האיטלקי הטוב ביותר

החיבור למועדון, שינוי התפקוד תחת אנצ'לוטי והמספרים, איתם אי אפשר להתווכח. כך אינסינייה הפך לנשק הכי עוצמתי של נאפולי. הערב ליברפול מחכה (ישיר ב-5SPORT 4K)

נועם ברדא  11.12.18 - 16:01
תחילת כתבה

בית C העונה בליגת האלופות, סיפק עבורנו את אחד הבתים המעניינים במפעל האירופאי בשנים האחרונות. הכוכב האדום, פאריס סן ז'רמן, ליברפול, ונאפולי יצרו את 'בית המוות'. לכולם היה ברור כי המשחקים יהיו איכותיים ומרתקים. אך מעטים הסכימו לקחת את נאפולי בחשבון כשדיברו על דברים קצת יותר גדולים, כמו, למשל, עלייה לשלב הבא. למה? כי סגנית אלופת אירופה הצליחה להתחזק בקיץ האחרון, ולשמור על כוכביה. כך גם אלופת צרפת הנוצצת, שכבר שנים טוענת לכתר האירופאי.

  • הערב ב-22:00 ב-5SPORT 4K: נאפולי מול ליברפול בקרב על כל הקופה

הפתיחה המגומגמת של נאפולי, עם תוצאת תיקו מאופסת בחוץ נגד הכוכב האדום, רק תרמה לאותן המחשבות כי החניכים של קרלו אנצ'לוטי לא מסוגלים לקרוא תיגר על מקום בשלב הבא. במחזור השני, נאפולי אירחה את ליברפול. במשך 89 דקות, הכחולים היו טובים יותר מהאנגלים, אך לא הצליחו לכבוש את השער המיועד. עד שהגיע לורנצו אינסינייה, שהצליח לדחוק את שער הניצחון היקר. הכוכב הצנום שוב גרם להר הגעש בסאן פאולו להתפרץ, והפיח בו תקווה חדשה. "לורנצו אינסינייה שחקן יוצא מן הכלל", התפעל מאמן המייטי רדס, יורגן קלופ.

הניצחון הדרמטי הזה הכניס בנאפולי רוח גבית חזקה. הקבוצה מדרום איטליה הסתכלה לקבוצת המיליונים של פ.ס.ז' בלבן של העיניים. צמד תוצאות תיקו מול הצרפתים, וניצחון על הכוכב האדום במחזור שעבר – הציב את נאפולי, ערב המחזור האחרון, במקום הראשון בבית, עם 9 נקודות והמון אמונה.  הקלישאה אומרת שהפרטים הקטנים עושים את ההבדל, אבל עבור קרלו אנצ'לוטי ונאפולי, נראה שהמשפט הזה מקבל משמעות אחרת, בטח כשהשחקן המוביל שלך, הוא לורנצו אינסינייה.

סארי התעקש
האיטלקי המוכשר הוא כל מה שנאפולי מייצגת. אנרגטי, טכני, פעלתן, נעים לצפייה, ובעיקר הרפתקן. אך מעבר לתכונות ולדמיון, הקשר בין לורנצו אינסינייה לנאפולי הוא קודם כל רוחני.

"רציתי לשחק כדורגל בכל מחיר", כותב אינסינייה ל-The Players' Tribune. "אני אוהב את נאפולי. אוהב את הסאן פאולו, את האוהדים, את החיים כאן". האיטלקי כל כך מחובר למועדון, ולעיר עד כדי כך שבצעד נדיר, קעקע את דמותו כילד שחולם לשחק בסאן פאולו.

"בכל פעם שאני עולה לשחק עבור נאפולי, אני מתמלא צמרמורת" האיטלקי הסביר בעבר.  עבור יושבי הסאן פאולו, אינסינייה הוא סמל של נאפולי. אך העונה, יותר מאי פעם, הוא גם השחקן שמסמל את נאפולי על המגרש.
 
בשנים האחרונות, הקיצוני האיטלקי נמצא בגרף עלייה חיובי ובהתקדמות מתמדת. את השיעורים הקשים ביותר, למד לורנצו אצל מאוריציו סארי, מאמנה של צ'לסי בהווה ומי שאימן את נאפולי עד העונה שעברה. סארי התעקש כי האיטלקי המוכשר צריך להבין שיש דברים חשובים יותר מיכולת טכנית או הבנה טקטית.

"לורנצו חייב להתמקד בהופעות שלו, השערים יגיעו יותר בקלות", סארי ניתח. המאמן האיטלקי הסביר לאינסינייה כי לפני הכול, הוא צריך להיות מקצוען, ומחויב לעצמו. נראה שאת השיעורים של סארי, לורנצו הפנים ותירגל היטב, והעונה מי שקוצר את הפירות הוא קרלו אנצ'לוטי שהרוויח את האיטלקי הקטן בגרסה הטובה ביותר שלו. מאוריציו סארי כבר כינה אותו "השחקן האיטלקי הטוב בעולם" ובגיל 27 נראה שלורנצו אינסייניה הוא סוף סוף מוצר מוגמר, כזה שהנפאוליטנים חיכו לו שנים.

אנצ'לוטי לא פחד לשנות
מאחורי העונה והמספרים של לורנצו אינסייניה עומדים כמה דברים. הלמידה, ההתבגרות, צבירת הביטחון, והשינוי שהביא אתו קרלו אנצ'לוטי. עד לתחילת העונה, היה מתפקד אינסינייה כמעט באופן קבוע, כקיצוני שמאלי. העונה, החליט קרלו אנצ'לוטי כי הוא מסב אותו למרכז ההתקפה, כחלוץ שני או כחלוץ מדומה. ההופעות הראשונות של לורנצו בעמדה הזרה הוכיחו שבדיוק כמו אצל מאוריציו סארי, גם אצל קרלו אנצ'לוטי לורנצו אינסינייה מוכן ללמוד – ומהר.

הגמישות הטקטית המרעננת והרעיונות החדשים שהביא אנצ'לוטי לנאפולי, השפיעו בצורה ישירה על האיטלקי. "לורנצו היה טוב מאוד", אנצ'לוטי החמיא לאחר ניצחונה הביתי של נאפולי על פיורנטינה. זה היה המשחק הראשון בו ניסה השועל הוותיק להסיט את אינסינייה למרכז ההתקפה. "הוא שיחק היום במקום קצת שונה מהרגיל, ואהבתי את מה שראיתי", המאמן החמיא.

האיטלקי הקטן כבש את השער היחיד במשחק ממרכז הרחבה וסימן לבאות. המעבר למרכז ההתקפה גרם לאיכויות שלו לבלוט אף יותר. אינסייניה מבצע יותר פעולות ישירות ויעילות, מצטיין בשטחים קטנים ויודע לשחרר התקפות קדימה גם דרך צפיפות ובעזרת מסירות מפתח חכמות. "לורנצו שחקן גדול, יש לו איכויות ברמה גבוהה. הוא יתרון גדול עבור נאפולי", אנצ'לוטי שיבח, והמחמאות הללו לא מגיעות במקרה.

בעונה שעברה, כבש האיטלקי שמונה שערי ליגה ב-37 הופעות. העונה לאחר 14 הופעות, יש לו כבר שבעה. אינסינייה מצטייר כמנהיג של נאפולי על המגרש. הוא לוחץ, מנווט, ומכתיב את משחק ההתקפה של הקבוצה, זה מתבטא היטב במספרים.

לשערי הליגה אפשר להוסיף חמישה בישולים, ושלושה שערים חשובים בליגת האלופות. הקצב של אינסייניה פשוט מצוין. סך הכול, הכוכב אחראי העונה על 15 שערים ב-19 הופעות, הקצב הטוב ביותר בקריירה שלו.

הערב לאינסינייה יחד עם נאפולי, יש משימה גדולה. גדולה מאוד. לגבור על סגנית אלופת אירופה, ליברפול, באנפילד הקשה לפיצוח. ולהעפיל מראשות 'בית המוות'. זה מבחן גדול עבור מי שכרגע לדעת רבים הוא האיטלקי הטוב ביותר כיום, ובדיוק בשביל מבחנים כאלה – לורנצו אינסייניה למד, לומד, ומוכן ללמוד,  וכאמור – עושה את זה כמה שיותר מהר.

הדפס