוורד.

הרצון להשקיע סכומים כאלה, כך מספרים באירופה, מגיע כנגד האמונה שהפרוייקט ייצור הייפ תקשורתי גדול שיכניס כסף מזכויות שידור. נכון לעכשיו, לא ברור מי תהיה המשדרת הרשמית.

משפחת מורגן היא אחת המשפחות החזקות והמשפיעות על כלכלת ארצות הברית והעולם כולו. ג'יי.פי מורגן האב שלט בכלכלה האמריקאית בתחילת המאה הקודמת באמצעות השקעות עתק והקמת תאגידי ענק מונופוליים, בין היתר ג'נרל אלקטריק, חברת הפלדה US Steel, חברת התקשורת AT&T וחלש גם על עסקי התחבורה, הנשק והנדל"ן. הוא היה הגורם שהניע את ארצות הברית לפתיחת הבנק הפרדלי של ארה"ב.