הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

"זהבי משנה הכל ברגע. הוא מתאים לרמות הכי גבוהות"

האפשרות להביא את קפטן מכבי לבאזל ("לא קל, הוא במועדון גדול"), הסיכויים שישראלי יעבור לאלופת שווייץ, והאווירה באצטדיון בלומפילד: "אין דבר כזה אצלנו". ג'ורג' הייץ, המנג'ר של יריבת הצהובים, בראיון מיוחד: "דאבור שחקן גדול, שגורר עניין רב באירופה"

מיכאל וינסנדט
מיכאל וינסנדט  17.08.15 - 15:25
ראיון מיוחד

לפני כשנה וחצי, בפברואר 2014, מכבי תל אביב ירדה מנוצחת מכר הדשא בסנט יאקוב אחרי 3:0 לבאזל, במה שהשלים הדחה שנייה באותה עונה של הצהובים לשוייצרים. שתי הקבוצות נפגשו גם במוקדמות ליגת האלופות וגם ב-32 האחרונות של הליגה האירופית, ופעמיים ידם של שחקני באזל הייתה על העליונה.

רצה הגורל - או ג'יאני אינפנטינו - וביום רביעי ייפגשו המועדונים פעם נוספת, הפעם בפלייאוף ליגת האלופות. באזל - ללא מרקו שטרלר, ולנטין שטוקר, מוחמד סלאח ואחרים - היא כבר לא אותה באזל, וגם מכבי ת"א עברה שינוי כזה או אחר, אך כשנפגשים למשחק חמישי ושישי מול אותה הקבוצה, בזמן כל כך קצר, המפגשים הופכים לפיקנטיים במיוחד.

למרות השינויים הרבים במועדון השווייצרי, יש מי שנשאר שם - ג'ורג' הייץ, המנהל הספורטיבי, והאיש שלמעשה אמון על כל נושא הרכש, על הדרך ועל ההתנהלות המקצועית של הקבוצה - ששמה הוא שם נרדף לבית גידול לשחקנים צעירים, מכירתם בכסף רב ברחבי היבשת, ועל הדרך גם זלילת תארים מקומיים והצלחה (יחסית) במסגרת האירופית. רגע לפני צמד המשחקים מול הצהובים, כזה ששווה לא מעט כסף לראשי באזל, העניק הייץ ראיון מיוחד לערוץ הספורט, ודיבר על הכדורגלן הישראלי, מונס דאבור, האווירה בבלומפילד וגם, איך לא, ערן זהבי.

מה שונה בין מכבי הזו לבין מכבי שפגשתם בעבר?
"הם עשו שינויים והחליפו מאמנים, אבל כל היתר נשאר די זהה. למעשה, הקבוצה לא השתנתה יותר מדי, למעט החתמתם של מספר שחקנים מנוסים הקיץ. מכבי חזקה מאוד, ואנחנו יודעים את זה - במיוחד במשחקי הבית שלה. האווירה בבלומפילד מאוד מאוד חמה, בשוויץ אין שום אצטדיון שמזכיר את האווירה הזו".

מה דעתך על חילופי המאמנים התכופים במכבי?
"גם לנו יש את אותה בעיה. כיום, בכדורגל העולמי, לא פשוט בכלל להחזיק מאמן לטווח ארוך. בשנים האחרונות אנחנו רואים בבירור שהמאמן רוצה שינויים, וזה נורמלי היום בכדורגל. זה דבר שצריך ללמוד להסתדר איתו".

לדעתך, מה עדיף למונס דאבור: להישאר בגראסהופרס או לעבור למכבי ת"א?
"אני לא הסוכן שלו וגם לא המנהל הספורטיבי של מכבי. מונס חזק, יציב ומסוכן מול השער. יש לו עונה טובה, אבל לא רק העונה - מאז שהוא הגיע לכאן מדובר בשחקן גדול וזו הסיבה שקבוצות גדולות ברחבי היבשת עוקבות אחריו בעניין רב".

ישנם סיכויים שנראה שחקן ישראלי בבאזל?
"יש סיכוי טוב ששחקן ישראלי יגיע לכאן באחד מן הימים. ראינו אותם הרבה פעמים במשחקים מול מכבי, אבל לא רק בהתמודדויות מולם. יש בישראל הרבה כשרונות. השחקנים שלכם מהירים וטכנים מאוד".

איך מכבי תהפוך להיות הבאזל של ישראל?
"היא בתהליך הנכון. יש שם המשכיות, יש בוס חזק שנשאר לאורך שנים ועושה דברים גדולים ומדובר באדם מאוד אינטליגנטי. זה אמנם לוקח זמן, אבל הדברים מתנהלים שם בצורה טובה. ג'ורדי קרויף עושה את העבודה שלו - זה לא פשוט בכלל להשיג תוצאות שנה אחר שנה".

בשבוע האחרון קראנו בתקשורת השווייצרית על בלאגן עם שקלזן גאשי, ועל עזיבה של מתיאס דלגאדו. איפה הדברים עומדים?
"אין שום בעיות. דלגאדו יישאר, את זה אני יכול לאשר לך ב-100%. גם אין שום בעיות גם עם גאשי וההנהלה. כרגע הכל הולך כמו שצריך, אבל צריך להיות עם היד על הדופק כי בכדורגל הכל יכול לקרות".

בתור דמות מקצועית מהרמה הגבוהה ביותר ביבשת, ערן זהבי מתאים לרמות הגבוהות באירופה?
"הוא יכול להשתלב בכל הרמות באירופה. הוא מתאים מבחינה מנטלית, פיזית וטכנית. הוא יכול ברגע אחד לשנות את המשחק, וגם נגדנו הוא יכול לעשות את מה שעשה נגד פלזן. זאת לא הפעם הראשונה שזהבי עושה את זה, מדובר בשחקן חזק מאוד".

אז למה שלא תביאו אותו לבאזל?
"הוא תחת חוזה במכבי, ונמצא במועדון גדול. זה לא פשוט לבוא לג'ורדי ולהגיד לו 'אנחנו רוצים את זהבי'. לא קל להביא שחקן כזה".