הסיפור שלא סופר: כך נפלה עסקת מנור סולומון לסיטי

הסכום שסוכם עם מכבי פ"ת, הקבוצה שהייתה אמורה לשאול אותו והטוויסט בעלילה. שנה וחצי אחרי, ובעקבות שער השוויון של קשר שחטאר מול האלופה האנגלית, מבט פנימה

תומר לוי
תומר לוי  27.11.19 - 10:34
תחילת כתבה

בגיל 20 בלבד, ובעונתו הראשונה בשלב הבתים של ליגת האלופות, קשר שחטאר דונייצק מנור סולומון הגיע כבר לשני שיאים שמעט מאוד כדורגלנים ישראלים, אם בכלל, יגיעו אליהם: שער ניצחון בסן סירו (1:2 על אטאלנטה) ושער שוויון קריטי מול מנצ'סטר סיטי באתיחאד שקירב את קבוצתו לשמינית גמר המפעל הבכיר באירופה.

עד לפני כשנה, סולומון עדיין כידרר במגרשים של ליגת העל, אבל היה ברור שזמנו קצוב. שמות של קבוצות נזרקו בכל יום, סקאוטים מכל אירופה הגיעו כדי לראות את היהלום הצעיר ואחת מאלה שהביעו עניין הייתה..... מנצ'סטר סיטי. הקיצוני הודה בעבר כי היה קרוב מאוד לסגור אצל האלופה האנגלית, אבל בסופו של דבר העסקה, שאולי עלתה לקבוצה בשתי נקודות בשלב הבתים, לא יצאה אל הפועל.

הרגע המכריע במגעים בין הצדדים התרחש איפשהו באמצע 2018. התנאים כבר היו סגורים. מכבי פתח תקווה הייתה אמורה לקבל שלושה מיליון ליש"ט ולהשאילו לשטוטגרט, אז בבונדסליגה, כדי להתחשל לפני שיחזור אליה. האחראי על רכש של שחקנים צעירים בסיטי דחף לעסקה, למרות שהמנהל המקצועי, צ'יקי בגיריסטיין העדיף שחקן ספרדי על פני סולומון, אבל הגרמנים לא היו משוכנעים.

המנהל המקצועי של שטוטגרט דאז, מיכאל רשקה, נחת בישראל כדי לצפות במשחק בין מכבי פתח תקווה לסכנין במטרה לצפות מקרוב ביהלום, וחזר הביתה מאוכזב. הוא התרשם לרעה מהרמה בליגת העל הישראלית, החליט שמדובר בסיכון גדול מדי והודיע שהוא יורד מהעסקה. ניסיונות השכנוע של סיטי, שהמשיכה לטעון כי מדובר בפוטנציאל גדול, העלו חרס, והמו"מ נעצר.

כמה חודשים לאחר מכן, בתחילת 2019, שחטאר דונייצק קפצה על המציאה ושילמה שישה מיליון יורו, סכום גבוה ממה שסיטי הציעה והכישרון הצעיר חתם באלופת אוקראינה באמצעות סוכנו גלעד קצב. אחרי כמעט שנה שבה כבש שערים מכריעים בליגת האלופות ובגביע המקומי, נראה שהאוקראינים לא מצטערים, ואולי אפילו יוכלו בעוד כמה שנים למכור אותו בסכום גבוה יותר. רשקה, אגב, פוטר השנה משטוטגרט, שמאז ירדה לליגת המשנה, וקיבל לאחרונה תפקיד בשאלקה.

אגב, עוד לפני שסגר בשחטאר דונייצק, מנור סולומון היה קרוב לעבור דווקא לבית"ר ירושלים וסירובו של יו"ר מכבי פ"ת, אבי לוזון, למכור אותו לקבוצה בישראל, מנע את הסיכום. "מאוד רציתי להביא אותו וזה היה מאוד קרוב למימוש", אמר משה חוגג, הבעלים של המועדון מהבירה, "שמח עבורו שהוא מתחיל לממש את הפוטנציאל שלו ברמות הגבוהות ובטוח ששחטאר היא רק תחנה עבורו בדרך למעלה. ברכות גם למחלקת הנוער של מכבי פתח תקווה שהוא תעודה לעבודה הטובה שעושים שם".