נושא באחריות: החלק של איביץ' בהדחה

ולדימיר איביץ' זכה לקרדיט גדול על עונת האליפות, אבל נגד קלוז' הוא היה הגורם הראשי להדחה: השיטה השבלונית, ניהול המשחק הגרוע והשיתוף המאוחר של עטר, במשחק כה גורלי היו קריטיים ועשו את ההבדל, מול יריבה שמכבי היתה צריכה לעבור. שרף מסכם

שלמה שרף
שלמה שרף  31.07.19 - 11:32
תחילת כתבה

ההדחה של מכבי תל אביב מליגת האלופות היא ללא ספק אכזבה עצומה, בוודאי מול יריבה חלשה כמו שהיא פגשה: קלוז' היא קבוצה שמכבי ת"א צריכה ואמורה לעבור, אבל זה לא קרה כי הצהובים עצמם לא הגיעו מוכנים. זה אמנם הפיתרון הקל, אבל לדעתי המאמן, ולדימיר איביץ', נושא במלוא האחריות להחמצה של מכבי הערב. הוא טעה בתפיסת העולם הבסיסית שלו לגבי המשחק, הוא לא נערך נכון למשחק של הרומנים, ולדעתי ניהול המשחק שלו היה הגורם המכריע בעיצוב התוצאה הסופית, והרעה, של מכבי במשחק הזה.

כל מאמן מתחיל יודע שמול משחק צפוף, אתה חייב שחקנים מהירים, שיודעים לשחק באגף. לפתוח באגף עם אבי ריקן, שחקן שבד"כ משחק באמצע, זו טעות יסודית ראשונה. שתי הדרכים הטובות ביותר לפצח הגנה הם דרך האגפים, או דרך בעיטות מרחוק, ומכבי לא עשתה את שניהם: היא שיחקה שבלוני, שיחקה לרוחב ואז אחורה, ולא הלכה דרך האגפים אלא חיפשה להיכנס בכוח דרך המרכז. גם כאשר היא הצליחה להשיג את הכדור, היא לא ידעה מה לעשות איתו, וכאן מגיעה האחריות של המאמן להוביל את הקבוצה.

גם ההחלטה לפתוח עם איתי שכטר בהתקפה, בעיניי, היתה טעות קשה של הסרבי. בתור השחקן המרכזי שאמור לנפק את השערים, זה היה משחק רע מאוד של החלוץ. הוא לא עשה שום פעולה מועילה, וגם כשהוא כבר קיבל הזדמנות מצוינת כמו כדור הרוחב מקנדיל, העובדה שהוא החליט לבוא עם העקב מעידה על הכל. איביץ' יכול היה לפתוח בלעדיו: שוינפלד היה צריך לקבל הזדמנות, וגם אופואדו לדעתי טוב משכטר והיה צריך לקבל עדיפות בקרב על ההרכב.

דבר נוסף שלא הבנתי זו ההתנגדות הבסיסית של איביץ' לאלירן עטר. איך ייתכן, שהשחקן שכבש הכי הרבה שערים עבור מכבי ת"א באירופה בכדורגל הישראלי, במצב שבו מכבי צריכה שערים והרבה, לא מקבל הזדמנות אלא רק בדקה ה-72, כשהוא כבר עצבני ולא יכול לתרום. במשחק כל כך גורלי וחשוב, עטר היה צריך לקבל הרבה יותר קרדיט, בטח לאחר שהוכיח את עצמו בשנה שעברה. ההיעדרות שלו היתה קריטית לגבי הסיכויים של מכבי להבקיע.

מעבר לזה, גם השחקנים לא יכולים להינקות. אף אחד משחקני הקבוצה לא הגיע טוב למשחק היום, וכולם שיחקו מתחת לכושרם הרגיל. במשחק שבו הצהובים היו צריכים להתעלות, הקבוצה שיחקה בלי שכל, עם הראש באדמה ולא הצליחה לייצר שום דבר חיובי. זו לא הקבוצה ששיחקה בשנה שעברה, היא בוודאי לא התחזקה משנה שעברה ולא השתדרגה. לא ראיתי גדולות ונצורות מג'ראלדש, המגן הימני החדש, וגם ניק בלקמן אמנם הבקיע, אבל זה היה מנבדל, כשלדעתי הוא צריך לשחק בעמדת החלוץ המרכזי ולא באגף.

ובסוף, מגיעים גם לשוער: אנדראס יאניוטיס הוא בעיניי סימן שאלה גדול. זה אולי מוקדם, אבל לדעתי במשחק כל כך גורלי, אתה מצפה משוער שמגיע בתור רכש להתעלות, והוא עשה בשני המשחקים טעויות שעלו למכבי ת"א בשערים קריטיים. קשה לצפות ממנו פתאום להתגלות בתור שוער גדול, ולדעתי הוא לא השוער שייקח את מכבי תל אביב לרמות הגבוהות באמת. זה לא מתאים לשוער מנוסה כמוהו.

למכבי יש שחקנים מספיק טובים כדי לצאת מזה, גם בליגה האירופית וגם בליגה. אבל ברור שהדחה מול קבוצה חלשה כמו קלוז', קבוצה שהיא היתה צריכה לעבור, לא מוסיפה לה הרבה כבוד. גם בעונה שעברה, איביץ' לא הצליח במשחקים בליגה האירופית, והודח בשלב הפלייאוף. אם זה יחזור גם השנה, זה ללא ספק יהיה כישלון גדול עבורו ועבור הקבוצה.

ולסיום, זו אולי הערת שוליים אבל בעיניי הטעות הגדולה ביותר של איביץ' היתה מסיבת העיתונאים לפני המשחק. למה צריך להגיד שהקבוצה שלך צריכה להבקיע "שלושה שערים ואפילו יותר"? לדעתי זה היה אקט של זלזול, ואם הייתי מאמן של הקבוצה היריבה הייתי משתמש בדיוק בציטוט הזה כדי לעודד את השחקנים שלי להצליח. איביץ' זכה להרבה מאוד קרדיט אחרי שנה שעברה, אבל לטעמי הוא היה האחראי הראשי לכך שמכבי, גם השנה, לא תגיע לשלב הבתים של ליגת האלופות.