"נגמר המונופול של אופ"א": פלורנטינו פרס בראיון מקיף

"בני 16-24 לא מתעניינים בכדורגל", "ללא הסופר ליג, הכדורגל ימות", "השחקנים לא יושעו מהמונדיאל", "זו לא תהיה ליגה סגורה", "לא יעיפו אותנו מהצ'מפיונס", "פ.ס.ז' לא הוזמנה", "ליגת האלופות לא מעניינת עד רבע הגמר", ועוד. נשיא ריאל והסופר ליג עלה להתקפה

מערכת אתר ערוץ הספורט
מערכת אתר ערוץ הספורט  20.04.21 - 01:19
תחילת כתבה

הבוס הגדול כעת מדבר. במהלך כל ההמולה התקשורתית סביב הקמת הסופר ליג, הלילה (בין שני לשלישי) התראיין פלורנטינו פרס, נשיא ריאל מדריד וגם העומד בראש המיזם החדש, בתכנית "אל צ'ירינגיטו" בספרד. פרס כמובן ענה לביקורות וניסה להסביר את המהלך ההיסטורי.

"המועדונים הגדולים בליגות הבכירות חייבים לעשות משהו בסיטואציה הרעה שנוצרה", הוא אמר. "ריאל מדריד הפסידה העונה 400 מיליון יורו. כשאין הכנסות, אז יש את הרעיון של משחקים יותר אטרקטיביים. הסופר ליג תציל את המועדונים, צריך למקסם את הרווחים".

"בנינו טורניר שיהיה מהפכני ויצירתי. לכן הקבוצות שמשחקות בכל שנה באלופות, ישחקו בסופר ליג. אנחנו במצב כלכלי רע, ובזכות ההכנסות מהליגה נתאושש מהפסדי הקורונה. רק משחקים אטרקטיביים יכולים לפצות על תקופה שבה ההכנסה היחידה שלנו הייתה מזכויות שידור. היינו חייבים להציל את הכדורגל. הכסף הוא הדבר החשוב ביותר ויסייע לכולם. יש כאן פירמידה. המועדונים הגדולים צריכים להרוויח הכי הרבה ולהשקיע את הכסף ברכישת שחקנים. אם המועדונים הגדולים לא ירוויחו, הענף יקרוס כמו ליגת האלופות".

עוד הוסיף פרס: "הכדורגל חייב להשתנות ולהתפתח, כמו כל תעשייה אחרת בעולם, הוא יעשה את ההתאמות שלו. בני 16-24 איבדו עניין בכדורגל. היינו חייבים לעשות משהו, המגפה גם האיצה את התהליך הזה. דבר דומה קרה בשנות ה-50, אופ"א ופיפ"א התנגדו לברנבאו ולגביע אירופה. אז מה מביא יותר עניין? תנו לגדולות ביותר לשחק, אנחנו עושים כמיטב יכולתנו לענף הזה. אולי נצטרך לקצר את משחק הכדורגל אם הוא לא מעניין".

בהמשך פירט פרס קצת יותר על אופי הליגה החדשה: "זאת לא ליגה סגורה, זה לגמרי שקר. בכל עונה יהיו קבוצות שירוויחו את מקומן. כל קבוצה יכולה להגיש מועמדות להצטרפות, כל קבוצה טובה יכולה להגיע לזה. הדבר יהיה טוב לכל המועדונים, לא רק לאליטה. הפורמט החדש של ליגת האלופות לא יציל את הכדורגל, אני לא מבין את זה. אופ"א זה מונופול, הם היו חייבים להגיד את מה שהם אמרו עד כה. המונופול הסתיים, הגיע הזמן לעידן חדש. אנחנו לא רכוש של אף אחד".

על האיום ששחקנים לא יוכלו לקחת חלק במונדיאל הוא הוסיף: "הם לא יושעו מהמונדיאל. אני יכול להבטיח את זה. הם יכולים להיות בטוחים בזה ב-100%. גם אותנו לא יעיפו אותנו העונה מליגת האלופות".לאחר מכן הוא המשיך להצדיק את המהלך: "באתי בשנת 2000 להציל את ריאל וכך עשיתי. משחקים בין מנצ'סטר לברצלונה יותר מעניינים מאשר מנצ'סטר וקבוצה קטנה. ליגת האלופות מעניינת רק מרבע הגמר, לאף אחד לא אכפת מהמשחקים לפני כן. פ.ס.ז'? לא הזמנו אותה. בלי הסופר ליג, הכדורגל ימות לפני 2024. מועדונים גדולים וקטנים לא יצליחו להתקיים".

פרס התייחס גם לנשיא ברצלונה, חואן לאפורטה: "היה קשה לשכנע אותו. בארסה חווה תקופה קשה במיוחד מבחינה כלכלית. גם מועדונים קטנים תלויים בנו עכשיו. אם הייתי צריך, הייתי עוזב את עמדת נשיא הליגה הזאת בשביל לאפורטה. נבחרתי לנשיא בגלל הניסיון שלי. הקבוצות כבר חתמו על חוזה, אף אחת לא יכולה לעזוב או לפרוש".